Погано спите? Сім небезпечних хвороб, про які може сигналізувати порушення сну

2 серпня 2021, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Дослідження показують, що порушення сну, можуть бути пов’язані з певними захворюваннями. (Фото:Jordan Bauer / Unsplash)

Дослідження показують, що порушення сну, можуть бути пов’язані з певними захворюваннями. (Фото:Jordan Bauer / Unsplash)

Брак сну може мати серйозні наслідки для людини, включаючи зниження енергії, дратівливість і сонливість протягом дня. Виною всьому може бути стан здоров’я.

Дослідження показують, що порушення сну, такі як безсоння, можуть бути пов'язані з певними захворюваннями.

В частості, нове дослідження свідчить, що такі недуги як алергія і артрит можуть викликати зміни кількості і якості сну.

Відео дня

1 Алергія

Вже багато років вчені вивчали фактори, які можуть впливати на сон, тепер автори дослідження, опублікованого в журналі Nature and Science of Sleep, поставили перед собою завдання вивчити порушення сну у людей, які страждають алергією і ревматоїдний артрит.

Дослідження, проведене в Швеції, включало дані 18 осіб із сезонною алергією на пилок, 18 пацієнтів з ревматоїдним артритом і 26 здорових учасників.

Дослідники використовували щоденники сну і одноканальну електроенцефалографію - пристрій, що використовується для запису мозкової активності пацієнтів під час сну.

Результати дослідження показують, що люди з сезонною алергією мали коротший загальний час сну в різні сезони в порівнянні зі здоровими учасниками.

Люди з алергією, також продемонстрували погіршення якості сну під час сезону пилку, а також збільшення ранкової втоми.

2 Артрит

Багато людей зауважують, що симптоми артриту погіршуються ночами. Коли це відбувається, людям може бути важко заснути, через що вони втомлюються вранці — це потенційна причина, через яку може виникнути денний біль або стомлюваність.

Біль зазвичай посилюється вночі. Дослідження, проведене у 2020 року показало, що онлайн-пошуки інформації про знеболювання досягли піку між 23:00 і 4:00.

Лікарі не до кінця розуміють, чому біль при артриті часто посилюється вночі, але можливі причини пов'язані зі зміною рівня гормонів і цитокінів в організмі. Денні ліки від артриту, які деякі люди приймають вранці, також можуть перестати діяти до вечора.

У новому дослідженні вчені виявили, що загальний час сну не відрізняється між пацієнтами з ревматоїдним артритом і здоровими учасниками, але люди страждають на ревматоїдний артрит мають значно коротший сон, і не глибокий сон.

«Ми виявили, що як кількість, так і якість сну людини можуть бути пов'язані з низкою проблем зі здоров'ям і захворювань», - говорить Джеймс Веллман, доктор медицини, медичний директор Центру розладів сну штату Джорджія в Огасті.

3 Депресія

Якщо ви страждаєте таким психічним розладом як депресія, у вас можуть значно порушитися циркадні ритми.

Деякі дослідження показують, що 90% людей, які страждають депресією, відчувають проблеми зі сном. При депресії безсоння може бути і зовсім головним симптомом. Короткий сон, втома вранці все це - симптоми серйозної депресії. Крім того, вас також може турбувати труднощі з засинанням і надмірний сон. Тривожні розлади також можуть вплинути на ваше засинання і не дати вам розслабитися. Для розв'язання цієї проблеми вам варто звернутися до лікаря, можливо він порадить вам ліки можуть для полегшення депресії і занепокоєння, а також пов'язані з цим проблеми зі сном.

4 Діабет

Частим супутником діабету є безсоння, але як же пов'язані ці два стани? Коливання цукру в крові, нічне потовиділення і часті позиви до сечовипускання протягом ночі — все це порушує ваш чуйний сон, роблячи його переривчастим і неглибоким, що також відображається на вашому стані з ранку. Безсоння також може збільшити ризик розвитку діабету.

Подібно до того, як діабет може викликати проблеми зі сном, проблеми зі сном також грають роль у розвитку діабету. Поганий сон або повільний сон був пов'язаний з високим рівнем цукру в крові у людей з діабетом і предіабетом. Чверть людей з діабетом повідомляють, що сплять менш як шість або понад вісім годин на добу, що підвищує ризик збільшення рівня цукру в крові. Крім підвищення рівня цукру в крові у людей, які вже страждають на діабет, недосипання також в першу чергу підвищує ризик розвитку інсулінорезистентності. Цей зв'язок проявляється вже в дитинстві.

5 Серцево-судинні захворювання

Проблеми зі сном можуть свідчити про двапоширені серцево-судинні захворювання — ішемічну хворобу серця і застійну серцеву недостатність. При ішемічній хворобі серця коливання циркадних ритмів можуть викликати біль у грудях, нерегулярне серцебиття або навіть серцевий напад під час сну.

Застійна серцева недостатність не дозволяє серцю перекачувати кров, достатню для досягнення всіх частин тіла. В результаті, коли ви лежите, навколо легких накопичується зайва рідина, через що ви прокидаєтеся вночі. Впоратися з цією проблемою допоможе використання подушок для підняття верхньої частини тіла.

6 Астма

У людей, які страждають на астму, часто виникають порушення сну через утруднене дихання, хрипи і кашель. Симптоми астми зазвичай посилюються вночі через зміни у функціонуванні в нічний час, які звужують дихальні шляхи, що збільшує ризик нападів астми в нічний час. Деякі препарати, які використовуються для лікування астми, також можуть викликати безсоння і фрагментований сон.

7 Печія

Всім нам потрібен хороший нічний сон. У більшості людей це внутрішнє відчуття. Але іноді дискомфорт в кишечнику - це те, що заважає нашій здатності отримати глибокий спокійний сон.

Печія і гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, або ГЕРБ, є частими причинами безсоння. Кожна четверта людина, що зазнає порушення сну, повідомляє про нічну печію.

Для людей, яким був поставлений діагноз ГЕРХ, цей показник ще вище - три людини з чотирьох повідомляють про нічні симптоми ГЕРБ. Ці люди частіше страждають такими проблемами сну, як безсоння, апное уві сні і денна сонливість в результаті нічної печії.

Безсоння — серйозна проблема для здоров'я. Крім фізичних і психічних наслідків, пов'язаних з нестачею сну, люди, які страждають нічним ГЕРБ, піддаються більшому ризику деяких з найгірших ускладнень захворювання, включаючи ерозивний езофагіт, диспепсію і рак стравоходу.

Дослідники з'ясували кілька причин, за якими кислотний рефлюкс, пов'язаний з ГЕРБ, заважає сну. Найбільш очевидний, що людей може розбудити біль печії, яка виникає, коли шлункова кислота повертається в стравохід і роз'їдає слизову оболонку стравоходу.

Крім того, якщо кислотний рефлюкс досягає задньої стінки горла або гортані, це може викликати напад кашлю або задуха.

Варто зазначити, що ГЕРБ вважається фактором ризику апное уві сні, розлади, при якому людина постійно перестає дихати протягом ночі. Дослідники вважають, що рефлюкс шлункової кислоти викликає спазм голосового апарату, який блокує дихальні шляхи і перешкоджає попаданню повітря в легені.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X