На ніч не можна? Як стан кишківника впливає на сон — дослідження
Вчені з Японії з’ясували, що відсутність деяких елементів у мікрофлорі кишківника пов’язана з порушеннями циклів сну і неспання. Це підтвердив експеримент з мишами.
Згідно з результатами нового дослідження вчених з японського Університету Цукуба, порушення кишкового мікробіома може привести до проблем зі сном.
Фахівці дійшли таких висновків після експерименту з мишами, у межах якого гризунів піддавали сильному впливу антибіотиків протягом чотирьох тижнів.
Препарати привели до виснаження деяких видів бактерій у травній системі піддослідних тварин.
«Ми виявили більше ніж 200 відмінностей метаболітів у групах піддослідних мишей. Близько 60 нормальних метаболітів були відсутні у мишей з виснаженою мікробіотою, а інші відрізнялися за кількістю, — у деяких їх було більше, а у деяких — менше, ніж у контрольних мишей», — заявив провідний автор дослідження професор Масаси Янагісава.
Метаболітами називають продукти перевареної їжі, і, як виявилося, саме вони можуть грати ключову роль у порушенні сну.
Дослідники визначили, що відсутність деяких видів метаболітів, викликана неправильною роботою кишкового мікробіома, знижує рівень вироблення певних нейротрансмітерів, враховуючи серотонін і дофамін.
Вироблення саме цих речовин відповідає за регулювання станів сну і неспання організму, тому їх нестача може вплинути на якість сну багатьох ссавців.
Після використання антибіотиків, вчені з Японії також проаналізували стан сну гризунів за допомогою електроенцефалографії. У роботі зазначено, що у мишей з виснаженим мікробіомом цикли сну і неспання часто порушувалися, а фази швидкого і глибокого сну були нестабільними.
Автори дослідження припускають, що такий ефект викликаний недоліком серотоніну.
«Ми виявили, що мікробне виснаження усуває серотонін у кишківнику, і ми знаємо, що рівні серотоніну у мозку можуть впливати на цикли сну/неспання. Таким чином, зміна складу кишкових мікробів шляхом зміни дієти може допомогти тим, у кого є проблеми зі сном», — резюмують дослідники.
Нагадаємо, кілька місяців тому психологи з Норвегії заявили, що навіть незначна зміна нормального режиму сну може призвести до негативних змін емоційного стану людини.
За даними вчених, менша кількість сну значно погіршувало стан респондентів, які брали участь у експерименті. Піддослідні також переживали менше позитивних емоцій, враховуючи радість, ентузіазм і задоволення.
«Зниження кількості сну навіть на 1−2 години протягом декількох ночей пов’язане з негативними наслідками. Результати показують, що невеликий недолік сну може мати важливі наслідки для повсякденної діяльності та якості життя, таких як соціальна взаємодія, ефективність роботи і безпеку руху, особливо рано вранці», — писали автори роботи.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.