Запасний варіант? Що крім вакцини може врятувати нас від COVID-19 - фото
НВ Преміум

Запасний варіант? Що крім вакцини може врятувати нас від COVID-19

22 листопада 2020, 08:00

Як може закінчитися пандемія коронавірусу, якщо вакцина від СOVID-19 не працюватиме

Вчені з США виявили гени, які можуть захистити людей від коронавірусу. Генетики планують використовувати технологію CRISPR для того, щоб зробити клітини людського організму стійкими до SARS-CoV-2. Що не так з цією заявою?

Відео дня

В лада України розглядає можливість повторного введення жорсткого локдауна.

Серйозні обмеження на час карантину повернули і у Європі кілька місяців тому.

Як виявилося, літнє ослаблення всіх заборон зіграло з людьми злий жарт: повернення масових заходів, відкриття громадських місць і сезон відпусток дозволили вірусу заразити вже десятки мільйонів людей.

А з настанням осінніх холодів ситуація тільки погіршилася.

Очевидно, що у Європі, США, на Близькому Сході і в інших місцях на Землі людям не вдалося впоратися з епідемією так швидко, як це сталося в Китаї.

Спершу деякі країни планували перемогти COVID-19 за допомогою колективного імунітету. Вже влітку від цієї ідеї відмовилися.

Тепер політики і вчені сподіваються на нові вакцини від коронавіруса. Зокрема, два таких препарати продемонстрували дуже хороші результати під час фінальної фази клінічних випробувань.

Проте, біотехнологічні компанії не дають точних відповідей з приводу того, як довго вакцина дозволить зберігати імунітет від коронавірусу, і коли вона взагалі з'явиться на глобальному ринку.

З огляду на це виникає питання: які можуть бути альтернативні варіанти боротьби з COVID-19 і скільки ще реально триватиме пандемія? Враховуючи, що у Європі вже готуються до наступних хвиль епідемії на початку 2021-го, відповідь на другу частину цього питання може бути невтішною.

Але що стосується альтернативних варіантів - днями дослідники з США представили своє гіпотетичне рішення проблеми коронавірусу у вигляді генної інженерії. Вчені планують зробити клітини людини стійкими до SARS-CoV-2 за допомогою нової технології CRISPR.

Проблема у тому, що ця технологія перебуває тільки на початку свого розвитку і нещодавно вона стала причиною серйозного міжнародного скандалу.

Розповідаємо, як американські вчені планують знищити коронавірус і чому це може статися ще дуже нескоро.

Pixabay

Фото: Pixabay

Які варіанти закінчення пандемії СOVID-19 є на сьогодні?


Як уже писав НВ, півроку тому британський науковий журналіст Едмунд Йонг озвучив три основні варіанти закінчення пандемії коронавірусу.

Перший варіант передбачав відносно швидке закінчення епідемії у різних країнах, як це було з пандемією свинячого грипу H1N1. Згідно з так званим китайським сценарієм епідемія коронавірусу у Європі і США мала би закінчитися за кілька місяців. Так сталося у Китаї і декількох інших азіатських країнах.

Сам Йонг називав ці сценарії малоймовірними, що у підсумку і сталося: COVID-19 вже значно випередив H1N1 за кількістю заражених і загиблих, і всього декільком азіатським країнам вдалося взяти поширення нового коронавірусу під контроль.

У останньому, найбільш наближеному до реальності сценарії, журналіст прогнозував, що COVID-19 залишиться з нами на дуже тривалий час. В таких умовах людям доведеться пристосовуватися до життя у умовах пандемії на постійній основі.

Щось схоже відбувається вже сьогодні, адже до кінця 2020-го в більшості країн складно уявити громадські місця без людей у масках, антисептиків, перевірок температур на входах у будівлі і різних правил соціальної дистанції.

Поки один з нечисленних варіантів пандемії - створення і поширення ефективної вакцини.

Однак, навіть найкраща вакцина не означає, що: а) імунітет до коронавірусу у людей після вакцинації залишиться назавжди; б) вакцина зможе повністю придушити SARS-CoV-2 і більше ніхто ніколи не зможе заразитися цим вірусом.

