Десять продуктів, які захищають ваш мозок від старіння. Яка проста сезонна ягода допоможе зберегти ясність розуму?

3 серпня 2021, 06:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вік може визначатися не тільки цифрою в паспорті, а й ще станом вашого фізичного і психологічного здоров’я (Фото:Raman Oza / Pixabay)

Вік може визначатися не тільки цифрою в паспорті, а й ще станом вашого фізичного і психологічного здоров’я (Фото:Raman Oza / Pixabay)

З віком можна втратити ясність розуму і придбати серйозні порушення пам’яті, але ризик цього можна знизити, зосередившись на тому, що ви їсте.

Ваша дієта, поряд з деякими іншими факторами способу життя, може формувати роботу вашого мозку і покращувати навички когнітивного мислення, наприклад вашу здатність впізнавати щось нове, засвоювати важливі деталі, вирішувати проблеми, виконувати складні завдання і мислити критично.

Відео дня

Як відомо, вік може визначатися не тільки цифрою в паспорті, а й ще станом вашого фізичного і психологічного здоров’я.

З’являється все більше свідчень того, що флавоноїди є потужними двигунами, коли мова йде про запобігання зниження ваших розумових навичок у міру дорослішання.

Нове дослідження, вчених з Гарварду, які відстежували дані майже 80 тисяч людей середнього віку протягом понад 20 років, тепер показало, що ті, хто споживав найбільше флавоноїдів, з меншою ймовірністю випробували ранні ознаки когнітивного зниження в літньому віці.

Навіть після поправки на інші чинники ризику, такі як фізичні вправи, у тих, хто їв найбільше флавоноїдів у своєму раціоні, ймовірність розвитку суб'єктивного когнітивного зниження була на 20% нижче, ніж у тих, хто їв найменше.

Дослідження опубліковане в журналі Neurology .

«Наші результати вражають, тому що вони показують, що внесення простих змін у свій раціон може допомогти запобігти зниженню когнітивних функцій», — говорить старший автор доктор Уолтер Уіллетт, доктор філософії, Гарвардського університету в Бостоні, Массачусетс.

Виявилося, що деякі флавоноїди забезпечують більш сильний захист від зниження когнітивних функцій, ніж інші.

Флавони, тип флавоноїдів, присутніх в жовтих і помаранчевих фруктах і овочах, були пов’язані з 38% зниженням ризику.

Антоціани, які присутні в чорниці, ожині і вишні, були пов’язані з 24% зниженням ризику.

Вчені вивчили дані двох великих досліджень, одне з участю чоловіків інше за участі жінок, в яких відстежували спосіб життя і здоров’я добровольців протягом декількох десятиліть. Для цього дослідження були доступні дані 77 тисяч людей.

Спираючись на те, яку важливу роль харчування відіграє для підтримки здорового стану мозку і його когнітивних функцій, НВ зібрав кращі продукти, які допоможуть в боротьбі з його старінням.

1 Ягоди

Як ми знаємо, ягоди вважаються одним з найкращих продуктів для мозку. Вони стимулюють виробництво нових клітин мозку, що відмінно підходить для старіючого мозку.

Ягоди також допомагають мозку позбавлятися від токсичних білків, які, як було доведено, захищають від хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Крім того, ягоди багаті клітковиною, вітамінами і антиоксидантами, вони допомагають клітинам мозку ефективно спілкуватися і, як відомо, уповільнюють зростання деяких видів раку. Також, це просто солодке частування, яке варто включити в щоденний план харчування людини.

2
Оливкова олія

Споживання оливкового масла було пов’язане з покращенням когнітивної функції у літніх людей, які дотримувались середземноморської дієти, основою якої є оливкова олія — вона містить багато антиоксидантів і поліфенолів. Ці компоненти були пов’язані з покращенням когнітивних функцій у літніх людей з високим ризиком серцево-судинних захворювань. Для поліпшення роботи мозку рекомендуємо використовувати оливкову олію в якості основного джерела масла на кухні.

