Сила навіювання. Вчені виявили новий ефект препаратів плацебо

17 серпня 2020, 11:23
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нове дослідження, яке вивчало кордони ефекту плацебо показало, що препарати-пустушки мають здатність зменшувати нейронні маркери стресу.

Дивно, але це відбувається навіть в тих випадках, коли людям заздалегідь сказали, що вони приймають тільки плацебо, а не активний препарат, відзначили автори роботи з Університету штату Мічиган.

Відео дня

Дослідники стверджують, що це результат, який може бути першою в своєму роді демонстрацією плацебо, яке «не вводить в оману», що дає реальні, вимірні психобіологічні зміни, а не тільки спирається на самооцінку.

Терміном ефект плацебо називають поліпшення самопочуття людини завдяки тому, що вона вірить в ефективність деякого впливу, яке насправді нейтральний. Ступінь прояву плацебо-ефекту залежить від сугестивності людини й зовнішніх обставин «лікування».

Коли дослідники проводять експерименти з використанням плацебо, що не вводить в оману, учасників заздалегідь чітко інформують про те, що їм дадуть тільки плацебо, але їм також можуть повідомити, як плацебо і ефект плацебо можуть за певних обставин призвести до позитивних фізіологічних результатів, навіть за відсутності реальних ліків.

Цього знання - а також віри і очікувань людей, що плацебо може спрацювати для них, - здається, достатньо, щоб викликати ефект плацебо самостійно, і все це без порушення певних етичних меж.

Дослідники говорять, що це досить дивне явище, яке можна використовувати в реальних медичних процедурах.

«Що, якби хтось вживав цукрову таблетку без побічних ефектів два рази на день після перегляду короткого переконливого відео про силу плацебо і в результаті відчував зниження стресу? Наші результати збільшують таку можливість», - говорить провідний автор нової роботи, психолог Дарвін Геварра з Університету штату Мічиган (MSU).

У своєму новому дослідженні Геварра і його команда провели експерименти, в яких людям доводилося спостерігати серію образів, які викликали негативну емоційну реакцію. Половині рандомізованої групи сказали, що їм дадуть плацебо (назальний спрей, що складається з фізіологічного розчину і без активних інгредієнтів). Вони також були проінформовані про ефект плацебо і про те, як він може працювати.

Крім того, їм сказали, що назальний спрей, навіть незважаючи на те, що це плацебо, допоможе зменшити негативні емоційні реакції на тривожні образи, якщо вони в це повірять.

Навпаки, учасникам контрольних груп для експериментів нічого не сказали про плацебо або ефект плацебо, а просто сказали, що сольовий розчин використовувався для поліпшення чіткості фізіологічних показників в експериментах.

Було проведено два експерименти, які були в основному схожі. У першому, за участю 62 осіб, учасники розповіли про те, як вони себе відчували після прийому фізіологічного розчину і перегляду зображень, тоді як у другому експерименті (за участю 198 осіб) активність мозку учасників контролювалася за допомогою ЕЕГ при перегляді зображень.

Результати першого експерименту показали, що учасники, які вживали плацебо, самі повідомили про більш низькі рівні емоційного стресу, ніж учасники контрольної групи.

У другому експерименті, що включає ЕЕГ, здавалося, що  плацебо також дає докази значного зниження нейронного біомаркеру стресу, тобто зміни пізнього позитивного потенціалу (LPP) в мозкових хвилях.

«Це відкриття забезпечує початкове підтвердження того, що плацебо, які невводять в оману, принаймні, в області емоційного дистресу, не є просто продуктом упередженості реакції, але являють собою справжні психобіологічні ефекти», - пишуть дослідники в своїй статті.

Має бути проведено  ще багато досліджень, перш ніж психологи зможуть перетворити ці результати на практичні, безпечні і перевірені методи лікування, які можна буде призначати пацієнтам, - але одного разу вони можуть це зробити, підкреслюють автори роботи.

Раніше НВ писав, що дослідники з університету Чикаго виявили область мозку, що відповідає за відповідь організму на застосування плацебо. Активність цієї області і її нейрональні зв'язки допомогли надійно передбачити, в яких пацієнтів плацебо буде ефективним.

Зіставляючи відповідь на плацебо з результатами МРТ, вчені дійшли висновку, що найбільш тісно він пов'язаний з активністю і щільністю нейрональних зв'язків правої середньої лобової звивини мозку.

Отримані результати підтверджують те, що плацебо-ефект має біологічну основу. Крім того, вони дозволяють за допомогою МРТ передбачити силу цього ефекту у конкретного пацієнта і його роль в дії активних лікарських речовин, що може підвищити точність клінічних випробувань, пишуть дослідники.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X