Щастя

18 лютого, 20:05

NV Преміум

Чому ви завжди відчуваєте втому? П’ять звичок, які непомітно позбавляють вас енергії

Спите по 8−10 годин, але все одно почуваєтеся втомленим? Можливо, річ не уві сні, а в інших аспектах вашого життя. Поговоримо про шкідливі звички, які можуть непомітно висмоктувати з вас життєві соки.

Ви стали помічати, що для виконання банальних життєвих справ вам потрібно все більше і більше зусиль? Звичні стимулятори, наприклад, кава, більше не працюють? Втома накочує навіть після повноцінних вихідних?

Можливо, ще рано називати це повноцінним синдромом хронічної втоми.

Найімовірніше, проблема в тому, що ви непомітно для себе набули низки звичок, які «висмоктують» з вас енергію.

Розв'язанням цієї проблеми мають стати зміни у вашому способі життя. І ось які.

Передплатіть, щоб прочитати повністю

Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою

Передплатити
Перший місяць 1 ₴. Відмовитися від передплати можна у будь-який момент

П'ять звичок, яких потрібно негайно позбутися

Всупереч поширеній думці, до хронічної втоми призводять аж ніяк не постійні фізичні навантаження. Саме навпаки, організм, який регулярно тренується, здатний з легкістю переносити навантаження і відновлюватися після них.

Почуття хронічного виснаження може бути взагалі ніяк не пов'язаним з фізичною активністю. Емоційна втома часто відчувається як фізична. І найчастіше розв'язувати цю проблему набагато складніше, ніж просто дати м'язам відпочити і позбутися крепатури.

З'ясовуємо, які звички змушують вас відчувати хронічну втому / Фото: alanpoulson/Depositphotos

Ви робите занадто великі перерви між їдою

Їжа — джерело поживних речовин та енергії для вашого організму. Особливо важливі вуглеводи, які є ключовим «паливом», особливо для мозку. Стабільні та постійні надходження «палива», в організм є запорукою бадьорості.

Мозок взагалі може використовувати як джерело енергії тільки глюкозу, яка надходить в організм з вуглеводами. Печінка здатна зберігати деяку кількість вуглеводів як енергетичний резерв для використання, коли рівень цукру знижується. Наприклад, це відбувається в періоди між їдою.

Проте ці ресурси не безмежні. І якщо проміжки між їдою стають занадто великими, у вас починаються проблеми.

Люди підсідають на продукти з високим глікемічним індексом насамперед тому, що саме з їх допомогою можна швидко отримати нову порцію глюкози, перезапустивши таким чином свій мозок.

Однак, у цьому контексті нас більше цікавить той факт, що рівень інсуліну досягає піку після їди, але потім рівень цукру в крові поступово падає, що і призводить до відчуття фізичного виснаження.

Великі перерви між їдою посилюють цей ефект. Безумовно, у всіх людей є свої особливості й оптимальний режим харчування у кожного свій. Але якщо у вас немає інших медичних протипоказань, то краще уникати перерв більше ніж 3–4 години між їдою.

Ви дивитеся емоційно важкі серіали

Хороший серіал — це чудовий спосіб переключити свою свідомість зі звичайних турбот і провести час перед сном.

Однак не всі серіали «однаково корисні».

Психологи стверджують, що серіали можуть бути дуже втомливим заходом через почуття хибної ідентифікації. Так називають процес, під час якого ви уявляєте, що переживаєте те саме, що й персонажі на екрані.

І що якісніший і драматичніший контент на екрані, то гострішими будуть ваші глядацькі переживання. Завищені очікування та надмірна стимуляція нервової системи можуть стати закономірним результатом після перегляду чогось на кшталт Гри престолів.

Як наслідок — емоційне виснаження, яке нелегко подолати. Адже нервовій системі потрібна додаткова енергія, щоб упоратися з чужими переживаннями, які ви прийняли за свої.

До того ж, на думку психологів, такий ефект мають як позитивні, так і негативні емоції.

Простіше кажучи, комедійні серіали можуть виснажувати вас не менше, ніж драматичні.

Ви не вмієте розставляти пріоритети

У житті кожного з нас є завдання різного ступеня пріоритетності. Є щось першочергове, а є безліч менших завдань, які також вимагають уваги, але все ж не мусять витісняти у вашому графіку пріоритетніші завдання.

