Точно не лабораторія? Експерти ВООЗ назвали найімовірніше джерело виникнення COVID-19

29 березня 2021, 18:23
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Міжнародна місія експертів в Ухані дійшла висновку, що COVID-19, ймовірно, спочатку передався людям від кажана через тварину-посередника.

Дослідники, які працювали в Китаї «майже виключають» лабораторний витік.

Гіпотеза про проміжного господаря була визнана «досить імовірною», в той час як теорія про те, що вірус вислизнув з лабораторії, була визнана «вкрай малоймовірною», згідно копії довгоочікуваного остаточного звіту, отриманого AFP перед його офіційним випуском.

Відео дня

Звіт міжнародної місії в Ухань, де вірус вперше з’явився в кінці 2019 року, з нетерпінням чекали з тих пір, як понад місяць тому група експертів завершила свою роботу і покинула Китай.

Затримки з публікацією результатів, підготовлених 17 міжнародними експертами і 17 китайськими колегами, були пов’язані з проблемами координації і перекладу, навіть незважаючи на те, що на задньому плані бушувала дипломатична боротьба за зміст звіту.

Неодноразові затримки викликали нову критику повільних дій агентства охорони здоров’я ООН по доставці команди в Ухань. Експерти, яким було доручено з’ясувати походження COVID-19, прибули туди тільки 14 січня, більш ніж через рік після того, як в китайському місті були виявлені перші випадки зараження.

Але в довгоочікуваному документі було мало однозначних висновків.

У ньому йдеться, що дані свідчать про те, що спалах COVID-19 міг початися за кілька місяців до того, як хвороба була вперше виявлена в Ухані в грудні 2019 року, і закликали провести тестування зразків на антитіла COVID в банках крові Ухані ще в вересні того ж року.

Вони також заявили, що залишається неясним, яку роль ринок Ухані зіграв у виникненні або посиленні первісного спалаху, і не представили чіткої відповіді про те, як вірус вперше потрапив на людей.

Голландська вірусологіня з команди ВООЗ Маріон Купманс відкинула акцент на питання, які що залишилися без відповіді, підкресливши в Твіттері, що експерти надали величезну кількість інформації.

«Не всі відповіли, але це, безумовно, гарний початок», — сказала вона.

Експерти працювали над ранжуванням низки гіпотез про походження пандемії відповідно до їх ймовірності. Вони вважають, що вірус SARS-CoV-2, що викликає хворобу COVID-19, спочатку походив від кажанів.

Одна з розглянутих теорій полягала в тому, що вірус перейшов безпосередньо від кажанів до людей. В остаточному звіті було визначено, що цей сценарій «можливий або ймовірний». Але, більш імовірним сценарієм було те, що вірус спочатку перейшов від кажанів до іншої тварини, яка, своєю чергою, заразила людей.

«Хоча найближчі родинні віруси були виявлені у кажанів, еволюційна відстань між цими вірусами кажанів і SARS-CoV-2 оцінюється в кілька десятиліть, що вказує на відсутню ланку», — йдеться у звіті.

«Сценарій, що включає впровадження через посередника, вважався досить імовірним», — йдеться в повідомленні.

У звіті, однак, не було остаточно визначено, яка тварина першою дозволила вірусу перейти до людей, але був названий ряд кандидатів, в тому числі норки, панголіни, кролики і тхори.

Третя гіпотеза, яку досліджували експерти, полягала в тому, що вірус міг бути імпортований в Ухань в вигляді заморожених продуктів — улюблена теорія в Пекіні, яка ставить під сумнів первинне припущення, що вірус виник в Китаї.

У звіті не виключена передача через заморожені продукти, оскільки було показано, що вірус виживає на упаковках з замороженими продуктами, і вказана теорія як «можлива». Однак, дуже малоймовірно, що саме так вперше з’явився вірус.

Нарешті, у звіті була розглянута ідея лабораторного витоку, наприклад, з Уханьского інституту вірусології - теорія, що просувається адміністрацією колишнього президента США Дональда Трампа.

Автори звіту вказали на той факт, що до грудня 2019 року не було зареєстровано жодного вірусу, що нагадує SARS-CoV-2, ні в одній лабораторії, і підкреслили високий рівень безпеки в лабораторіях в Ухані.

«Лабораторне походження пандемії вважалося вкрай малоймовірним», — йдеться в повідомленні.

Але в понеділок в Женеві бос ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєсус підкреслив, що всі теорії походження залишаються в силі.

«Все гіпотези відкриті, виходячи з того, що я прочитав зі звіту … і вимагають повних і подальших досліджень», — сказав він на пресконференції.

Раніше НВ писав, що причиною появи нового коронавірусу могла стати торгівля дикими тваринами, що процвітає в Китаї.

Найбільш правдоподібна гіпотеза, за словами експертів ВООЗ, полягає в тому, що вірус міг поширитися завдяки торгівлі дикими тваринами в Китаї, де їх використовують як в їжу, так і в нетрадиційній медицині.

Живі дикі тварини, сприйнятливі до коронавірусної інфекції, продавалися на ринку морепродуктів Хуанань. Можливо, вони були проміжними переносниками вірусу від кажанів (найбільш вірогідне джерело інфекції) до людей, заявив зоолог Пітер Дашак, що входить до групи експертів ВООЗ.

«Головний висновок на цьому етапі роботи — і він, звичайно, ще не завершений — полягає в тому, що шлях виникнення SARS виявився дієвим і для COVID-19», — сказав Дашак.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X