Не те лікуємо? Як нове дослідження про COVID-19 може зупинити пандемію - фото
НВ Преміум

Не те лікуємо? Як нове дослідження про COVID-19 може зупинити пандемію

2 червня 2020, 21:00

Коронавірус може бути не хворобою легенів, а хворобою серця. І ось чому

Вчені зі Швейцарії та США з'ясували, що новий коронавірус SARS-CoV-2 може заражати клітини в кровоносних судинах і призводити до серйозних захворювань серця. Якщо це дійсно так  ліки від COVID-19 можуть бути вже готові.

Відео дня

Н езважаючи на ослаблення карантину через коронавірус в Україні і в багатьох інших країнах, вчені продовжують досліджувати, як SARS-CoV-2 уражає організм людини.

Раніше медики визначили, що люди, у яких є проблеми з серцем, перебувають у групі ризику через епідемію коронавірусу і у них можуть виникнути серйозні симптоми COVID-19.

Порушення і додаткове навантаження на серцево-судинну систему пов'язували з запальними процесами, які відбуваються в організмі під час зараження.

Однак, головною причиною захворюваності та смертності від нового коронавірусу досі вважають ураження дихальної системи людини.

Змінити наше уявлення про цю хворобу може нове дослідження вчених з Швейцарії і США: фахівці заявили, що цей респіраторний вірус заражає клітини крові людини і викликає захворювання серцево-судинної системи.

Це підтверджує не тільки статистика смертей від COVID-19, які були пов'язані з хворобами серця, а й виявлені незвичайні властивості коронавірусу: на відміну від своїх родичів, штам SARS-CoV-2 може проникати у кровоносні судини, руйнуючи тканину легенів.

Розповідаємо, що означає нове дослідження і як воно може змінити розробку ліків від COVID-19.

Pixabay.com

Фото: Pixabay.com

У серце через легені


Нещодавно група вчених з Університетської клініки в Цюриху і Гарвардської медичної школи в Бостоні заявила, що вірус SARS-CoV-2 призводить до інфікування клітин крові людини, які захищають серцево-судинну систему.

У результатах їхнього дослідження зазначено, що, руйнуючи тканину легенів пацієнта, вірус потрапляє в кровоносні судини і заражає ендотеліальні клітини.

Вчені припускають, що їхнє відкриття може підтвердити, що SARS-CoV-2 — це, насправді, вірус, який вражає насамперед серцево-судинну систему і призводить до смертей і через ускладнення роботи серця.

Як пояснює один з авторів дослідження, доктор медичних наук Мандіп Мехра, ендотеліальні клітини захищають кровоносні судини і виділяють білки, які впливають на згортання крові й імунну відповідь організму.

У своїй статті вчені підтвердили, що у людей з COVID-19 були ушкодження ендотеліальних клітин у легенях, серці, нирках, печінці й кишечнику.

За їхніми даними, головна відмінність нового штаму коронавірусу від схожих грипозних вірусів на кшталт SARS і H1N1 полягає в тому, що SARS-CoV-2 не просто проникає в тіло через дихальні шляхи, а й просувається з альвеол у кровоносні судини.

Як пояснив виданню Medium доктор медичних наук і професор мікробіології Бенхур Лі, різниця між SARS і SARS-CoV-2 полягає в додатковому білку, який потрібен вірусу для активації і поширення. Саме цей білок є в ендотеліальних клітинах, що і дозволяє новому коронавірусу атакувати серцево-судинну систему.

«У SARS1 білок, необхідний для його розщеплення, ймовірно, наявний тільки в середовищі легких, тому він може розмножуватися. Наскільки мені відомо, насправді це не має системного характеру. SARS-CoV-2 розщеплюється білком, який називається фурин, і це становить велику небезпеку, оскільки фурин присутній у всіх наших клітинах, він повсюдний», — розповідає доктор Бенхур Лі.

Оскільки ендотеліальні клітини відповідають за підтримання нормального процесу згортання крові і рівномірне її течія в судинах, вчені припускають, що саме SARS-CoV-2 може бути причиною смерті пацієнтів від серцевого нападу.

Іншими словами, новий коронавірус може заражати ендотеліальні клітини і призводити до запалення кровоносних судин. Це, своєю чергою, загрожує нестачею кровопостачання організму, закупорюванням судин тромбами і підвищенням ризику серцевого нападу.

