Вчені розкрили одну з головних загадок пандемії: чому діти рідше хворіють СOVID-19 - фото
НВ Преміум

Вчені розкрили одну з головних загадок пандемії: чому діти рідше хворіють СOVID-19

11 листопада 2020, 21:00

Чому діти набагато стійкіші до зараження COVID-19, на відміну від інших хвороб

Нове дослідження вчених з Великої Британії пояснює, чому показники заражуваності та смертності від COVID-19 серед людей молодого віку набагато нижче, ніж серед дорослих пацієнтів. Автори роботи дійшли висновку, що діти частіше переносять віруси групи SARS, тому у них довше зберігаються антитіла до нового коронавірусу.

Відео дня

Станом на 11 листопада 2020-го від коронавірусу в світі загинуло понад 1,27 млн пацієнтів, а загальна кількість заражених вже перевалила за 51,5 млн.

І одним з найголовніших питань пандемії COVID-19 залишається не тільки вироблення імунітету до нового коронавірусу SARS-CoV-2, а й стійкість людей різного віку до цієї хвороби.

Як відомо, і на початку пандемії, і під час її поширення влітку поточного року, найбільш вразливою групою пацієнтів були люди старшого віку. Статистика з різних країн підтверджує, що організм літніх людей гірше справляється з COVID-19 і часто не переносить або саму хворобу, або її наслідки.

Очевидних пояснень цього, крім як ослаблений імунітет старших людей, у вчених поки немає.

Розкрити справжні причини підвищеної стійкості дітей до COVID-19 може нове дослідження британських фахівців: автори роботи пов'язують цей феномен з тим, що діти набагато частіше переносять віруси групи SARS.

Розповідаємо, що думають вчені щодо уразливості дітей від коронавірусу і як антитіла резистентних пацієнтів допоможуть в боротьбі з пандемією.

Pixabay

Фото: Pixabay

Нове дослідження


Днями вчені з декількох британських університетів під керівництвом фахівців з Інституту Френсіса Кріка в Лондоні опублікували в журналі Science дослідження про «попередній і повторний імунітет до СOVID-19».

В межах цього дослідження, яке тривало з початку 2020 року, вчені розробили високочутливий тест на антитіла і аналізували за допомогою нього зразки крові дітей і дорослих, порівнюючи із зразками пацієнтів, які заразилися новим коронавірусом.

Автори роботи припускали, що в зразках, які вони отримали ще до пандемії, не буде антитіл, здатних атакувати SARS-CoV-2. Однак, результати показали, що у багатьох дітей і деяких дорослих такі антитіла були.

Керівники дослідження пояснюють, що виявлені антитіла захищали клітини організму людини від проникнення в них коронавірусу і його подальшого поширення.

Вчені дійшли висновку, що у багатьох людей вже є такі антитіла, оскільки раніше вони переносили вірусні інфекції, схожі на новий коронавірус, включно з іншими вірусами групи SARS. У той же час, підвищений рівень резистентності дітей може пояснюватися тим, що вони частіше переносять такі віруси і антитіла у них зберігаються довше.

Дослідники припускають, що якщо дорослі, як правило, хворіють лише кілька разів на рік, діти можуть переносити застуду близько 3-4 разів за один сезон. Нібито тому антитіла, здатні протистояти COVID-19, присутні постійно у багатьох молодих пацієнтів.

Що стосується дорослих, — з часом клітини їхнього організму «забувають» як протистояти новому вірусу і стають уразливими до нього.

У роботі зазначено, що в середньому у 43% дітей є антитіла, що захищають їх або від зараження, або від важких симптомів COVID-19, у той час, як тільки у 5% дорослих є такі антитіла.

«Шипи нового коронавірусу складаються з двох частин або субодиниць, що виконують різні функції. Субодиниця S1 дозволяє вірусу прикріплятися до клітин, і вона відносно різноманітна серед інших коронавірусів, тоді як субодиниця S2 дозволяє вірусу проникати в клітини і має приблизно однакові форми. Наша робота показує, що субодиниця S2 досить схожа між SARS-CoV-2 і іншими простудними коронавірусами, що дозволяє деяким антитілам протистояти їй», — говорить провідний автор дослідження, керівник лабораторії ретровірусної імунології в Інституті Кріка Джордж Кассіотіс.

