Вісім найбільших «страшилок» про рак, які спростувала наука. Або коротко про те, чому не треба вірити чуткам

30 серпня 2021, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Рак є вкрай небезпечною хворобою для життя, але не дивлячись на це, він не завжди є смертельним (Фото:Pixabay)

Рак є вкрай небезпечною хворобою для життя, але не дивлячись на це, він не завжди є смертельним (Фото:Pixabay)

Онкологічні захворювання самі по собі наводять жах і страх, але тривогу підігрівають і «страшилки», які активно поширюються в інтернеті або серед ваших друзів і членів сім'ї.

Існують теорії, що навіть банальний антиперспірант може викликати рак. Багато з цих міфів не тільки помилкові, але і можуть змусити вас надмірно турбуватися про власне здоров’я і здоров’я вашої сім'ї.

Відео дня

Міф № 1. Збільшена простата прирікає на рак простати

Нове дослідження припускає, що це зовсім не так. Дослідники повідомляють, що стан, також званий як доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ), може фактично забезпечити деякий захист чоловіків від розвитку раку простати.

Деякі попередні дослідження показали, що ДГПЗ може збільшувати ризик раку, з огляду на загальні рушійні сили, такі як генетика, гормони і запалення.

Нове дослідження перевертає все з ніг на голову — вчені припускають, що ДГПЗ може знизити ймовірність раку простати.

Дивно, але в міру того, як простата збільшується, ймовірність раку простати знижується.

Для дослідження команда американських вчених зібрала дані про 405 чоловіків з аденомою простати.

Дослідники виявили, що в міру збільшення розміру простати ризик раку простати знижується. Вони зазначили, що кожен кубічний сантиметр збільшення обсягу простати знижує ризик раку простати приблизно на 3%.

Дослідники припускають, що розмір центральної частини передміхурової залози може в майбутньому допомогти для проведення ранньої діагностики раку у чоловіків.

Міф № 2. Використання антиперспіранту може викликати рак грудей

З великою часткою ймовірності ви не раз чули, як антиперспірант для пахв може спровокувати виникнення раку грудей, але вчені не знайшли ще ніяких тому доказів, хоча безпеку цих гігієнічних засобів все ще вивчається.

Одна з теорій припускає, що антиперспіранти для пахв, особливо містять алюміній та інші хімічні речовини, всмоктуються в лімфатичні вузли і потрапляють в клітини грудей, збільшуючи ризик раку. Вважалося, що гоління пахв тільки погіршує ситуацію, створюючи крихітні порізи, які дозволяють більшій кількості хімічних речовин потрапляти в організм.

Інша теорія полягала в тому, що антиперспіранти, зупиняючи потовиділення під пахвами, можуть запобігти викиду токсичних речовин з пахвових лімфатичних вузлів, що також збільшує ризик раку.

Однак немає жодних доказів що використання антиперспіранти провокує рак грудей. Проте деякі дослідження показали, що жінки, які використовують вироби з алюмінію під пахвами, з більшою ймовірністю мають вищі концентрації алюмінію в тканинах грудей.

Міф № 3. Ви не піддаєтеся ризику, якщо у вашій сімейній історії немає раку

Як би ви не сперечалися з генетикою, але факт залишається фактом — одна з причин виникнення ракових захворювань передається у спадок, тому не варто виключати сімейний анамнез, коли справа доходить до онкології. Від 5% до 10% випадків раку передаються від батьків до дітей.

Але це лише мала частина факторів, які впливають на виникнення раку, в більшості випадків, генетичні мутації, як правило викликані навколишнім середовищем і вибором способу життя.

Міф № 4. Рак — це смертний вирок

Рак дійсно є вкрай небезпечною хворобою для життя, але не дивлячись на це, він не завжди є смертельним.

З кожним роком вчені все більше вивчають це захворювання і розробляють нові, більш ефективні методи лікування, через що показники одужання продовжують поліпшуватися.

Також варто зазначити, що виживаність значно різниться в залежності від типу раку. Наприклад, у Великій Британії виживаність при раку яєчок складає 98%, а при раку підшлункової залози — всього 1%.

Міф № 5. Рак заразний

На відміну від більшості поширених захворювань, що викликаються вірусами, бактеріями або іншими мікроорганізмами, рак викликається змінами в клітинній ДНК.

Ці зміни часто випадкові. У більшості людей ці мутації руйнуються механізмами загибелі клітин, але якщо ці механізми не працюють, виникає рак. Хоча онкологія може стрімко поширюватися тілом, вона не може передаватися від людини до людини.

Однак хірурги уникають використання органів пацієнтів з онкологічними захворюваннями в анамнезі. Деякі віруси, що викликають рак (наприклад, ВПЛ), можуть передаватися від однієї людини до іншої, але рак не заразний.

Міф № 6. Мобільні телефони викликають рак

Одна з причин виникнення цього міфу полягає в тому, що ці пристрої випромінюють радіосигнали (радіохвилі), форму неіонізуючого випромінювання, а тіло поглинає це випромінювання.

Вчені знають, що вплив іонізуючого випромінювання, наприклад, рентгенівських променів, збільшує ризик раку. Рак викликаний мутаціями генів, а низькочастотна енергія, яку випромінює стільниковими телефонами, не сприяє мутаціям ДНК. Було проведено безліч досліджень про зв’язок стільникових телефонів з раком, але ніякого зв’язку виявлено не було.

Міф № 7. Відмова від цукру вбиває рак

Це правда, що ракові клітини, як і всі клітини, використовують цукор для зростання і ділення. Ця теорія пояснюється тим, якщо люди зменшать споживання цукру у своєму раціоні, вони будуть контролювати зростання раку. Але, на жаль, все не так просто, клітини раку будуть рости незалежно від того, їсте ви цукор чи ні.

Безумовно, важливо, щоб люди дотримувалися здорової дієти — до і після того, як у них діагностували рак.

Їсти їжу, яка містить цукор, навіть для людини з онкозахворюванням — це нормально, але бажано, щоб вона була натуральна. Наприклад, фрукти і овочі крім цукру, містять ще клітковину і вуглеводи, що дозволяє організму правильно його засвоювати.

Міф № 8. Суперпродукти можуть зупинити рак

Ви — те, що ви їсте, безумовно, але здорова дієта не може повністю запобігти виникненню раку. Сирі фрукти і овочі - це якісне додаток до здорового способу життя, яке може допомогти вам зменшити ризик ожиріння і онкозахворювань, але вони не можуть бути основною профілактикою.

Суперпродукти — це не їжа з надздібностями, а просто вибір на користь здоров’я.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X