Що таке емоційний інтелект і чи є у нього темна сторона, про яку ви не підозрюєте

3 серпня 2021, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Емоційний інтелект вже довів свою значимість в різних сферах повсякденного життя (Фото:Pixabay)

Емоційний інтелект вже довів свою значимість в різних сферах повсякденного життя (Фото:Pixabay)

Якщо коротко, то емоційний інтелект — це перш за все здатність розпізнавати емоції. Як правило, люди з лідерськими якостями мають високий рівень EQ, вони легко можуть простежувати свої емоції, керувати ними.

Крім того, цю здатність вони можуть переносити на інших, тобто зчитувати і маніпулювати чужими почуттями

Хоча більшість людей згодні з тим, що здатність «читати» інших людей і контролювати свої власні почуття є позитивною рисою, виміряти емоційний інтелект надзвичайно важко.

Відео дня

Що таке емоційний інтелект?

Pixabay
Фото: Pixabay

Минуло понад два десятиліття з тих пір, як психологи Пітер Салов з Єльського університету і Джон Майер з Університету Нью-Гемпшира в 1990 році представили концепцію емоційного інтелекту.

Чому нам треба було так багато часу, щоб розробити більш детальний погляд на речі? Ця ідея набрала свою популярність лише в 1995 році, тоді ж дослідники повсюдно приступили до експериментів, які, на жаль, не принесли плодів і лише через десятиліття ми стали відкривати ці таємничі двері.

Очевидно, що EQ виходить за рамки теорії і стає невід'ємною частиною робочої діяльності, викликаючи постійний інтерес, як з боку вчених, так і з боку практиків.

Хоча на даний момент думка про EQ може здатися трохи спрощеним, якщо провести паралель між вивченням областю IQ, яка вивчається академіками понад 90 років, очевидно, що буде потрібно якийсь час, щоб ЕQ набув такої ж популярності.

Емоційний інтелект вже довів свою значимість в різних сферах повсякденного життя. Він визначається як здатність точно і ефективно обробляти емоційну інформацію.

Ця обробка включає в себе здатність сприймати, асимілювати, розуміти і керувати емоціями.

Вчені визначають ЕQ як конструкцію, яка включає в себе здатність людини контролювати свої емоції і емоції інших людей, здатність розрізняти позитивні і негативні ефекти емоцій і можливість використовувати емоційну інформацію для моніторингу мислення і дій.

Всупереч тому, що всі так чи інакше володіють емоційним інтелектом, як показують дослідження, жінки демонструють вищий рівень в прояві емпатії, ніж чоловіки.

Негативні наслідки емоційного інтелекту

Емоційний інтелект, як і будь-який навик, можна використовувати на благо або заради мерзенних намірів, це підтверджують і дослідження, яких стає все більше.

Тому, якщо і приступати до вивчення емоційного інтелекту варто враховувати цінності, які його супроводжують, і те в якій сфері він дійсно буде корисний.

Безперечно, емоційний інтелект важливий, але неприкритий інтерес може приховувати темну сторону.

Дані вчених показують, що коли люди відточують свої емоційні навички, вони краще вміють маніпулювати іншими. Коли ви точно знаєте, що відчувають інші, ви можете смикати їх за «ниточки» і мотивувати людей діяти всупереч власним інтересам.

Соціологи почали документувати цю темну сторону емоційного інтелекту. У дослідженні, проведеному професором Кембриджського університету Йохеном Менгесом, коли лідер виголошує надихаючу промову, наповнену емоціями, аудиторія настільки зворушена, що з меншою ймовірністю вдається в суть самого повідомлення, і гірше запам'ятовує його зміст.

Лідери, які володіють емоціями, можуть позбавити вас здатності міркувати, коли у людей є корисливі мотиви, емоційний інтелект стає зброєю для маніпулювання іншими.

Пролити світло на цю темну сторону емоційного інтелекту — одне із завдань вчених, на думку цих експертів, емоційний інтелект допомагає людям приховувати одні емоції, висловлюючи інші в особистих цілях.

«Емоційно інтелігентні люди навмисно формують свої емоції, щоб створити сприятливе враження про себе. стратегічне маскування власних емоцій і маніпулювання емоціями інших для досягнення стратегічних цілей - це поведінка, очевидна не тільки на шекспірівської сцени, але також в офісних коридорах, де здійснюється торгівля владою і впливом», - пише команда, очолювана професором Лондонського університетського коледжу Мартіном Кілдафф.

На щастя, люди не завжди використовують емоційний інтелект в мерзенних цілях. Найчастіше емоційні навички є просто інструментами для досягнення мети. Наприклад, щоб надихати людей на збір коштів на благодійність. Це той приклад, коли стає ясно, що між мотивацією і маніпуляціями є тонка грань, маневрувати між якою дуже важко.

Можливо комусь може здатися, що емоційний інтелект тотожний з психологічної маніпуляцією. Але як раз навпаки, розвинений емоційний інтелект — її протилежність.

Його цілі відкриті і не мають на увазі під собою обману або тактики, реалізованої за допомогою насильства. Більш того, розвиток емоційного інтелекту допоможе визначити, коли маніпуляція спрямована на вас, щоб уберегтися від її негативних наслідків.

В умовах, коли емоції розпалюються, емоційний інтелект може мати приховані негативні прояви.

Згідно з дослідженням, в професіях, що вимагають меншої кількості емоційних навантажень, емоційний інтелект може стати перешкодою для працездатності, це стосується працівників інтелектуальної сфери та технічних спеціальностей, таких як механіки, вчені і бухгалтери.

Це пов'язано з тим, що їм може бути важко зосередиться на конкретному завданні, через емоції на які вони відволікаються.

Зазначимо, що в будь-якому випадку, припускати, про недоліки або переваги емоційного інтелекту не раціонально, краще ретельно переосмислити, де і коли він має значення.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X