Знову від тварин. В Японії люди заразилися вірусом нового виду

7 жовтня 2021, 10:11
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Просвічувана електронна мікроскопія частинок вірусу YEZV (Фото:Kodama et al)

Просвічувана електронна мікроскопія частинок вірусу YEZV (Фото:Kodama et al)

Вчені виділили новий ортонаіровірус у двох пацієнтів з гострим фебрильним захворюванням (лихоманкою) після укусу кліща на Хоккайдо.

Симптоми захворювання включають лихоманку, а також знижений вміст лейкоцитів і тромбоцитів в крові при одночасному підвищенні концентрації ферментів печінки, розповіли медики.

Відео дня

Ортонаіровіруси — це віруси кліщів, що відносяться до роду Orthonairovirus, сімейству Nairoviridae. Іноді вони викликають захворювання зі смертельним результатом у людей і тварин.

З 15 видів цього роду чотири види являють собою відомі патогени людини: вірус кримсько-конголезької геморагічної лихоманки, вірус Найробійської хвороби овець, вірус Дугбе і вірус Касокеро. Нещодавно виявлений ортонаіровірус, названий вірусом Йєзо (YEZV), є збудником гострого гарячкового захворювання.

«Принаймні семеро людей були інфіковані цим новим вірусом в Японії з 2014 року», — сказав доктор Кейта Мацуне, вірусолог з Міжнародного інституту по боротьбі з зоонозами Університету Хоккайдо.

Вірус Йєзо був виявлений після того, як в 2019 році в лікарню було госпіталізовано 41-річного чоловіка з лихоманкою і болем в ногах після укусу членистоногого, ймовірно, кліща.

«У середині травня 2019 року він приблизно на 4 години відвідав лісовий масив неподалік від Саппоро. На наступний день він помітив і видалив членистоноге, яке приліпилося до правої частини його живота. Через чотири дні після відвідування лісу у нього піднялася температура вище 39 градусів після чого послідувало порушення ходи і біль в ногах», — розповіли дослідники.

«Після того, як лихоманка тривала 4 дні, він був госпіталізований в нашу лікарню з температурою 38,9 градусів. При надходженні аналіз систем був негативним, за винятком лихоманки, втрати апетиту і двостороннього болю в нижніх кінцівках», — додали медики.

Пацієнт пройшов лікування і виписався через два тижні, але тести показали, що він не був інфікований будь-якими відомими кліщовими вірусами.

Другий пацієнт звернувся з аналогічними симптомами після укусу кліща в наступному році.

«Пацієнтом був 59-річний раніше здоровий чоловік без будь-яких примітних медичних історій, що проживає в Саппоро, Хоккайдо. В середині липня 2020 року він здійснив піший похід на гору недалеко від Саппоро. Під час походу він отримав укус в гомілку від невідомого членистоногого, яке залишалося прикріпленим не менше 30 хвилин », — сказали вчені.

Через 9 днів після походу він втратив апетит, а потім у нього піднялася температура до 37,4 градусів на 17 днів після походу.

«Після двох відвідувань різних лікарень на 3-й і 4-й дні після початку лихоманки, де у нього була виявлена лихоманка (38,5 градусів на 3-й день) з лейкопенією і тромбоцитопенією, він відвідав нашу лікарню на 5-й день після початку захворювання», — розповіли медики.

Генетичний аналіз вірусів, виділених із зразків крові двох пацієнтів, виявив новий тип ортонаіровірусу, найближчий до вірусу Суліна і вірусу Тамді, виявленим в Румунії та Узбекистані відповідно. Щоб визначити ймовірне джерело вірусу, команда провела скринінг зразків, зібраних у диких тварин в цьому районі в період з 2010 по 2020 рік.

Вони виявили антитіла до вірусу у плямистих оленів і єнотів Хоккайдо. Вони також виявили вірусну РНК у трьох основних видів кліщів на Хоккайдо.

«Схоже, що вірус Йєзо поширений на Хоккайдо, і дуже ймовірно, що вірус викликає хворобу, коли передається людині від тварин через кліщів», — сказав доктор Мацуне.

Раніше НВ писав, що дослідники виявили новий собачий коронавірус в зразку мазка, взятому у дитини з Малайзії з діагнозом пневмонія в 2018 році.

Якщо буде підтверджено, що вірус викликає захворювання у людей, це буде восьмий відомий коронавірус людини і перший, про який відомо, що він походить від собак, кажуть дослідники з Університету Дьюка в США.

Однак дослідження не може довести, чи справді коронавірус собак викликав пневмонію у дитини або причиною був інший мікроб — дитина також була інфікована риновірусом, який викликає простуду у людей. І навіть якщо собачий вірус дійсно викликав хворобу цього пацієнта три роки тому, неясно, чи може цей коронавірус, який генетично схожий на інші собачі коронавіруси, поширюватися між людьми.

«Наскільки поширений цей собачий вірус і чи може він ефективно передаватися від собак до людей або між людьми, ніхто не знає», — сказав доктор Грегорі Грей, професор медицини, глобального охорони здоров’я і гігієни навколишнього середовища в Університеті Дьюка.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X