3 Виноград

Ще один дуже цінний фрукт для старіння мозку — виноград. Було доведено, що високий вміст антиоксиданту в винограді, званого ресвератролом, робить позитивний вплив на когнітивні здібності мозку.

Ресвератрол — це протизапальна поживна речовина з антикоагулянтними властивостями, яка допомагає кровотоку в тілі і мозку.
Крім того, виноград відмінно підходить для підтримки здоров’я шкіри.

4 Насіння чіа

Жирні кислоти омега-3 можуть знизити ризик виникнення хвороби Альцгеймера і недоумства, а насіння Чіа — відмінне джерело цієї корисної речовини. Насіння Чіа отримують з рослини шавлія — вони є відмінним харчуванням для мозку.

Крім того, очищають артерії головного мозку від бляшок. Хоча вони і низькокалорійні, вони багаті необхідними живильними речовинами, включаючи клітковину, білок, кальцій, марганець, магній, фосфор, цинк і багато вітамінів групи B. Такде вживання насіння Чіа може позитивно вплинути на ризик серцевих захворювань і діабету 2 типу.

5 Куркума

Спеція з рослини сімейства імбирних, куркума має протизапальні сполуки, які захищають від хвороби Альцгеймера, слабоумства і інсульту. Куркума допомагає полегшити кровотік в судинах головного мозку. Крім того, ті, хто вже страждає нейродегенеративних захворюваннями, можуть виявити значне поліпшення функції свого мозку, вживаючи куркуму без будь-яких негативних побічних ефектів. Куркума також покращує настрій і знижує тривожність.

6 Горіхи

Як відомо, горіхи, багаті корисними жирами, вітамінами і білками, через що вони допомагають уповільнити старіння мозку. Також вони борються із запаленнями і дисфункцією мозку. Горіхи повні амінокислоти аргініну, який, як відомо, стимулює роботу гіпофіза, запобігаючи старінню мозку. Горіхи також містять багато антиоксидантів!

7 Сочевиця

Сочевиця може забезпечити постійний приплив глюкози в мозок, незважаючи на те, що в ній мало калорій. Глюкоза є важливим джерелом енергії для всіх клітин тіла, і мозок залежить від неї, як від палива. Високий рівень клітковини допомагає регулювати вивільнення глюкози, що забезпечує збалансований і безперервний потік енергії. Їх високий рівень заліза допомагає мозку швидко обробляти інформацію в корі головного мозку, що захищає від наслідків старіння мозку. Сочевиця також є відмінним джерелом фолієвої кислоти, яка допомагає створювати і відновлювати ДНК.

8 Риба

Риба один з найважливіших продуктів харчування у всьому світі - вона багата жирними кислотами омега-3, які важливі для запобігання зниженню когнітивних функцій. Дослідження показали, що споживання вищих рівнів омега-3 може допомогти здоров’ю мозку на довгі роки.

Риб’ячий жир запобігає скорочення мозку з віком, а протизапальні сполуки риби, як відомо, запобігають пошкодженню і загибеллю клітин. Омега-3 корисні для гіпокампу, оскільки, як відомо, пов’язані з навчанням і пам’яттю.

9 Шоколад

Шоколад дійсно може бути корисний для людського мозку в помірних кількостях, особливо темний шоколад — він не тільки покращує пам’ять, але ще і сповнений флавоноїдів, які пов’язані з антиоксидантною активністю. Крім того, він допомагає запобігти вірусним захворюванням, раку і запаленню, а також захищає від хвороби Альцгеймера і деменції. Більш того, дослідження виявили зв’язок між темним шоколадом і уповільненням прогресування деменції, якщо вона вже присутня.

10 Вино


Вино — це один з найкращих продуктів для мозку. Цей факт ймовірно повинен викликати здивування. Але аж ніяк це не так, тому що червоне вино є не тільки традиційним компонентом середземноморської дієти, воно також пов’язане з меншим ризиком деменції і поліпшенням загального стану мозку при вживанні в низьких дозах.

Вживання мінімальної кількості вина навіть допомагає мозку позбавлятися від шлаків. Таким чином, ви можете дозволяти собі випивати один келих вина в день.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X