За аналізом крові. Медики знайшли спосіб передбачити рецидив ВІЛ

29 червня 2021, 18:21
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нові біомаркери, які пророкують ремісію ВІЛ після припинення антиретровірусної терапії (АРТ), мають вирішальне значення для розробки нових терапевтичних стратегій контролю ВІЛ.

Ці біомаркери також можуть дати важливі ключі до розгадки біологічних механізмів, які контролюють відтворення ВІЛ після припинення терапії, вважають вчені з Інституту Вістар в США.

Відео дня

«Ми проаналізували один з найбільших наборів зразків, коли-небудь вивчених від контролерів після лікування, у яких не спостерігається відскоку вірусу після переривання АРТ», — сказав Мохамед Абдель-Мохсен, доктор філософії, доцент кафедри вакцин та імунотерапії Інституту Вістар.

«Цей стан зустрічається вкрай рідко і дає дуже важливе уявлення про те, як виглядає функціональне ліки від ВІЛ. Аналізуючи кров цих людей, ми виявили багатообіцяючі біомаркері, які можуть прискорити майбутні випробування і методи лікування ВІЛ. Ці біомаркери також надають нам інформацію розуміння того, як контролери після лікування стримують інфекцію і як ми можемо розробити нові стратегії лікування ВІЛ, щоб відтворити цей багатообіцяючий фенотип у мільйонів ВІЛ-інфікованих людей в усьому світі», — підкреслив учений.

Дослідження було проведено з використанням зразків крові, отриманих від двох груп пацієнтів, які брали участь в попередніх клінічних випробуваннях: групи з 24 ВІЛ-інфікованих осіб, які перенесли відкрите переривання лікування без одночасних імунорегуляторних препаратів (когорта Філадельфії) і одна група з 74 чоловік з шести клінічних досліджень групи клінічних випробувань СНІДу (ACTG), в яких оцінювалися різні вакцини і імунотерапія. Важливо відзначити, що в цю когорту увійшли всі 27 учасників цих досліджень, які були визначені як контролери після лікування, і 47 неконтролюючих учасників з тих же досліджень.

Дослідники проаналізували зразки крові на наявність і кількість певних невеликих молекул, що утворюються в результаті клітинного метаболізму, і білків, до яких прикріплені молекули цукру, які називаються глікопротеїнами. Метаболіти і глікопротеїни секретуються або виводяться з різних тканин і потрапляють в кровотік, тому їх кількість і хімічні характеристики можуть відображати загальний стан безлічі органів, що робить їх відмінними кандидатами для відкриття біомаркерів.

Команда спочатку виконала метаболомний аналіз зразків когорти Філадельфії і визначила обраний набір метаболітів, пов’язаних із запаленням.

Потім вони поширили аналіз на ширшу когорту, включаючи також глікоміческіе дослідження для вимірювання рівнів білків, пов’язаних з цукром. Оскільки в цю когорту входять контролери після лікування і неконтролюючих, Абдель Мохсен і його колеги змогли підтвердити свої спостереження, порівнявши дві групи.

Потім, використовуючи алгоритми машинного навчання, вони об'єднали ідентифіковані біомаркери, щоб створити дві моделі для прогнозування ймовірності і часу повторного поширення вірусу з точністю 95% і 74% відповідно.

В цілому, це дослідження виявило потенційні біомаркери, пов’язані з контролем за ВІЛ, і може внести значний вклад як в дослідження лікування ВІЛ, так і в відкриття нових біологічних механізмів, що лежать в основі вірусного контролю у людей, що живуть з ВІЛ.

Навесні 2021 року вчені Scripps Research розробили препарат, що захищає від ВІЛ-інфекції. Перші випробування на людях показали 97% успіх у стимуляції рідкісного набору імунних клітин, які відіграють ключову роль в боротьбі з вірусом.

За даними некомерційної організації IAVI (Міжнародна ініціатива вакцини проти СНІДу), яка бере участь у фінансуванні та розробці дослідження Scripps Research, препарат запускає виробництво специфічних імунних клітин, які виробляють антитіла, здатні протистояти ВІЛ.

Перші випробування були настільки успішними, що до наступного етапу розробки препарату приєдналася компанія Moderna, яка спеціалізується на виготовленні ліків і вакцин. З 48 здорових дорослих добровольців, яким була зроблена вакцина в ході першої фази випробувань, практично у всіх організм почав продукувати стійкі до ВІЛ клітини.

Це демонструє «доказ нової концепції вакцини від ВІЛ, концепції, яка може бути застосована і до інших патогенів», говорить Вільям Шиф, професор і імунолог Scripps Research в своїй заяві.


Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X