Незважаючи на це, вчені підкреслюють, що поки немає прямих доказів того, що антитіла до субодиниць S1 і S2 можуть захищати організм людини від зараження і поширення нового коронавірусу.

Це означає, що недавня застуда не гарантує вам імунітет від COVID-19.

Pixabay

Фото: Pixabay

Статистика


Що стосується показників госпіталізації та кількості смертей від СOVID-19, — як на початку пандемії, так і зараз найбільш захищеною групою залишаються діти у віці до чотирьох років і молоді люди у віці до 17 років.

За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань США (CDC), в кінці літа 2020-го найчастіше важкі симптоми нової коронавірусної хвороби і летальні випадки від неї стосувалися пацієнтів старше 49 років.

У CDC створили порівняльну таблицю, в якій за основну групу з середньою кількістю госпіталізацій і показником смертності від COVID-19 взяли пацієнтів у віці від 18 до 29 років.

Виявилося, що дітей до чотирьох років госпіталізували з симптомами коронавірусу в чотири рази менше, а показник смертності у них був у 9 разів нижче, ніж в основної групи.

Крім того, діти у віці 5-17 років потрапляли до лікарень з COVID-19 у 9 разів рідше, а показник їх смертності від цієї хвороби був у 16 разів нижче, ніж у пацієнтів 18-29 років.

Зі збільшенням віку показники госпіталізації і смертності також росли. Наприклад, кількість смертей серед пацієнтів з COVID-19 у віці 40-49 років вище в 10 разів, ніж в основної групи, а серед людей, старших за 85 років — вище в 630 разів.

Примітно, що така статистика не характерна для багатьох інших хвороб, під час яких найбільшому ризику піддаються маленькі діти.

У випадку з малярією 57% смертей у всьому світі припадає саме на дітей у віці до п'яти років. Аналогічна ситуація відбувалася і з найбільшою пандемією в історії людства: під час «іспанки» в 1918 році найбільш уразливими були діти і молоді люди у віці до 30 років.

Pixabay

Фото: Pixabay

Чи допоможуть антитіла до коронавірусу побороти пандемію?


Як уже писав НВ, в кінці весни 2020-го в Управлінні з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США заявляли про плани використовувати плазму крові тих, у кого є антитіла до коронавірусу.

Правда, в цьому випадку мова йшла виключно про тих, хто перехворів COVID-19, а не про всіх дітей, в організмі яких є такі антитіла.

Медики підтверджували, що антитіла людей, які перенесли вірус, можна вилучити і використовувати для лікування хворих COVID-19. Клінічні випробування з цими антитілами — імуноглобуліном М і G — навіть почали виробляти в деяких штатах США.

Експерти припускали, що визначення людей з антитілами не тільки допомогло б стати їм донорами, а й дозволило б деяким медпрацівникам повернутися до лікування хворих коронавірусом без ризику бути зараженими знову.

«Найбільша проблема полягає в логістиці. Потрібно знайти людей, протестувати їх, визначити правильних донорів, вилучити плазму і передати її людям, які її потребують», — говорив доктор Артуро Касадевалл зі Школи громадської охорони здоров'я Джонса Гопкінса.

За допомогою антитіл насамперед планували лікувати пацієнтів, у яких хвороба протікала складніше, ніж у інших.

Але, як і підтвердив автор нового британського дослідження, вчені досі не виявили доказів того, що антитіла в плазмі людей, які перенесли COVID-19 безсимптомно, можуть вбити вірус в організмі інших людей з цією хворобою.

Зараз же найперспективнішим методом боротьби з коронавірусом залишаються РНК-вакцини, які містять ділянку білка SARS-CoV-2.

Днями американська компанія Pfizer заявила про успішне проходження третьої фази випробувань такої вакцини з показником її ефективності вище 90%.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X