Робот-няня та небезпечна сторона антибіотиків. ТОП-5 медичних відкриттів цього тижня

13 лютого, 20:02
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Найзначніші медичні відкриття тижня, що минає (Фото:Pixabay)

Найзначніші медичні відкриття тижня, що минає (Фото:Pixabay)

Цього тижня ми дізналися, що Європою бродить небезпечна мутація ВІЛ, а Омікрон тепер здатний заражати і диких тварин.

1 З'явився новий варіант ВІЛ, який у двічі швидше спричинює СНІД.

Дослідники виявили, що у Нідерландах протягом десятиліть циркулює дуже заразний і небезпечний варіант ВІЛ. Поки що відомо, що ним інфіковано близько 100 осіб.

Відео дня

Новий штам ушкоджує імунну систему, послаблюючи здатність людей боротися з повсякденними інфекціями та хворобами набагато швидше, ніж попередні штами ВІЛ. Це означає, що у людей, які заразилися новим варіантом, СНІД може розвинутися швидше.

Також стало відомо, що новий варіант має високе вірусне навантаження в 3,5–5,5 разів вище, ніж поточний штам. Це вказує на те, що він може бути заразнішим.

За оцінками дослідників, без лікування у людей, інфікованих цим варіантом, розвинеться СНІД протягом 2–3 років після встановлення діагнозу, порівняно з 6–7 роками у людей, інфікованих іншими штамами ВІЛ.

2

Створено оперативний тест на коронавірус. Він працює всього за чотири хвилини і здатний діагностувати з точністю не нижче, ніж у ПЛР.

Китайські розробники впровадили електромеханічний біосенсор для виявлення SARS-CoV-2 в інтегрований і портативний прототип пристрою та показали, що він виявив (вірусну РНК) менш ніж через чотири хвилини.

Для випробувань тесту вчені взяли біоматеріал 33 людей в Шанхаї, які мали коронавірус, а також 54 зразки у людей, які не були інфіковані.

Дослідники заявили, що результати їхнього методу ідеально збігаються з результатами ПЛР-тестів. За словами команди, всі 33 випадки були точно виявлені, і в жодного з 54 людей у негативній групі не було хибнопозитивних результатів.

Технологія має великий потенціал для швидкого тестування у різних ситуаціях, зокрема аеропорти, медичні установи та навіть у домашніх умовах, вважають автори проекту. Водночас технологію можна використовувати для тестування на інші типи інфекцій. Тобто потенційно йдеться не тільки про коронавірус.

3 Медики зі Швейцарії зафіксували напади манії після прийому антибіотиків.

Під час реєстрації в психіатричному відділенні невідкладної допомоги в Женеві чоловік сказав психіатрам, що в ніч після першої дози антибіотиків він почувався так, ніби вмирає, і в нього почалися слухові галюцинації про те, що Бог розмовляє з ним, говорячи, що його було обрано для особливої місії. Ці симптоми можуть свідчити про психоз.

Лікарі діагностували у чоловіка антибіоманію, рідкісний побічний ефект лікування антибіотиками. Цей термін уперше згаданли в огляді 2002 року, опублікованому в Журналі клінічної психофармакології, в якому вивчалися тематичні дослідження, пов'язані з манією.

Спочатку маніакальні симптоми у чоловіка з'явилися після прийому антибіотика під назвою амоксицилін-клавуланова кислота. Щойно він припинив лікування, симптоми манії припинилися. Однак, коли він почав приймати інший антибіотик, кларитроміцин, для лікування пневмонії, симптоми манії повернулися, що спонукало його знову припинити лікування антибіотиками.

4 Омікрон заражає не тільки людей, а й диких тварин, про це свідчать новітні дослідження.

Зокрема, вчені з Пенсильванського державного університету виявили близько 20 білохвостих оленів на Статен-Айленді, заражених варіантом коронавірусів Омікрон.

Вчені побоюються, що олені можуть бути резервуаром для коронавірусу навіть після того, як COVID-19 стане ендемічним серед людей. У гіршому випадку вірус може розвинутись у оленів, щоб краще ухилятися від захисту від вакцин, а потім поширитися на людей.

5 У Китаї створили робота-няню для догляду за плодом у штучній матці.

Китайські дослідники з міста Сучжоу розробили няню-робота зі штучним інтелектом. Пристрій стежить за мишачими ембріонами у штучній матці.

Штучна матка, або «пристрій для довгострокового культивування ембріонів» є контейнером, заповненим живильними рідинами.

У перспективі незвичайна технологія може розв'язати проблему низької народжуваності, упевнені творці робота-няні.

Але це ще не все.

Є багато нерозгаданих таємниць фізіології типового людського ембріонального розвитку. Нова технологія не тільки допоможе краще зрозуміти походження життя та ембріональний розвиток людини, але й забезпечить теоретичну основу для подолання вроджених дефектів та інших серйозних проблем.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X