Вакцина проти COVID-19 може знизити темпи передачі вірусу — дослідження

4 лютого 2021, 14:14
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вакцина від COVID-19 від AstraZeneca, ймовірно, може знизити передачу вірусу і забезпечує надійний захист протягом трьох місяців при одноразовій дозі.

На це вказують попередні результати досліджень Оксфордського університету, одного з розробників вакцини.

Нові дані можуть підтвердити неоднозначну стратегію британського уряду відкласти друге щеплення на термін до 12 тижнів, щоб більша кількість людей могла швидко отримати першу дозу. До сих пір рекомендований час між прийомами становило чотири тижні.

Відео дня

У Сполучених Штатах доктор Ентоні Фаучи, провідний національний експерт з інфекційних захворювань, відкинув ідею навмисної відстрочки повторних щеплень, заявивши, що США будуть «керуватися наукою» і даними клінічних випробувань. Дві дози вакцин Pifzer і Moderna повинні вводитися з інтервалом в три і чотири тижні.

Проте, дослідження, схоже, є гарною новиною в відчайдушних зусиллях щодо стримування поширення вірусу, а також пропонує спосіб зменшити нестачу вакцин і швидше залучити більше людей.

Виробники всіх трьох вакцин заявили, що їх щеплення в клінічних випробуваннях показали ефективність від 70% до 95% в захисті людей від хвороб, викликаних вірусом. Але було неясно, чи можуть вакцини також пригнічувати передачу вірусу, тобто чи може хтось, хто щеплений, все ж заразитися вірусом, не захворіти, але передати його іншим.

Добровольці в британському дослідженні регулярно брали мазки з носа для перевірки на коронавірус, щоб спробувати відповісти на питання про передачу. Дослідники повідомили, що рівень вірус-позитивних мазків — добровольців, у яких була безсимптомна інфекція, і тих, у кого були симптоми — був на 67% нижче в вакцинованій групі.

«Хоча це і не пряма міра, це повинно дати дійсно позитивний ефект при передачі», — сказала на засіданні Нью-Йоркської академії наук провідний дослідник з Оксфорда Сара Гілберт.

Дослідники також вивчили, наскільки висока ймовірність того, що вакциновані люди заразилися безсимптомною інфекцією. В одній підгрупі добровольців було 16 безсимптомних інфекцій серед вакцинованих і 31 — в невакцинованій групі порівняння.

Мене Пангалос, виконавчий віце-президент з досліджень і розробок в області біофармацевтики в AstraZeneca, сказав, що ні у одного пацієнта не було важкого COVID-19 або необхідності госпіталізації через три тижні після отримання першої дози, і що ефективність, мабуть, збільшилася до 12 тижнів після початкової ін'єкції.

«Наші дані показують, що ви хочете бути якомога ближче до 12 тижнів для другої дози», — сказав Пангалос.

У той же час Стівен Еванс з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини сказав, що припущення дослідження про те, що одноразова доза захищає людей протягом 12 тижнів, «корисне, але не остаточне». Він сказав, що самі автори визнали, що їх дослідження не було направлено на вивчення графіка дозування вакцини і що їх висновки були засновані на статистичному моделюванні, а не на реальних пацієнтах, що відслідковуються в часі.

«Це, звичайно, не дуже вагомі докази, але також немає ніяких вказівок на те, що це неправильний вчинок», — сказав Еванс про стратегію Великобританії.

Нагадаємо, в Бельгії вирішили не рекомендувати вакцину від коронавірусу виробництва AstraZeneca людям, які старше 55 років.

За словами глави Міністерства охорони здоров’я країни Франка Вандербрука, Вища рада охорони здоров’я вважає очевидним, що вакцина AstraZeneca — це дуже хороша вакцина для людей у віці від 18 до 55 років.

Вандербрук додав, що рада прийняла рішення, що поки «немає достатніх даних, щоб з упевненістю сказати, що вона працює так само добре у людей старше 55 років».

Уряд Франції вважає, що вакцину AstraZeneca слід вводити людям до 65 років. При цьому Фінляндія вирішила прищеплювати вакциною AstraZeneca літніх людей. Про це оголосила Національна експертна група з питань вакцинації - спеціальний орган при Інституті охорони здоров’я і добробуту THL.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X