Вчені пояснили, як кажани допоможуть нам в лікуванні COVID-19. Ні, їх не потрібно їсти
На думку дослідників з Університету Рочестера, здатність кажанів переносити віруси можуть виникати з їх здатності контролювати запальні процеси.
Ця особливість тварин може підказати ключ до лікування вірусів у людей, впевнені біологи.
Кажанів часто вважають резервуаром для багатьох смертельних вірусів, що вражають людину, включаючи Ебола, сказ і, зовсім недавно, штам вірусу SARS-CoV-2, що викликає коронавірусну хворобу. При цьому кажани не тільки здатні переносити віруси, але і живуть набагато довше, ніж наземні ссавці аналогічного розміру.
Професори біології з Рочестера Віра Горбунова і Андрій Сілуанов вважають, що SARS-CoV-2 виник у кажанів задовго до того, як вірус був переданий людині. Хоча кажани були носіями, вони, здавалося, не були пошкоджені вірусом. Ще один фактор, який збиває з пантелику: як правило, тривалість життя виду корелює з його масою тіла; чим менше вид, тим коротше його тривалість життя і навпаки. Однак багато видів кажанів мають тривалість життя від 30 до 40 років, що вражає.
«Деякий час ми цікавилися довголіттям і стійкістю до хвороб у кажанів, але у нас не було часу сидіти і думати про це. Знаходження в карантині дало нам час обговорити це, і ми зрозуміли, що може бути дуже сильний зв’язок між стійкістю кажанів до інфекційних хвороб та їх тривалістю життя. Ми також зрозуміли, що кажани можуть дати підказки для людської терапії в боротьбі з хворобами», — говорить Віра Горбунова.
У той час як були дослідження імунних реакцій у кажанів і дослідження довголіття кажанів, до їх статті «ніхто не об'єднав ці два явища», говорить Сілуанов.
Як з’ясували автори роботи, на відміну від людей, кажани розробили спеціальні механізми, які знижують реплікацію вірусу, а також послаблюють імунну відповідь на вірус. Результатом є сприятливий баланс: їх імунна система контролює віруси, але в той же час не викликає сильної запальної відповіді.
За словами дослідників, існує кілька факторів, які можуть сприяти такому розвитку кажанів. Один з факторів може бути обумовлений польотом. Кажани — єдині ссавці, що мають здатність літати, для чого необхідно, щоб вони адаптувалися до швидкого підвищення температури тіла, раптових стрибків обміну речовин і молекулярного пошкодження. Ці пристосування можуть також допомогти в опорі хворобі.
Іншим фактором може бути їх оточення. Багато видів кажанів живуть у великих щільних колоніях і висять близько один до одного на стелях печер або на деревах. Ці умови ідеально підходять для передачі вірусів і інших патогенних мікроорганізмів.
«Кажани постійно піддаються впливу вірусів. Вони завжди вилітають і приносять щось нове в печеру або гніздо і переносять вірус, тому що живуть в такій безпосередній близькості один від одного», — говорить Сілуанов.
Оскільки кажани постійно піддаються впливу вірусів, їх імунна система перебуває в нескінченній гонитві озброєнь з патогенами: патогенний мікроорганізм потрапить в організм, імунна система розробить механізм боротьби з патогеном, патогенний мікроорганізм знову буде розвиватися і так далі.
Це не запрошення для людей скинути маски і збиратися разом. Еволюція відбувається за тисячі років, а не за кілька місяців. Тільки в недавній історії більшість людей почало жити в безпосередній близькості від міст. Хоча у людей можуть розвиватися соціальні звички, схожі на звички кажанів, ми ще не розробили складні механізми кажанів для боротьби з вірусами в міру їх появи і швидкого розповсюдження.
«Наслідки можуть бути в тому, що наші тіла відчувають більше запалення», — говорить Горбунова.
Дослідники очікують, що вивчення імунної системи кажанів надасть нові цілі для терапії людини. Наприклад, кажани мутували або повністю знищили кілька генів, що беруть участь в запаленні; вчені можуть розробляти ліки для придушення цих генів у людей.
Раніше НВ писав, що особливість SARS-CoV-2 була знайдена в іншому коронавірусі — RmYN02, який нещодавно відкрили у кажанів виду Rhinolophus malayanus.
Таким чином, цілком можливо, що вірус, відповідальний за COVID-19, еволюціонував природним шляхом — можливо, починаючи з кажанів, поки не розвинув необхідні мутації, щоб викликати глобальну пандемію.
«З моменту відкриття SARS-CoV-2 з’явилося кілька необгрунтованих припущень про те, що вірус має лабораторне походження», — каже мікробіолог з Шаньдунського першого медичного університету Вейфен Ши, один з авторів нового відкриття.
«Зокрема, було запропоновано, що вставка S1 / S2 вельми незвичайна і, можливо, свідчить про лабораторні маніпуляції. Наша стаття дуже чітко показує, що ці події відбуваються природним чином в дикій природі. Це переконливо свідчить про те, що SARS-CoV-2 не втік з лабораторії», — додав учений.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.