Що ми знаємо про новий штам Mu. Чому він може стати найнебезпечнішим варіантом коронавірусу?

4 вересня 2021, 07:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Попередні дані показують, що варіант Mu може уникати антитіл на деяких рівнях (Фото:Fusion Medical Animation/Unsplash)

Попередні дані показують, що варіант Mu може уникати антитіл на деяких рівнях (Фото:Fusion Medical Animation/Unsplash)

Штам Mu додали у список Всесвітньої організації охорони здоров’я як такий, що «становить інтерес». Вчені стурбовані, що недавно ідентифікований варіант може уникнути імунітету, який люди розвинули внаслідок вакцинації.

Новий «цікавий варіант» коронавірусу, названий варіантом Mu. Вперше він був виявлений в Колумбії в січні 2021 року і зараз його зафіксували приблизно в 39 країнах.

«Варіант Mu має сукупність мутацій, які вказують на потенційні властивості від імунного вислизання», — повідомила пресслужба ВООЗ у вівторок 31 серпня.

Відео дня

Попередні дані показують, що варіант Mu може уникати антитіл на рівнях, аналогічних бета-варіанту, пише ВООЗ, хоча необхідні додаткові дослідження. Бета-варіант, також відомий як B.1.351, був вперше виявлений в Південній Африці і показав деяку здатність ухилятися від вакцинації.

Наразі глобальна поширеність варіанту Mu становить менш як 0,1%. Але його поширеність в Південній Америці «постійно збільшується», пише ВООЗ, і зараз складає 39% випадків в Колумбії і 13% випадків в Еквадорі.

За даними Outbreak.info, бази даних з відкритим вихідним кодом, керованої Scripps Research, у всьому світі за допомогою геномного секвенування було виявлено понад 4700 випадків варіанту Mu. У США виявлено 2 011 таких випадків, з них 348 — в Каліфорнії.

Штам Mu має зміни, звані мутаціями, які означають, що він може уникнути деякого захисту, який ми отримуємо від вакцин COVID.

Але обнадіює те, що, хоча, він існує з січня 2021 року він, схоже, не перевищує Delta, домінуючий варіант в більшій частині світу.

Що відомо про Mu?

Часте секвенування генома COVID-19 допомагає відслідковувати і відображати еволюцію вірусу в реальному часі в міру його адаптації та мутації.

Мутації мають і позитивні сторони — адже іноді вони сприяють ослаблення вірусу. Але в деяких випадках все відбувається інакше — патоген міцнішає, а еволюціонування дозволяє йому краще поширюватися, уникати захисту, пропонованої вакцинами, або навіть уникати тестів на COVID.

Якщо є зміни у вірусі, які означають, що він може заподіяти більше шкоди, то його можна сміливо тримати в полі зору. Чи можемо позначити його як «цікавий варіант».

Mu має мутації, які можуть надавати деякі з цих властивостей, але докази все ще вивчаються.

«На даний момент схоже, що є реальна причина для занепокоєння в США, Центральній Америці і Південній Америці, але, як ми бачили на прикладі Delta, потужний варіант може перетнути земну кулю миттєво», — сказав Денні Альтманом, доктор філософії, імунолог Імперського коледжу Лондона, виданню The Telegraph.

Якщо є вагомі докази того, що Mu більш серйозний і починає обганяти інші варіанти, такі як Delta, він може бути підвищений до «варіанту, що викликає занепокоєння». На даний момент відомо про чотирьох варіантів, що викликають заклопотаність, — це Альфа, Бета, Гамма і звичайно Дельта.

ВООЗ заявляє, що веде моніторинг нового варіанту коронавируса, відомого як «Mu», який вперше був виявлений в Колумбії в січні.

Mu класифікований як «представляє інтерес варіант» з мутаціями, що вказують на ризик стійкості до вакцин, йдеться в повідомленні ВООЗ.

Чи може варіант Mu уникнути вакцинації?

Мутації вірусу COVID-19 дійсно завдали шкоди всьому світу. Заразний варіант Delta викликав руйнівні хвилі COVID інфекцій в Індії і, а пізніше і в багатьох інших країнах.

Більшість вакцин проти COVID націлені на «спайковий білок» вірусу, який він використовує для проникнення в наші клітини. Тому вакцини піддають наш організм впливу частини вірусу, зазвичай шипованому білку, тому наша імунна система може навчитися боротися з вірусом, якщо він з ним зіткнеться.

Але якщо раптом у вірусі відбудуться значні зміни в шиповому білку, це може знизити ефективність наших вакцин.

ВООЗ повідомила, що попередні дані свідчать про те, що варіант Mu може частково вислизати від антитіл, які ми отримуємо від вакцинації .

Радує тільки те, що ці дані знаходяться на рівні лабораторних досліджень і вчені поки не можуть з точністю пояснити, як цей варіант насправді відіб'ється на популяції.

Для достовірної інформації необхідно більше досліджень, щоб бути впевненим в тому, як він поводиться у людей, і робота над цим триває.

Гарна новина полягає в тому, що існуючі вакцини в даний час добре захищають від симптоматичної інфекції та важких захворювань, викликаних всіма варіантами вірусу.

Просто дружнє нагадування. Попри те, що ви, можливо, чули, ще не існує варіанту, не чутливого до вакцин.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X