Прорив у трансплантології? Нирки свині вперше пересадили людині

21 січня, 09:42
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Операція з пересадки нирки (Фото:Joe Carrotta/NYU Langone Health)

Операція з пересадки нирки (Фото:Joe Carrotta/NYU Langone Health)

Тільки вдруге — і вперше для парного органу цілком — генетично модифіковані нирки свині успішно пересадили в тіло людини з мертвим мозком.

Це є важливим прикладом ксенотрансплантації – пересадки органів представникам іншого виду, зазначили американські медики.

Нирки є найбільш затребуваними органами для трансплантації: понад 800 000 людей живуть із нирковою недостатністю лише США, але робиться близько 25 000 трансплантацій на рік. Дослідники в усьому світі вже давно працюють над вирішенням цієї проблеми, і вони звернулися до органів тварин, щоб подивитися, чи можуть стати рішенням.

Відео дня

Тепер, завдяки багаторічній наполегливій праці та завдяки пожертвуванню тіла Джеймса Парсонса з Алабами (мозок якого не функціонував), та допомоги його сім'ї, ця надія стала ближчою до реальності.

«Концепція можливості мати орган, який очікує на полиці людину, яка його потребує, просто чудова і цікава для людей», — сказав провідний хірург Джеймі Локк з Університету Алабами в Бірмінгемі (UAB).

У 2015 році UAB розробила велику програму під назвою Revivicor, в якій брали участь спеціалізовані центри ксенотрансплантації та висококваліфіковані міждисциплінарні команди для клінічного просування цього процесу.

«Щоб отримати схвалення FDA, ми маємо можливість продемонструвати їм, що ми можемо проводити ксенотрансплантацію таким же безпечним і здійсненним способом, який ми робимо кожен день, коли пересаджуємо орган від людини до людини», — пояснив Локк. "Єдина відмінність у тому, що нирка взята від свині".

Однією з основних перешкод для успішної ксенотрансплантації є обман нашої імунної системи, що змушує її приймати такі чужорідні тканини, як наші власні. Попередня робота на приматах ідентифікувала вуглеводні молекули на зовнішній поверхні нирки свині, які сигналізують тілу про «чужорідних загарбників». Тому команда генетично модифікувала свиней, щоб вони не містили цих антигенів. Вони також модифікували гени для запобігання утворенню тромбів.

У крові реципієнта не було виявлено жодних ознак клітин свині або ретровірусів свині, і хоча в експерименті випробування були обмежені всього 77 годин, трансплантація інших тканин свині показала аналогічні результати після набагато більшої тривалості.

Хоча ще багато чого належить зробити, це дослідження також встановило безпеку та можливість використання пацієнтів з мертвим мозком як модель для доклінічних досліджень. На честь одержувача нирки та його сім'ї дослідники запропонували назвати це «Модель Парсонса».

Сам Джеймс Парсонс, у тіло якого і пересадили нирку, був донором, який загинув внаслідок аварії на мотоциклі невдовзі після свого 57-річчя.

"Джим хотів би врятувати якомога більше людей своєю смертю, і якби він знав, що потенційно може врятувати тисячі і тисячі людей, зробивши це, у нього не було б жодних вагань", - сказала Джулі О'Хара, колишня дружина Джима.

Раніше НВ писав, що нещодавно медики США провели першу операцію з пересадки серця генетично модифікованої свині людині. У чоловіка були серйозні серцеві захворювання.

Операція тривала вісім годин у Медичному центрі Університету Меріленду (Балтімор).

Зазначається, що в понеділок, 10 січня 2022 року, 57-річний пацієнт Девід Беннет відчував себе добре, і його планували відключити від апарату серцево-легеневого шунтування, що підтримує життя до операції.

За словами його рідних та лікарів, чоловік вирішив піти на ризик, оскільки без нового серця він би помер.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X