Історії відомий тільки один випадок, коли вченим вдалося повністю викорінити хворобу за допомогою вакцинації. Цю хворобу викликав вірус натуральної віспи.

У іншому ж, у медиків досі немає інструментів для миттєвого знищення, наприклад, малярії, туберкульозу, прокази, кору, ВІЛ і, звичайно, SARS-CoV-2.

Але недавно генетики з США придумали не самий звичайний спосіб боротьби з пандемією.

Bryce Durbin

Фото: Bryce Durbin

Що пропонують американські вчені?


Представники кількох медичних дослідницьких центрів Нью-Йорка, які працюють над технологією редагування генома СRISPR, днями заявили про те, що вони виявили ген, здатний захистити клітини людського організму від СOVID-19.

Після аналізу близько 20 тис. генів людей, вчені розробили декілька моделей клітин легенів, щоб визначити, що відповідає за імунну відповідь нашого організму на коронавірус.

Автори роботи переслідували дві мети: визначити гени, які роблять клітини організму стійкішими до вірусу SARS-CoV-2, а також протестувати вже існуючі медичні препарати, здатні зупинити поширення хвороби.

Використовуючи технологію CRISPR вчені виявили 30 генів, які блокують зараження людських клітин новим коронавірусом. Один з цих генів - RAB7A - відповідає за регулювання рецептора ACE-2, за допомогою якого коронавірус може проникати у клітини людини.

«Наші результати підтвердили думку вчених про роль рецептора ACE-2 у інфекції, - саме в ньому ключ до знешкодження вірусу. Також з'ясувалося, що вірусу потрібен набір компонентів для зараження клітин людини. Все повинно співпасти, щоб вірус проник у клітини людини», - пояснюють генетики з Нью-Йорка.

Згідно з результатами нового дослідження, кращі гени для блокування коронавірусу згруповані у кілька білкових комплексів. Саме ці комплекси, на думку вчених, відіграють ключову роль у попаданні SARS-CoV-2 в клітини людини і їх розмноження всередині організму.

Генетики також визначили кілька лікарських препаратів, які нібито підвищують ступінь блокування коронавірусу клітинами за рахунок підвищення в них рівня холестерину.

Але як до цих препаратів, так і до самої ідеї редагування генома людини для запобігання потрапляння вірусу в клітини, поки є багато питань.

Gusmão Nogueira

Фото: Gusmão Nogueira

Що не так з технологією CRISPR?


Метод CRISPR вже почали використовувати для створення нових інструментів діагностики COVID-19 і визначення генетичних факторів захворюваності, які впливають на різні симптоми цієї хвороби у різних людей.

Проблема у тому, що навіть якщо вчені створять нові технології діагностики коронавірусу за допомогою CRISPR, лікування COVID-19 через редагування генома людини може затягнутися на дуже тривалий час.

Зараз дослідники тільки починають перші експерименти з CRISPR для захисту клітин людини від проникнення в них ВІЛ. Що стосується SARS-CoV-2, - ні сам вірус, ні методи його лікування поки не вивчені до кінця. Тому говорити про те, що генна інженерія зможе «навчити» наші клітини протистояти коронавірусу ще занадто рано.

До слова, з технологією CRISPR і лікуванням ВІЛ вже був пов'язаний серйозний скандал: на початку поточного року китайський суд засудив ученого, який створив перших у світі дітей з відредагованим геномом до трьох років тюремного ув'язнення і штрафу.

Раніше засуджений вчений-генетик Хе Цзянькуй заявив, що використовував технологію CRISPR для зміни генів ембріонів однояйцевих близнюків, щоб захистити їх від зараження ВІЛ.

За словами Цзянькуйя, він зміг замінити ген CCR5, який дозволяє ВІЛ заражати інші клітини, і зробив дві новонароджених дівчатки Лулу і Нана стійкими до цього вірусу.

Генетика засудили за те, що подібні експерименти поки не можна проводити з людьми, оскільки вчені ще не знають, які побічні ефекти можуть з'явитися після редагування генома.

Так що, схоже, буде дуже складно легальним способом випробувати технологію CRISPR для лікування СOVID-19 до появи вакцини.

З іншого боку, якщо ця вакцина не виявиться ефективною, експерименти з генної інженерії можуть перейти на абсолютно новий рівень.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X