Хворіла майже рік. Медики виявили в організмі однієї пацієнтки відразу 40 мутацій коронавірусу

30 липня 2021, 10:49

Російські вчені виявили 40 мутацій у коронавірусу, які виявлялися в організмі пацієнтки з лімфомою протягом 318 днів.

Через пухлину у жінки був ослаблений імунітет, і нормально функціонували тільки T-лімфоцити, тому 12 з виявлених мутацій допомагали вірусу обходити саме T-клітинну імунну відповідь.

Відео дня

Коронавірус, який спочатку виник в Китаї, за час поширення світом отримав нові мутації. Коронавірус може мутувати не тільки в популяції людей, але також і в одній людині, якщо інфекція протікає досить довго — наприклад, при ослабленому імунітеті.

Частина цих мутацій спрямована на спрощене проникнення в клітину, вислизання від антитіл або зниження розпізнавання клітинами імунітету, що в подальшому може створити проблеми з ефективністю вакцин і ускладнити перебіг хвороби.

Російські вчені під керівництвом Георгія Базикіна з Інституту проблем передачі інформації імені Харкевича описали випадок розвитку множинних мутацій коронавірусу у жінки, яка страждає неходжкінською B-клітинною лімфомою — злоякісним захворюванням лімфатичної системи. Коронавірусну інфекцію у неї діагностували 17 квітня 2020 року. Позитивні тести на коронавірус чергувалися у неї з негативними протягом 318 днів, за цей час пневмонія розвивалася у неї два рази — влітку 2020 року і взимку 2021 року.

За цей період пацієнтка пройшла кілька курсів хіміотерапії. У жінки взяли шість зішкрібов з носоглотки (в серпні 2020 і в січні 2021) і провели повногеномне секвенування коронавірусу. Секвенування провели також у людини, від якої пацієнтка заразилася ковідом.

В цілому вірус у пацієнтки отримав 40 мутацій, 34 з яких відбулися в кінці спостережень. Це перевищує швидкість мутацій в загальній популяції. З 40 мутацій 12 перешкоджали розпізнаванню і нейтралізації коронавірусу T-клітинами.

Для того щоб оцінити імунну відповідь пацієнтки, у неї взяли аналіз крові. У плазмі не виявили зрілі B лімфоцити, знайшли невелику кількість антитіл IgG, але тільки в одному із зразків. Разом з цим вчені спостерігали сильну T-клітинну відповідь на коронавірус.

Дослідники припускають, що коронавірус у жінки з лімфомою направлено мутував, щоб уникнути T-клітинного імунітету, оскільки через рак лімфатичної системи інші види імунітету у неї були ослаблені.

Раніше НВ писав, що в США група дослідників і лікарів повідомила про жінку, у якої не було симптомів COVID-19, але через 70 днів після першого позитивного тесту вона все ще виділяла частки SARS-CoV-2.

Медики з США вважають, що така ситуація пов’язана з ослабленою імунною системою жінки, яка бореться з одним з видів раку.

«Хоча це важко екстраполювати для одного пацієнта, наші дані припускають, що тривале поширення інфекційного вірусу може бути проблемою для деяких пацієнтів з ослабленим імунітетом», — написала дослідницька група в своїй статті, яка описує цей випадок.

За оцінками, 3 мільйони людей в США страждають будь-яким захворюванням, яке ставить під загрозу або послаблює їх імунну систему, що робить їх уразливими для інфекцій. Серед прикладів — хворі на рак, які отримують хіміотерапію, а також люди після трансплантації, які приймають імунодепресанти.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X