
П’ять страшних наслідків коронавірусу для вашого здоров’я
Чому безсимптомний перебіг COVID-19 не означає, що ця хвороба не загрожує вашому здоров’ю
Канадські психологи проаналізували стан здоров’я людей під час пандемії COVID-19 і визначили кілька довгострокових ефектів цієї хвороби. Виявляється, коронавірус може серйозно погіршити ментальне здоров’я людей і призвести до критичних розладів психіки. Але це ще не все.
Зараз більшість вчених припускають, що один з небагатьох способів зупинити пандемію — це ефективна вакцина від коронавірусу.
Але на початку пандемії багато людей планували «швидше перехворіти» COVID-19, щоб отримати імунітет до цієї хвороби і більше не переживати за своє життя під час пандемії.
Саме на цьому була заснована ідея групового імунітету в декількох країнах, включно зі Швецією, а також проєкт імунних паспортів, який намагалися реалізувати в Європі і на інших континентах.
Але, як виявилося, імунітет від коронавірусу — досить хитка штука, і вчені досі не знають, чому пацієнти, які перенесли COVID-19, можуть заражатися повторно, і як працює механізм захисту від цієї хвороби.
З поширенням коронавірусу серед десятків мільйонів людей у всьому світі вчені почали публікувати перші дані про наслідки COVID-19 для здоров’я пацієнтів.
І ці дані свідчать про те, що навіть якщо ви перенесли коронавірус в безсимптомній формі або не хворіли COVID-19 взагалі — це не означає, що у вас не буде ніяких проблем зі здоров’ям. Насамперед, психічним.
Наприклад, недавно група вчених з Канади опублікувала результати масштабного аналізу психічного здоров’я людей в декількох країнах під час пандемії COVID-19. У багатьох респондентів виявили кілька взаємопов'язаних психічних порушень.
У зв’язку з цим, НВ зібрав п’ять критичних ефектів COVID-19 для вашого здоров’я, які можуть проявлятися навіть у тих, хто не був заражений коронавірусом.

1
Загальне психічне напруження
Згідно з результатами нового аналізу вчених з канадського Університету Реджайна, у багатьох людей під час пандемії COVID-19 можуть проявлятися кілька основних видів тривоги або стресу.
Сюди входять: страх небезпеки і зараження COVID-19; боязнь несприятливих соціально-економічних наслідків хвороби; постійні перевірки та пошук втішання; ксенофобія (дискримінація щодо іноземців) і симптоми травматичного стресу (наприклад, нічні кошмари, пов’язані з пандемією).
«Ці види стресу від COVID-19 взаємопов'язані, тобто вони можуть проявлятися разом», — пише один з авторів нового аналізу, професор психології Університету Реджайна Гордон Дж. Дж. Асмундсон.
За його словами, з 7000 респондентів, які взяли участь у дослідженні, 2% підтвердили наявність коронавірусу в їх організмі, 6% знали людей з COVID-19, 38% страждали від одного з перерахованих видів тривоги і стресу, і ще 16% знали людей з такими ж психічними розладами.
«Більше половини людей повідомили про значно підвищений рівень стресу, пов’язаного з пандемією. Високі бали були пов’язані з такими речами, як панічні покупки, надмірне уникнення громадських місць і непотрібні способи впоратися з цим на самоізоляції (наприклад, переїдання і надмірне вживання наркотиків і алкоголю)», — пояснює Асмундсон.
Деякі експерти вже говорять про зв’язок подібних ефектів з підвищеною кількістю суїцидів під час різних пандемій, включно з SARS-CoV-2.
2
Порушення в роботі мозку
Як уже писав НВ, кілька тижнів тому вчені з Імперського коледжу Лондона, Кембриджського університету, Університету Чикаго і декількох інших установ підтвердили, що у пацієнтів, які перехворіли на COVID-19, можуть проявлятися довгострокові порушення когнітивних функцій.
Дослідники проаналізували стан мозку близько 84 тис. пацієнтів, які були заражені коронавірусом, і з’ясували, що у багатьох людей у віці від 20 до 70 спостерігалися проблеми в роботі мозку.
Насамперед це стосувалося пацієнтів з важкими симптомами хвороби і тих, кому була потрібна госпіталізація. У таких людей підтвердили втрату пам’яті, нездатність концентруватися протягом тривалих періодів часу і синдром «неясної голови».
