Дослідники знайшли ген, який захищає від важкої форми COVID-19. Він може допомогти створити ліки, які врятують нас усіх

18 січня, 06:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Розшифрований ген, носії якого переносять COVID-19 у легкій формі (Фото:AndrewLozovyi/Depositphotos)

Розшифрований ген, носії якого переносять COVID-19 у легкій формі (Фото:AndrewLozovyi/Depositphotos)

Міжнародна група вчених проаналізувала дані про сотні тисяч людей, які перехворіли на коронавірус, і визначила ген, певна версія якого не дає COVID-19 перейти у важку стадію.

З самого початку пандемії коронавірусу у світі вчених ставив у глухий кут той факт, що одні люди з незрозумілої причини легко переносять захворювання, тоді як інших воно виводить з ладу важко і надовго з ризиком смерті.

Відео дня

Нині висунуто десятки теорій, які пояснюють, чому це відбувається.

І більшість із них так чи інакше пов'язані з генетикою. Спосіб життя або харчування не можуть пояснювати таку різницю в поведінці імунної системи людей.

Однак мало вказати на те, що вся справа в генах. Потрібно ще й дізнатися, як саме це працює. І з цим складнощів більше.

Проте, нове дослідження групи медиків зі США та Швеції, можливо, стане тим самим проривом, на який усі чекали. І ми не тільки тепер знаємо, який ген і в якій версії захищає від коронавірусу, але й можемо використовувати це знання для того, щоб спробувати створити принципово нові ліки для боротьби з COVID-19.

Що з'ясували вчені?

Американські, канадські та шведські вчені порівняли дані про перебіг захворювання у більш ніж 100 тис. пацієнтів різних етнічних груп та виділили конкретний ген, який відіграє ключову роль у тому, як імунна система реагує на COVID-19.

Результати дослідження були опубліковані в авторитетному виданні Nature Genetics.

В основу дослідження лягли роботи інших дослідницьких груп, проведені ще в другій половині 2020-го і на початку попереднього року.

Тоді вдалося встановити, що група генів OAS½/3 відповідає за роботу ключових реакцій імунної системи. Сукупність цих генів забезпечувала загалом зниження ризику важкої стадії коронавірусу на 23%.

Однак це відкриття саме собою не проливало світло на суть питання, оскільки дослідники розуміли, що працювали з даними про людей однієї етнічної групи — з ДНК, успадкованою переважно від неандертальців. Це не давало звузити пошук важливих генів і визначити конкретний механізм, що захищає від важкої стадії COVID-19.

Тому група вчених із Бостонського шпиталю (США) та Інституту Каролінська (Швеція) вирішила зіставити ці дані своїх колег із аналогічними даними, але інших етнічних груп. Зокрема, люди, які є вихідцями або спадкоємцями вихідців з Африки, і таким чином носіями іншої спадковості, в якій ДНК неандертальців та денисівської людини змішані в іншій пропорції.

Теоретично це дало б змогу виявити гени, які є спільними для людей різного походження. І звузити пошук необхідних генів усередині групи OAS½/3, яка сама собою є дуже великою.

Дослідники розглянули генетичні дані 130 тис осіб африканського походження, з яких трохи більше 2700 осіб перенесли COVID-19 у важкій формі.

І порівняли отримані результати з тим, що роком раніше отримали їхні колеги, аналізуючи дані європейських пацієнтів.

В результаті дослідники змогли не лише звузити пошук усередині групи генів, але й виділити один конкретний ген, певна версія якого різко знижує шанси на перебіг хвороби COVID-19 у гострій формі.

Той факт, що той самий ген відіграє вирішальну роль у двох настільки генетично різних груп, показує, що знайдено унікальний варіант ДНК, який успішно протистоїть коронавірусу, пояснює провідний автор роботи Дженніфер Хаффман з Бонстонського шпиталю.

Це ген rs10774671 G — одна й та сама його версія приблизно тією же мірою знижувала ризик госпіталізації при хворобі як у людей європейського, так і африканського походження.

Як це допоможе нам у боротьбі з COVID-19?

На думку дослідників, певна версія гена кодує довші білки групи OAS1, які ефективно руйнують вірус, ніж інші версії цього гена.

Це дуже цікава «наводка» на потенційно дієві ліки проти COVID-19. Мова, звичайно ж, йдеться не про генетичну модифікацію населення з метою перетворення цього гена на потрібну версію, а лише про медикаментозний вплив на імунну систему, що дозволить викликати в ній ті ж реакції на вірус, що й при роботі «правильної» версії гена rs10774671 G.

«Ми починаємо усвідомлювати, що детальний аналіз генетичних факторів є ключем до створення нових ліків проти COVID-19», — констатує канадський генетик Брент Річардс, один зі співавторів дослідження.

Більше того, деякі вчені вважають, що дослідження в цій галузі можуть призвести до створення нового покоління ефективніших вакцин.

Наприклад, може з'явитись нове покоління мРНК-вакцин, які зможуть забезпечувати не лише короткостроковий (як нинішні вакцини Pfizer і Moderna), а й довгостроковий захист від коронавірусу, припускає японський генетик Хіронорі Накагамі з університету Осаки.

Раніше НВ Здоров'я писав про те, що в США розпочато тестування нових ліків від коронавірусу.

Дослідники виявили, що трансмембранний білок STING має високий захист від вірусу, що викликає COVID-19 та, ймовірно, від інших коронавірусів. Заснований на цьому відкритті препарат diABZI, який активує вроджену імунну відповідь організму, показав високу ефективність на мишах, інфікованих SARS-CoV-2.

Іншим проривом у цій галузі обіцяє стати рішення медиків з Ванкуверського університету, які використали штучний інтелект, щоб проаналізувати понад 40 млрд потенційних хімічних сполук, з яких можуть бути створені препарати для лікування COVID-19.

Аналіз показав сім кандидатів на роль ефективних ліків. Нинішнього року медики планують розпочати їх випробування на тваринах.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X