Прихована загроза. Що таке ходяча пневмонія і як зрозуміти, чи є вона у вас

20 травня 2021, 21:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Пневмонія вважається гострим захворюванням легенів, при якому може знадобитися невідкладна медична допомога, особливо серед груп високого ризику, таких як люди старше 65 років, діти 5 років і молодше.

Пневмонія визначається як захворювання дихальної системи, і в основному, інфекційного походження, при якому запалюються альвеоли. Вони можуть заповнюватися рідиною або гноєм, викликаючи такі симптоми, як кашель, жар, озноб і ускладнене дихання.

Відео дня

Під час пандемії коронавірусу, яка почала свій шлях в грудні 2019 року, як ніколи стало актуально розуміти ознаки, симптоми і види пневмонії, адже швидка діагностика може не тільки врятувати організм від ураження перед напастю, але і вберегти життя.

Як відомо, хворі COVID-19 можуть стикатися з атиповою пневмонією, збудником якої є SARS-CoV-2. У такої пневмонії є ще одна особливість — хвороба може не проявляти симптомів на початковій стадії.

Деякі види пневмонії, які класифікуються також як атипові, можуть переноситися на ногах, так звана «ходяча пневмонія».

Попри її апокаліптичне прізвисько, як із популярного телесеріалу, вона вважається найменш небезпечним видом пневмонії, але чи може це захворювання пройти саме, залежить від віку, імунітету і звичайно типу збудника.

Давайте розберемося в основних особливостях ходячої пневмонії.

Що таке ходяча пневмонія?

«Ходяча пневмонія» — це не медичний термін, яким позначається м’яка форма захворювання, в основному внаслідок проникнення в організм пацієнта хвороботворних бактерій Mycoplasma pneumonia.

Mycoplasma pneumoniae — це основний патоген, на який припадає до 40% від загального числа позалікарняних пневмоній у дітей і до 19% дітей, які потребують госпіталізації згідно з дослідженням медиків з Національної дитячої лікарні в Колумбусі (штат Огайо).

Постільний режим або госпіталізація зазвичай не потрібні, а симптоми можуть бути досить легкими, щоб ви могли продовжувати займатися повсякденними справами, звідси і термін «ходьба».

Варто пам’ятати, що пневмонія при ходьбі заразна і поширюється при тісному контакті. Якщо заразитися нею, то можна з легкістю передати захворювання іншим людям. Інфекційний період, як правило, триває менш як 10 днів.

Хто в зоні ризику?

Медики вважають, що здорова людина не може так просто заразитися ходячою пневмонією, але попри це, приблизно кожні 4−8 років трапляються широко поширені спалахи.

Найбільш неї схильні люди з хронічними захворюваннями легенів. Найчастіше вона зустрічається у дітей і дорослих до 40 років.

«Заробити» це захворювання можна в місцях з масового скупчення людей. Наприклад у гуртожитку, військових казармах, будинках для людей похилого віку, та інші.

Найчастіша пора року для ходячої пневмонії це кінець літа і осінь. Але інфекція, звичайно, може поширюватися протягом усього року.

Чим «ходяча» пневмонія відрізняється від «звичайної» пневмонії?

Пневмонія при ходьбі відрізняється від типової пневмонії декількома способами, в тому числі:

— Пневмонія при ходьбі легша форма пневмонії.

— Ходяча пневмонія зазвичай не вимагає постільного режиму або госпіталізації.

— Пневмонія при ходьбі зазвичай викликається Mycoplasma pneumoniae. Типова пневмонія найчастіше викликається стрептококової пневмонією, вірус грипу або риновірусом.

Яка симптоматика?

Звичайно, поставити точний діагноз хвороби може тільки лікар, але як зрозуміти, коли варто до нього звертатися?

Найчастіший симптом ходячої пневмонії у дорослих — стійкий сухий кашель. Кашель часто продовжує погіршуватися, поступово він стає з виділенням слизу. У дітей не рідкість спостерігається підвищення температури або млявість, перш ніж у них розвинеться кашель, який посилюється вночі.

Іншими поширеними симптомами у пацієнтів можуть бути болі в області грудей і горлі, озноб і тремтіння, слабість, головний біль, висока температура, блювота.

Крім того, хворий може страждати від надмірного потовиділення і втрачати апетит.

У деяких людей з ходячою пневмонією також може бути вушна інфекція, анемія або шкірний висип.

Симптоми зазвичай з’являються через 15−25 днів після інфікування і поступово погіршуються протягом 2−4 днів.

Якщо у вас кашель, задишка і озноб, краще зателефонувати своєму лікарю, щоб виключити ймовірність COVID-19.

Також, перехворівши на ходячу пневмонію неварто все цілісно розраховувати на імунітет.

Деякий час і правда може зберігатися імунітет, але ось тільки незрозуміло як довго. Другий раз захворювання може протікати м’якше, ніж перший раз.

Як будемо лікуватися?

Більшість симптомів ходячої пневмонії, включаючи жар і ломоту в тілі, починають зникати протягом п’яти днів. Однак кашель від ходячої пневмонії може тривати місяць і більше.

У порівнянні з більш серйозними формами захворюваннями, ходяча пневмонія лікується курсом антибіотиків. Для цього потрібно звернутися за допомогою до лікаря. Зазвичай курс антибіотиків тривати 7 -10 днів. Важливо пропити повний курс, щоб не трапився рецидив хвороби, який може бути ще складнішим.

Яке не потребує рецепта ліки проти застуди та грипу можуть не полегшити всі ваші симптоми.

Не варто забувати і про регулярне пиття, а також багато відпочивати.

Як знизити ризик захворювання?

Не існує вакцинації, яка запобігала б ходячу пневмонію або її бактерії. Як уже повідомлялося, нею також можливо заразитися повторно, тому профілактика є ключовим моментом.

— Щорічно робіть щеплення від грипу, щоб запобігти зараженню пневмонією, викликаної грипом.

— Робіть вправи, дотримуйтесь збалансовану дієту і висипайтеся.

— Часто і ретельно мийте руки теплою мильною водою.

— Не паліть.

— Прикривайте рот, коли кашляєте або чхаєте, і заохочуйте інших також запобігати поширенню цих інфекцій.

Пам’ятайте, що ходяча пневмонія зазвичай не вимагає постільного режиму або госпіталізації і лікується антибіотиками. Ви можете відчувати себе досить добре, щоб навіть не усвідомлювати, що у вас легенева інфекція.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X