Чотири звички, які не зроблять з вас генія. Але ви точно порозумнішаєте

9 жовтня 2021, 20:02
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Що потрібно робити, щоб уповільнити старіння мозку (Фото:mihtiander/Depositphotos)

Що потрібно робити, щоб уповільнити старіння мозку (Фото:mihtiander/Depositphotos)

Кожен з нас народжується з певним набором генів, які зумовлюють багато чого, зокрема й розумові здібності. Але багато що залежить і від вас.

Наприклад, давно доведено, що щоденні вправи можуть поліпшити пам'ять. А якщо вчити вірші і грати в шахи, то можна уповільнити розвиток багатьох вікових проблем з пам'яттю.

Відео дня

На думку деяких дослідників, кожен з нас цілком здатний подбати про свої розумові здібності самотужки.

До того ж починати робити це слід якомога раніше. Бажано не чекати, поки у вас з'являться перші ознаки того, що ви трохи «здаєте».

«Експерименти в галузі нейропластики  (здатності мозку змінюватися в залежності від набутого досвіду) показали, що мозок може змінювати себе, — розповідає Томас Оппонг, медичний оглядач Business Insider. — Це відбувається завдяки зміні його структури, збільшенню або зменшенню його розмірів, а також біохімічних змін.

Ось деякі речі, які ви можете зробити вже просто зараз. І вони не вимагатимуть від вас особливих зусиль.

Звички, яких слід набути, щоб тримати мозок на піку його можливостей

1 Займайтеся фітнесом

Фізична активність вкрай позитивно впливає на стан вашого організму.

Якщо, звичайно, не йдеться про вкрай виснажливі тренування, після яких тілу потрібен серйозний відновний період.

Але звичайні фізичні навантаження дуже позитивно впливають на стан серцево-судинної і нервової системи, а також на ваше травлення, метаболізм, імунітет тощо.

На роботу мозку фітнес також впливає дуже позитивно.

Численні дослідження свідчать, що фізичні навантаження позитивно впливають на роботу пам'яті, моторику і здатність засвоювати нову інформацію, констатує Оппонг.

Одне з таких досліджень безпосередньо оцінювало зміни в розмірі гіпокампу (ділянці мозку, яка відіграє найважливішу роль у роботі пам'яті) у пацієнтів, які регулярно відвідували фітнес-зал, і у тих, хто цього не робив. Довгострокові спостереження показали, що гіпокамп може збільшуватися в розмірах приблизно на 10–12% у перших пацієнтів порівняно з учасниками другої групи.

Частково дослідники пояснюють такий результат тим, що під час тренувань ваш мозок отримує більше кисню. Також важливим фактором є вироблення в організмі цілої низки гормонів, які створюють сприятливі умови для формування нових клітин головного мозку.

Одне з недавніх великих досліджень показало, що регулярні пробіжки безпосередньо впливають на фізичні параметри мозку, зазначає оглядач The Guardian Бен Мартінога.

Навіть разова півгодинна пробіжка сильно впливає на хвильові ритми в обох півкулях мозку.

Це пояснює, чому багато людей інтуїтивно використовують біг як засіб боротьби зі стресом.

2 Висипайтеся і ще раз висипайтеся

Здоровий сон — такий же важливий фактор для вашого організму, як і фізичні навантаження.

Зокрема і для роботи мозку.

Багато досліджень показують, що звичка не висипатися призводить до зменшення обсягу головного мозку, констатує Ніл Мару, нейролог з університету штату Вірджинія. Те ж стосується і людей, які через різні причини страждають від безсоння.

Як і у випадку з фітнесом (див. вище) дослідження безпосередньо показали, як розмір гіпокампу змінюється під впливом тривалості сну в довгостроковій перспективі.

Брак сну призводить до вироблення білків, які «атакують» клітини мозку, пояснює Мару. Це безпосередньо позначається на роботі пам'яті, координації, здатності приймати рішення і здійснювати математичні підрахунки.

Головне пам'ятати, що спати надто побагато теж не варто. Більшість дослідників солідарні в тому, що для оздоровлення організму досить 7–8 годин щоденного сну.

3 Щодня дізнавайтеся щось нове

Вчити щось нове — один з найкращих способів «натренувати» свій мозок. Процес навчання схожий на тренування для м'язів, запевняє американський медик і автор бестселерів Норман Додж.

За його словами, не всі види розумової діяльності однаково корисні. Найкраще приділяти увагу тим, які вимагають справжньої концентрації уваги, наприклад, гра на музичному інструменті, читання, танці, настільні ігри.

Всі ці заняття, за словами Доджа, асоціюються зі зниженням ризику розвитку недоумства з віком.

Як приклад виду розумової діяльності, який дуже сильно «освіжає» мозок, Додж наводить вивчення нової іноземної мови. За його словами, дослідження показують, що цей процес призводить до збільшення обсягу сірої речовини в правій частині гіпокампу.

4 Приділяйте час медитації

На думку Оппонга, нещодавні дослідження достатньою мірою доводять ефективність медитації для оздоровлення мозку.

Деякі роботи показують, що процес медитації «перепрограмовує» мозок, створюючи відчуття щастя.

Медитація знижує рівень стресу, поліпшує здатність до концентрації уваги, оптимізує роботу пам'яті, знижує ступінь емоційності в реакціях, констатує медичний оглядач Крістофер Бергланд.

Медитація також може конкурувати з антидепресантами за ефективністю в боротьбі зі стресом, зазначає Еліс Волтон, оглядач американського видання Forbes.

Багато людей вважають, що медитація це коли ти сидиш і нічого не робиш, пояснює вона, але це не так. Медитація має на увазі тренування мозку, щоб краще усвідомлювати оточуючу реальність, підкреслює Волтон.

За її словами, є дослідження, які показують, що в процесі медитації мозок змінює фізичні параметри. Наприклад, відзначається зниження кількості клітин в амигдалі — ділянці в білій речовині скроневої частки мозку, яка відповідає за стрес.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X