Уже тестують. У США створили вакцину від опіоїдної залежності

9 вересня 2021, 15:38
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вакцина захищає тільки від одного препарату (Фото:flickr.com)

Вакцина захищає тільки від одного препарату (Фото:flickr.com)

У Колумбійському університеті США почали тестувати на людях експериментальну вакцину від опіоїдної залежності.

Дослідники працюють над створенням схожих вакцин від залежності від героїну і фентанілу — для кожного наркотику цієї групи необхідний свій препарат, оскільки вони відрізняються за структурою.

Відео дня

«У нас є хороші ліки для лікування розладу, пов’язаного з вживанням опіоїдів, але приблизно у половини людей, що приймають ці ліки, приблизно через шість місяців виникає рецидив», — пояснила Сандра Комер, професор нейробіології і головний автор дослідження.

«Вакцина, яка діє протягом декількох місяців, що вводиться в поєднанні з будь-якими з цих ліків, могла б допомогти набагато більшій кількості людей перемогти свою залежність і потенційно захистити їх від смерті від передозування в разі рецидиву у пацієнта», — зазначила Сандра Комер.

Вакцина працює як будь-яка вакцина: змушуючи імунну систему організму виробляти антитіла. Але замість того, щоб атакувати вірусний білок, як у випадку з багатьма іншими вакцинами, ці антитіла використовують оксикодон, опіоїдне болезаспокійливе, що відпускається за рецептом, яким зловживають більше 13 мільйонів американців.

Простіше кажучи, антитіла прикріплюються до молекул оксикодону і не дають їм перетнути гематоенцефалічний бар'єр. Якщо ліки не потрапляють в мозок, людина з залежністю не отримає задоволення, а відсутність задоволення означає відсутність залежності.

«Розробка вакцини була величезним благом для людства», — сказав завідувач кафедрою психіатрії Колумбійського університету Джеффрі А. Ліберман. «Ця новаторська робота допомагає боротися з наркоманією і може сильно вплинути».

В даний час вакцина знаходиться на стадії клінічних випробувань фази 1a / 1b; введення лікуів невеликій кількості учасників-людей для оцінки їх безпеки та ефективності. Але це вже показало багатообіцяючі результати в доклінічних випробуваннях, коли вакциновані тварини добровільно знижували споживання опіоїдів і були захищені від токсичності і передозування.

Поки дослідження триває, інша група з Університету Міннесоти контролюватиме зразки крові учасників, щоб краще зрозуміти, як працює вакцина.

Є тільки одна проблема (або перевага). Різні опіоїди мають різну хімічну структуру, тому на відміну від вакцин, які борються з вірусами, ця конкретна вакцина не допоможе ні від чого, крім зловживання оксикодоном. Інші опіоїди, такі як героїн або фентаніл, зажадають окремих вакцин. Хоча це звучить погано, але має велику перевагу: це означає, що вакцина не вплине на препарати на основі опіатів, такі як налоксон, який використовується для реанімації пацієнтів.

Раніше НВ писав, що в кінця 2020 штат Орегон першим в США декриміналізував зберігання невеликих кількостей важких наркотиків і легалізував галюциногенні гриби для терапевтичних цілей.

Голосування по цим заходам було проведено паралельно з проведенням президентських виборів в США.

Згідно з ініціативою, зберігання невеликих кількостей заборонених наркотиків, таких як героїн і кокаїн, в Орегоні буде вважатися цивільним порушенням, а не кримінальним. Це зроблено з метою змінити практику покарання наркозалежних людей на допомогу в лікуванні.

«Покарання за вживання наркотиків і наркоманію обходиться дорого і не працює. Лікування від наркозалежності - це найкращий підхід», — йдеться в заяві Альянсу з наркополітики.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X