З’явився новий небезпечний варіант ВІЛ, який у два рази швидше спричиняє СНІД. Що про нього відомо вченим?

7 лютого, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Новий варіант ВІЛ, мабуть, є більш агресивною версією (Фото:Drew Hays/Unsplash)

Новий варіант ВІЛ, мабуть, є більш агресивною версією (Фото:Drew Hays/Unsplash)

Пандемія коронавірусу вже показала нам, як віруси здатні мутувати у більш небезпечні варіанти, саме це і сталося з ВІЛ, згідно з новим дослідженням учених Оксфордського університету.

ВІЛ може торкнутися будь-кого, незалежно від сексуальної орієнтації, статі, віку чи місця проживання, головна небезпека цього вірусу — він здатний уражати імунітет людини, знищуючи спеціальні клітини, які захищають організм від інфекцій та відповідають за знищення небезпечних мікробів.

Відео дня

Новий варіант ВІЛ, мабуть, є більш агресивною версією. За даними вчених, він потенційно заразніший і може серйозніше вплинути на імунну систему. Чи варто очікувати, що новий штам ВІЛ ще більше посилить ситуацію у світі?

У чому є головна небезпека нового варіанту ВІЛ?

Дослідники виявили, що у Нідерландах протягом десятиліть циркулює дуже заразний та небезпечний варіант ВІЛ. Наразі відомо, що їм інфіковано близько 100 осіб, майже всі з них нідерландці, за рідкісним винятком.

Новий штам ушкоджує імунну систему, послаблюючи здатність людей боротися з повсякденними інфекціями та хворобами набагато швидше, ніж попередні штами ВІЛ. Що означає, що у людей, які заразилися новим варіантом, СНІД може розвинутись швидше.

Також стало відомо, що новий варіант має високе вірусне навантаження в 3,5−5,5 раза вище, ніж поточний штам, що вказує на те, що він може бути більш заразним.

За відсутності лікування, критичне зниження кількості клітин т-лімфоцитів відбудеться в середньому через 9 місяців після встановлення діагнозу у людей у віці 30 років з новим варіантом VB.

За оцінками дослідників, без лікування у людей, інфікованих цим варіантом, розвинеться СНІД протягом 2−3 років після встановлення діагнозу, порівняно з 6−7 роками у людей, інфікованих іншими штамами ВІЛ.

Еволюційний біолог і молекулярний епідеміолог з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго Джоел Вертхейм, наголошує, що поява більш небезпечної форми ВІЛ є причиною збереження пильності, але це не критична ситуація для охорони здоров’я. Це пов’язано з тим, що мутації, виявлені у новому варіанті, не роблять його стійким до існуючих ліків від ВІЛ, всі препарати мають бути ефективними.

Як дослідникам вдалося виявити новий варіант?

Новий варіант VB вперше зафіксували у 17 ВІЛ-позитивних людей у рамках проєкту BEEHIVE, під час якого збираються зразки інфікованих з усієї Європи та Уганди.

Оскільки 15 із цих зразків прибули з Нідерландів, дослідники потім проаналізували дані більш ніж 6 тисяч ВІЛ-позитивних людей у Нідерландах, внаслідок чого загальна кількість інфікованих новим штамом досягла 109.

Люди інфіковані варіантом VB мало чим відрізнялися від інших ВІЛ-інфікованих, за віком, статтю і передбачуваним шляхом передачі.

Дослідники підкреслюють, що це вказує на те, що підвищена трансмісивність варіанта VB пов’язана з властивістю самого вірусу, а не особливостями людей. У той самий час вчені поки що не можуть визначити, яка генетична мутація у варіанті VB викликала його патогенність, але сподіваються, що майбутні дослідження розкриють цю таємницю.

Що рекомендують вчені?

ВІЛ — один з найбільш швидко мутуючих вірусів з будь-коли вивчених — версії вірусу варіюються від людини до людини, а іноді навіть у однієї людини. І цей факт ще раз наголошує на важливості широкого поширення послуг з тестування та лікування ВІЛ. Тому що ключовим фактором є швидке виявлення інфікованих людей та ранній початок лікування.

Все це дозволяє ефективно боротися з ВІЛ до моменту, коли він може пошкодити імунну систему людини та поставити під загрозу її здоров’я. Це також гарантує максимально швидке придушення ВІЛ, що запобігає передачі інфекції іншим людям.

Як працює терапія для людей, які живуть з ВІЛ? Регулярний прийом ліків знижує кількість вірусу до мінімального рівня, його здатний виявити лише аналіз крові. І ризик передачі його іншим людям зводиться до нуля, тішить і той факт, що це також працює і проти нещодавно відкритого варіанту.

Однак, пандемія коронавірусу призупинила не тільки розробку нових препаратів, а й знизила темпи тестування на ВІЛ у всьому світі. Це пов’язано з переміщенням фокусу уваги в багатьох країнах на COVID-19, через що серйозно постраждали пункти тестування та профілактики ВІЛ.

Слід пам’ятати, що ВІЛ — це ще одна епідемія, згідно зі звітом ВООЗ: у 2019 році у світі налічувалось близько 38 мільйонів людей, які живуть з ВІЛ, також він став причиною понад 33 мільйонів смертей.

Доповідь Об'єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу показує, що якщо ми не будемо використовувати всі інструменти, які є в нашому розпорядженні, якщо ми не будемо застосовувати всі стратегії, які ми маємо, то ми можемо побачити зростання кількості смертей від СНІДу до 7− 8 млн у наступні 10 років.

І, як ми бачимо все до цього і рухається, адже вірусам властиво еволюціонувати у бік покращення пристосованості до господаря, а нам залишається лише дотримуватись рекомендацій системи охорони здоров’я, щоб мінімізувати ризик зараження.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X