Нова теорія може пояснити не тільки те, чому люди з проблемами серцево-судинної системи страждають від COVID-19 набагато частіше, але і те, чому вентиляція легенів не дозволяє врятувати багатьох пацієнтів: блокування кисню в кровоносних судинах у легенях порушує нормальну циркуляцію повітря в організмі, навіть якщо ця циркуляція штучна.

Вчені також неодноразово підтверджували наявність тромбів в крові пацієнтів, які загинули від COVID-19.

Показово, що якщо важкі симптоми коронавірусу і смерті від цієї хвороби дійсно пов'язані з ураженням серцево-судинної системи, — у вчених вже можуть бути готові ліки для боротьби з COVID-19.

Згідно зі свіжим дослідженням вчених з Китаю і США, в межах якого експерти проаналізували приблизно 9 тис. пацієнтів з COVID-19, — у людей, які вживають препарати для стабілізації серцево-судинної системи показники смертності були набагато нижчі.

«Ми говоримо про те, що, можливо, найкраща противірусна терапія насправді не є противірусною терапією. Кращою терапією можуть бути ліки, які стабілізують ендотеліальні клітини в судинах», — каже Мандіп Мехра.

Pixabay.com

Фото: Pixabay.com

Зайві кілограми — зайві ризики


Нове дослідження про зв'язок коронавірусу з серцево-судинними захворюваннями також може пояснити ще один статистичний феномен про пандемію COVID-19.

Як уже писав НВ, згідно з результатами недавнього дослідження вчених з Нью-Йоркського університету, важкий ступінь ожиріння є більшим ризиком госпіталізації пацієнта з COVID-19, ніж серцева недостатність, паління, діабет або хронічне захворювання нирок.

Згідно зі статистикою смертності і захворюваності COVID-19 у Китаї, у понад 88% людей, які загинули від коронавірусу, була зайва вага. І тільки 18,95% пацієнтів з COVID-19 і зайвою вагою вдалося вижити.

Вчені з Медичної школи Університету Західної Вірджинії заявляли в своєму дослідженні, що надмірна вага або ожиріння є одним з головних чинників розвитку серцево-судинних захворювань, зокрема підвищена стійкість до інсуліну, дисліпідемію і гіпертонію.

«Цілком очевидно, що розвиток ожиріння може чинити і часто важко прогнозований вплив на функції кровоносних судин», — писали автори роботи.

У Медичній школі при Університеті Джонса Гопкінса також заявляють, що в США ожиріння стало одним з ключових чинників ризику під час зараження COVID-19, оскільки майже у половини госпіталізованих пацієнтів індекс маси тіла (ІМТ) був вищий за 30.

Щоб визначити ІМТ, потрібно поділити вагу людини в кілограмах на квадрат її зросту в метрах. Наприклад, якщо ваш зріст — 1,8 м, а вага — 80 кг, показник ІМТ у вас буде 24,6 (80: (1,8 * 1,8)).

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, нормою є ІМТ від 18,5 до 25. Все, що нижче за ІМТ 18,5, вважається дефіцитом маси тіла, а ІМТ від 25 до 30 свідчить про надмірну вагу. Ожирінням різного ступеня вважається ІМТ від 30 до 40 і більше.

Вчені не виключають, що через високий ІМТ у багатьох пацієнтів з COVID-19 у США, саме в цій країні був високий відсоток госпіталізації молодих людей: приблизно 20% пацієнтів з важкими симптомами були у віці від 20 до 44 років.

«Люди з надмірною вагою потребують більшої кількості кисню. Це означає, що їхній організм фактично піддається більшому тиску», — казав професор Навід Саттар з Університету Глазго.

За словами доктора медичних наук у Стенфордському університеті і співзасновника компанії Enara Health, яка займається дослідженнями і лікуванням ожиріння, Рамі Бейлоні, саме ожиріння може стати «найзгубнішою пандемією в історії людства».

Тому, за словами Бейлоні, системи охорони здоров'я в різних країнах повинні виділяти стільки ж коштів на боротьбу з ожирінням, скільки вони виділяють іншим серйозним захворюванням.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X