Повідомлялося, що такі когнітивні проблеми еквівалентні старіння мозку протягом 10 років, і вони в середньому знижують показник IQ людини на 8,5 балів.
Вчені також заявили, що проблеми в роботі мозку спостерігалися у пацієнтів, які вилікувалися від COVID-19 навіть кілька місяців тому. І це може говорити про незворотність довгострокових наслідків коронавірусу для здоров’я людини.
3
Проблеми з серцем
На початку осені 2020-го представники Центру з контролю і профілактики захворювань США (СDC) заявили, що один з найбільш небезпечних ефектів COVID-19, дослідженню якого вони приділяють величезну увагу — проблеми з серцем.
«Серцеві захворювання, пов’язані з COVID-19, включають запалення й ушкодження самого серцевого м’яза, відоме як міокардит, або запалення оболонки серця, відоме як перикардит. Ці умови можуть виникати самі собою або в поєднанні один з одним», — говорили в CDC.
Медики припускають, що подібні порушення роботи серця можуть відігравати ключову роль у прояві важких симптомів COVID-19 або навіть смерті від коронавірусу. Особливо це стосується людей старшого віку.
У довгостроковій перспективі проблеми з серцем у пацієнтів, які перенесли COVID-19, можуть призвести до таких симптомів, як задишка, біль у грудях і прискорене серцебиття. Примітно, що ці симптоми після зараження коронавірусом спостерігалися навіть у молодих людей і спортсменів.
Кілька місяців тому вчені з Університетської клініки в Цюриху і Гарвардської медичної школи в Бостоні пояснили, чому це може відбуватися: виявляється, новий коронавірус SARS-CoV-2 здатний заражати клітини в кровоносних судинах і призводити до серйозних захворювань серця.
Вчені заявляли, що у коронавірусу є спеціальний білок, який потрібен йому для активації і поширення. Саме цей білок присутній в ендотеліальних клітинах людини, що і дозволяє вірусу атакувати серцево-судинну систему.
4
Пошкодження легень
З огляду на те, що легені — це орган, який страждає від COVID-19 найбільше, довгострокові ефекти хвороби можуть проявлятися і з ним.
Нове дослідження вчених з Університету Південної Каліфорнії в Лос-Анджелесі підтверджує, що коронавірус може бути причиною появи хронічних захворювань і навіть інвалідності.
Після аналізу знімків комп’ютерної томографії легенів близько 100 пацієнтів з COVID-19, вчені з Каліфорнії виявили, що найчастіше пошкоджуються нижні частки легенів.
«Скани були покриті непрозорими плямами, які вказують на запалення, що утруднюють дихання під час тривалих вправ», — зазначено в дослідженні.
Медики пояснюють, що у більшості пацієнтів видимі пошкодження легенів зберігалися до шести тижнів після виписки з лікарні. До 12 тижня показник людей, у яких залишилися проблеми з легенями після COVID-19 становив до 56%.
Інші дослідження доводять, що навіть через місяць після виписки з лікарні більше 70% пацієнтів повідомляли про постійну задишку, а 13,5% використовували додатковий кисень будинку.
5
Ослаблений імунітет
І останній не менш важливий наслідок COVID-19 для здоров’я людей — ослаблення імунітету через вплив на організм нового коронавірусу.
«Довгий час передбачалося, що люди, інфіковані кором, мають ослаблений імунітет протягом тривалого періоду часу і вразливі для інших інфекцій. Я не кажу, що це може бути в разі COVID-19, я просто говорю, що ми багато чого не знаємо», — каже дослідник патогенів з Клінічного центру Національного інституту здоров’я в Бетесді, штат Меріленд, Деніел Чертоу.
У випадку з новим коронавірусом можливо не тільки ослаблення імунітету, а й його надмірна активність, що також може викликати небезпечне запалення по всьому тілу.
Подібна імунна реакція характерна в основному для організму дітей, але може проявлятися як побічний ефект вірусу і у дорослих, які перенесли COVID-19 у важкій формі.
Учені поки не знають, скільки часу може знадобитися організму, щоб імунна система почала функціонувати нормально після зараження коронавірусом.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.