Одна з найпоширеніших причин відчуття хронічної втоми і спустошеності — це скупчення великої кількості дрібних завдань, які хаотично забивають ваш розклад і віднімають весь ваш час і сили.

Погіршує картину той факт, що лавина дрібних завдань не дозволяє вам приділити належну увагу тому, що справді важливо.

Як тільки у ваших планах на вихідні опиниться, скажімо, десяток дрібниць, кожна з яких потребує уваги та дій у різних локаціях, вважайте, що вихідних у вас уже немає.

Постійні думки про накопичені справи, які належить зробити, самі по собі є джерелом витоку життєвих сил і енергії.

Якщо лягаючи спати, ви мимоволі замислюєтеся про довгий список речей, яким доведеться приділити увагу завтра, виспатися як слід вам навряд чи вдасться.

Якщо ж істотну частину цих справ ви ще й змушені постійно відкладати, то згодом ви наживете собі ще одне джерело лиха. Почуття провини за нездатність «закрити» всі питання також сприяє відчуттю хронічної виснаженості.

Виходом із ситуації може стати ретельне планування.

Будь-яке дрібне завдання, яке вимагає менше ніж п'ять хвилин на вирішення, має бути вирішене відразу. Замінити лампочку, що перегоріла, зателефонувати і записати кота до ветеринара, пришити ґудзик на сорочку тощо. Всі ці завдання можна оперативно розв'язувати в міру виникнення, залишаючи основну частину свого розкладу для важливих завдань (основна робота, спілкування з дітьми тощо).

Ви не гасите світло ночами

Засинати під серіальчик стало своєрідною нормою для багатьох із нас. Як наслідок екран, що світиться, може супроводжувати вас усю ніч.

Проте, ця начебто невинна звичка загрожує дуже серйозними наслідками. Наш мозок налаштований сприймати світлові сигнали як ознаку того, що вже ніч закінчилася. Збивається механізм вироблення мелатоніну — важливого гормону, який регулює цикл сну та неспання. Ви страждаєте від безсоння, не висипаєтеся, відчуваєте втому.

Циркадного ритму слід дотримуватися неухильно. Як тільки сонце сідає, слід приглушувати освітлення. Ідеальним варіантом може стати використання розумних ламп, які вже набули досить широкого поширення і коштують не так вже й дорого.

Деякі лампи мають спеціальні нічні відтінки світіння. І це цілком обґрунтовано з наукового погляду. Адже червоний спектр значно менш негативно впливає на цикл сну, ніж блакитний.

Але головне правило, якого слід дотримуватися, це все ж таки сон у темряві. Навіть якщо ви хочете засинати разом із серіалами, сучасні телевізори дають можливість налаштувати таймер автоматичного вимкнення. Заснувши під серіал, потім проспите всю ніч у темряві.

Ви не звикли глибоко дихати

Більшість із нас вважають, що дихання — процес, який здійснюється на підсвідомому рівні, тому приділяти йому увагу не обов'язково. Мовляв, важко розучитися дихати, хіба не так?

Але суть питання не в цьому. Ви точно не забудете, як дихати. Але цілком ймовірно, що ви дихаєте неправильно, і це теж позначається на стані вашого організму. Навіть на вашому відчутті хронічної втоми.

Глибоке рівне дихання здатне творити з вашим організмом буквально дива. Водночас часті неглибокі вдихи призводять до того, що кількість кисню, який надходить у кров, може бути недостатньою. Кров розносить кисень у всі органи, і в разі його нестачі ви починаєте відчувати дискомфорт. А згодом з'являються і суттєвіші проблеми.

Особливо небезпечним є поверхове дихання в моменти стресу, нервового напруження, підвищеного тиску або фізичних навантажень.

У такі моменти потрібно змусити себе робити рівномірні глибокі вдихи, щоб наситити кров киснем і нормалізувати роботу нервової системи.

Однак це не означає, що піклуватися про глибоке дихання потрібно тільки в кризових ситуаціях. Медики рекомендують виробити звичку глибоко дихати і в повсякденному житті. Наприклад, протягом дня, коли ви робите перерву в роботі, приділіть кілька хвилин глибокому диханню, перезавантажте нервову систему, відновіть сили.

Другие новости

Всі новини