З незвичайною мутацією. Виявлено новий коронавірус, яким можна заразитися від собак

24 травня 2021, 11:29
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники виявили новий собачий коронавірус в зразку мазка, взятому у дитини з Малайзії з діагнозом пневмонія в 2018 році.

Якщо буде підтверджено, що вірус викликає захворювання у людей, це буде восьмий відомий коронавірус людини і перший, про який відомо, що він походить від собак, кажуть дослідники з Університету Дьюка в США.

Відео дня

Однак дослідження не може довести, чи справді коронавірус собак викликав пневмонію у дитини або причиною був інший мікроб — дитина також була інфікована риновірусом, який викликає простуду у людей. І навіть якщо собачий вірус дійсно викликав хворобу цього пацієнта три роки тому, неясно, чи може цей коронавірус, який генетично схожий на інші собачі коронавіруси, поширюватися між людьми.

«Наскільки поширений цей собачий вірус і чи може він ефективно передаватися від собак до людей або між людьми, ніхто не знає», — сказав доктор Грегорі Грей, професор медицини, глобального охорони здоров’я і гігієни навколишнього середовища в Університеті Дьюка.

Дослідники говорять, що їх результати підкреслюють загрозу коронавірусів тварин для людей, ризик, який став ще більш очевидним в світлі пандемії COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2. (Походження SARS-CoV-2 досі неясно, але одна з провідних теорій полягає в тому, що він перейшов від кажанів до проміжної тварини, а потім до людей).

«Ці коронавіруси, ймовірно, передаються людям від тварин набагато частіше, ніж ми знаємо. Але більшість діагностичних тестів в лікарнях виявляють тільки відомі коронавіруси людини», — сказав Грей.

Спочатку дослідники мали намір розробити діагностичний тест, який міг би виявляти безліч різних типів коронавірусів, а не тільки SARS-CoV-2. Щоб оцінити свій тест, вони використовували його для аналізу 301 зразка, взятого в 2017 і 2018 роках у госпіталізованих пацієнтів з пневмонією в Сараваке, Малайзія.

Вони виявили, що вісім з 301 зразка дали позитивний результат на новий собачий коронавірус. Результати були настільки несподіваними, що дослідники спочатку подумали, що вони зробили помилку.

«Я подумала: Щось не так. … Вважалося, що собачі коронавіруси не передаються людям. Про це ніколи не повідомлялося», — сказала співавторка дослідження доктор Анастасія Власова, вірусологиня і доцент Коледжу ветеринарної медицини Університету штату Огайо.

Тому дослідники повторно протестували вісім зразків, використовуючи інший метод — вони спробували виростити вірус в клітинах собак, використовуючи метод, який добре працює з коронавірусами собак. Один із зразків виріс в клітинах собак, і дослідники змогли виділити вірус і секвенувати його геном.

Вони підтвердили, що вірус, який вони назвали CCoV-HuPn-2018, являє собою новий собачий коронавірус. Вірус також містить сегменти генетичного матеріалу коронавірусів кішок і свиней — явище, відоме як рекомбінація, яке зазвичай спостерігається в коронавірусах собак. Відкриття передбачає, що цей вірус також інфікував кішок і свиней в минулому.

Цікаво, що новий собачий коронавірус також має мутацію, яка раніше не спостерігалася в жодного собачого коронавірусу, але аналогічні мутації були помічені в SARS-CoV-2 і SARS-CoV-1, вірус, що викликає важкий гострий респіраторний синдром або SARS. Ця мутація відбувається в одному із структурних білків вірусу, відомому як білок N. Наслідки цієї мутації неясні, але, можливо, вона допомагає тваринним коронавірусам адаптуватися до зараження людей.

Медики планують провести більше досліджень, щоб побачити, наскільки поширені собачі коронавірусні інфекції у людей, і чи можна знайти ці віруси у здорових, а також у хворих людей.

Раніше НВ писав, що вчені зі Школи ветеринарної медицини Пенсильванського університету в ході свого дослідження виявили, що собаки можуть ідентифікувати хворих COVID-19 з точністю 96%.

«Ми просимо у собак про не дуже-то просту послугу. Вони повинні точно визначати запах інфекції, але вони також повинні відокремлювати від неї фонові запахи різних людей: чоловіків і жінок, дорослих і дітей, людей різних національностей і географічних регіонів», — пояснює Синтія Отто, старший автор дослідження.

Для навчання собак необхідна тривале дресирування і велика кількість різних зразків. Отримані дані використовуються в іншому дослідженні, в якому собак навчають розрізняти запахи хворих, здорових і вакцинованих людей на основі летючих органічних сполук, які вони залишають на футболках.

Вчені навчали вісім лабрадорів-ретриверів і бельгійську вівчарку. Спочатку дослідники навчили їх розпізнавати характерний запах — синтетичну речовину, відоме як універсальне з'єднання виявлення. Після цього собак вчилися відрізняти запах сечі людей, хворих коронавірусів, від сечі здорових людей. Через три тижні тренувань собаки навчилися ідентифікувати позитивні зразки коронавірусу із середньою точністю 96%.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X