Відкладена загроза. Дослідники розкрили механізм, пов’язаний з важким ускладненням COVID-19 у дітей

26 травня 2021, 17:19
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Багатопрофільна команда медиків із США визначила механізм розвитку надзвичайно рідкісного, але серйозного ускладнення після COVID-19 у дітей і підлітків.

Дослідники під керівництвом дитячого пульмонолога Лаеля Йонкера визначили, що вірусні частинки, що залишилися в кишківнику через тривалий час після первинної інфекції COVID-19 можуть переміщуватися в кровотік, викликаючи стан, який називається мультисистемним запальним синдромом у дітей (MIS-C).

Відео дня

Синдром може виникнути за кілька тижнів після первинного зараження. Симптоми супроводжуються високою температурою, болями у животі, блювотою, діареєю, висипом і сильною стомленістю. Гіперзапальна відповідь і «цитокіновий шторм», які виникають при MIS-C, можуть призвести до великих пошкоджень серця, печінки та інших органів.

У вісімдесяти відсотків дітей, шпиталізованих з MIS-C, розвивається тяжка серцева патологія, і їм потрібне тривале перебування в лікарні і тривалий період відновлення. Сучасні стратегії лікування включають агресивний, тривалий курс стероїдів і внутрішньовенного введення імуноглобуліну.

MIS-C трапляється менш ніж у 1 відсотка дітей з підтвердженою інфекцією SARS-CoV-2. Станом на 3 травня 2021 року Центри США з контролю і профілактики захворювань повідомили про 3742 дітей з діагнозом MIS-C і 35 смертельних випадків.

У своєму нещодавньому дослідженні, в якому взяли участь 100 дітей (19 — з MIS-C, 26 — з COVID-19 і 55 здорових з контрольної групи) автори надають відомості про механіку MIS-C і визначають потенційні біомаркери для раннього виявлення, лікування та профілактики захворювання .

«Коли ми зрозуміли, що 95 відсотків дітей з MIS-C мали вірусні частинки SARS-CoV-2 у фекаліях, але не мали взагалі або мали низький рівень частинок в носі або горлі, ми провели подальше дослідження і виявили, що вірусний матеріал затримується в кишківнику через багато часу після того, як перша інфекція COVID-19 може спричинити MIS-C», — стверджує Йонкер, провідний автор статті.

Команда вважає, що вірусні частинки SARS-CoV-2, виявлені в шлунково-кишковому тракті дітей, потрапляють в кровотік, що призводить до гіперзапальної імунної відповіді, характерної для MIS-C.

«Це перше дослідження, що показує, що вірусні частинки MIS-C в крові збігаються з гіперзапальною відповіддю», — каже Йонкер.

У цьому дослідженні автори виміряли високий рівень вірусу SARS-CoV-2 в фекаліях і високий рівень зонуліну в крові дітей з MIS-C. Коли згодом вони виявили в крові вірусні частинки, Алессіо Фазано, доктор медичних наук, керівник відділу дитячої гастроентерології та харчування MGHfC запропонував використовувати ацетат ларазотіда як терапевтичний засіб.

Обнадійливі попередні дані про ефективність ацетат ларазотіда в лікуванні першого випадку MIS-C, після отримання «дозволу на використання з міркувань співчуття» від Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, відкрили можливість використання ацетат ларазотіда як першого перорального засобу для лікування COVID-19 і його ускладнень.

«Наша гіпотеза полягала в тому, що ларазотід зменшить гіперзапалення, закриваючи щільні контакти і запобігаючи потраплянню великих білків вірусу SARS-CoV-2 в кровотік», — каже Фазано.

Раніше НВ писав, що нове дослідження в США показало, що діти і дорослі виробляють різні типи і кількості антитіл у відповідь на зараження коронавірусом.

Відмінності в антитілах дозволяють припустити, що перебіг інфекції та імунна відповідь у дітей і дорослих відрізняється, і більшість дітей легко виводять вірус зі свого організму.

«Наше дослідження забезпечує поглиблене вивчення антитіл SARS-CoV-2 у дітей, демонструючи різкий контраст з дорослими», — каже імунолог Колумбійського університету Донна Фарбер.

«У дітей інфекційний перебіг набагато коротший і, ймовірно, не надто поширений, як у дорослих. Діти можуть позбутися цього вірусу більш ефективно, ніж дорослі, і їм може не знадобитися сильна імунна відповідь антитіл, щоб позбутися від нього», — додає Маттео Поротто, доцент кафедри вірусного молекулярного патогенезу відділення педіатрії Колумбії.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X