Вісім жахливих наслідків безсоння, про які ви навіть не підозрюєте. Не жартуйте з будильником

27 жовтня 2021, 06:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Навіть кілька днів без повноцінного сну можуть мати тривалий негативний вплив (Фото:Alexandra Gorn/Unsplash)

Навіть кілька днів без повноцінного сну можуть мати тривалий негативний вплив (Фото:Alexandra Gorn/Unsplash)

Сон — це біологічна потреба, без якої не може жити ніхто. Він також важливий для нашого виживання, як їжа і вода, тому якщо ви постійно жертвуєте своїм сном, то вам потрібно знати, що втома далеко не єдина причина, щоб ненавидіти безсоння.

Ви можете уявити, що людина в середньому спить 25 років, або приблизно третину свого життя. Повноцінний сон у середньому має тривати від семи до дев'ятої години щоночі.

Відео дня

Навіть кілька днів без повноцінного сну можуть вплинути на вас. Чим довше ви обходитеся без необхідного відпочинку, тим більше збільшується ваш дефіцит сну. Тільки вдумайтеся, на відновлення після однієї години недосипу йде близько чотирьох днів. Вашому тілу властиво звикати до меншої кількості сну, ніж вам насправді потрібно, але це не означає, що ви не будете страждати від наслідків.

1. Сонливість викликає нещасні випадки

Втрата сну – велика загроза громадській безпеці щодня на дорозі. Сонливість може уповільнити реакцію так само сильно, як керування напідпитку.

Найбільша проблема виникає серед людей молодших 25 років.

Відносно легко зрозуміти, що ви втомилися, але складніше передбачити «передумови», які можуть стати причиною аварії. У цьому, як і майже у всьому, ви можете бути впевнені, але часом відчуття  «все під контролем»,  і є найсерйознішим ризиком.

Подумайте двічі, якщо ви збираєтеся керувати автомобілем і відчуваєте себе втомленим. Пам'ятайте, що іноді півгодинного сну достатньо, щоб прочистити голову, і хто знає, можливо, він може врятувати не тільки ваше життя, але й інших.

Крім того, дослідження показують, що недосипання та поганий сон також призводять до нещасних випадків та травм на роботі.

2. Втрата сну збиває вас з пантелику

Сон відіграє вирішальну роль у мисленні та навчанні. Нестача сну багато в чому позначається на цих когнітивних процесах. По-перше, це погіршує увагу, пильність, концентрацію, міркування, вирішення проблем та ускладнює ефективне навчання.

Дослідники виявили, що всього п'ять годин недосипання за 24 години можуть перервати зв'язок між нейронами в гіпокампі, області мозку, пов'язаний з пам'яттю.

3. Нестача сну вбиває сексуальний потяг

Виявляється, ваш сексуальний потяг пов'язаний не тільки з бажанням. Нерегулярний режим сну призводить до зниження рівня тестостерону, що, у свою чергу, знижує статевий потяг.

Недолік сну впливає на статевий потяг чоловіків і жінок багато в чому однаково. Якщо ваш режим сну постійно змінюється, від вашого емоційного благополуччя до рівня гормонів, це може завдати шкоди вашому сексуальному бажанню та лібідо.

Фахівці зі сну кажуть, що чоловіки та жінки, яким не вистачає сну повідомляють про менший інтерес до сексу. Багато в чому винні виснаження енергії, сонливість та підвищена напруга.

У чоловіків, які страждають на апное уві сні, респіраторним захворюванням, що порушує сон, це може бути ще один фактор сексуального спаду.

4. Підвищений ризик серцевих захворювань.

Сон дуже важливий для вашого серця, за даними Національного фонду сну США, якщо спати менше ніж сім годин щоночі, це може збільшити ризик серцевих захворювань, серцевого нападу або інсульту. При чому це жодним чином не залежать від вашого віку, ваги, а також від того, чи курите ви або займаєтеся спортом.

Високий кров'яний тиск або гіпертонія є одним з основних факторів ризику серцевих захворювань. Річ у тім, що в нічні години, відбувається нормальне зниження АТ приблизно на 10-20%. Отже, якщо ви не спите вночі, ваш кров'яний тиск не заспокоїться, що призведе до підвищеного ризику серцевих захворювань.

Постійне недосипання також може вплинути на здатність вашого організму регулювати гормони стресу, і цей хронічний стрес може сприяти серцевому нападу.

5. Погіршують ваше психічне здоров'я

Ключовим симптомом депресії є безсоння. Недолік сну викликає психологічний стрес, який зазвичай перетворюється на повномасштабну депресію.

Це може бути пов'язано з тим, що брак сну впливає на здатність мозку регулювати емоції, що може призвести до розладів настрою та негативного мислення.

Крім того, дослідження показали, що від 65% до 90% дорослих, які страждають на депресію, мають проблеми зі сном. Недолік сну може вплинути на ваше психічне здоров'я, але депресія також може спричинити безсоння, що призведе до виникнення порочного кола.

6. Нестача сну проявляється на вашій шкірі

Всі ми знаємо, як виглядаємо, якщо погано спали вночі. Бліда шкіра та опухлі очі після кількох ночей недосипання.

І це не спроста, виявляється, що хронічне недосипання може призвести до потьмяніння шкіри, появи тонких ліній і темних кіл під очима.

Коли ви не висипаєтеся, ваше тіло виділяє більше гормону стресу — кортизолу. У надмірних кількостях кортизол може руйнувати колаген шкіри - білок, який відповідає за її гладкість та еластичність.

Корейські вчені з'ясували, що навіть після першого дня недосипання на шкірі спостерігаються ознаки зневоднення. До них відносяться зменшення блиску шкіри та посилення ознак лущення. Шкіра стає менш прозорою, з помітною втратою еластичності та загостренням зморшок. Згодом ефект зневоднення посилюється. Дослідники зазначили, що найбільш вражаючим відкриттям був виражений вплив обмеження сну на втрату еластичності.

7. Через втрату сну можна набрати вагу

Може звучати вельми парадоксально, але що більше ви спите, то менше ви важите. Нестача сну, мабуть, пов'язана зі збільшенням голоду та апетиту і, можливо, з ожирінням.

Крім того, недосипання може призвести до зниження енергії для вправ та фізичної активності. Почуття втоми також може зробити заняття спортом та вправами менш безпечними, особливо такі, як важка атлетика або ті, що потребують рівноваги. Поки дослідники все ще працюють над тим, щоб зрозуміти цей зв'язок, добре відомо, що вправи необхідні підтримки втрати ваги та загального стану здоров'я.

Крім того, один з ефектів недосипання — стимулювання апетиту, а також потяг до їжі з високим вмістом жирів та вуглеводів, що може призвести до ожиріння.

8. Нестача сну може збільшити ризик смерті

Якщо вам постійно не вистачає сну, це може становити серйозну небезпеку здоров'ю.

Дослідження Європейського товариства кардіологів показало чіткий зв'язок між частотою та тривалістю несвідомого неспання під час нічного сну та підвищеним ризиком смерті від хвороб серця та судин, а також смерті від будь-якої причини, особливо у жінок.

Однак хороша новина полягає в тому, що люди, які сплять не менше шести годин, не наражаються на підвищений ризик ранньої смерті від раку або інших причин, навіть якщо у них діабет або високий кров'яний тиск.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X