Чи стане COVID-вакцинація дітей обов’язковою — в чому небезпека і переваги?

23 липня 2021, 06:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Не варто забувати, що пандемія коронавірус у світі все ще триває, попри весь прогрес, якого вдалося досягти за останній рік.

Тепер дослідження вакцин починають поширюватися не тільки на підлітків і дорослих, а й на дітей молодшого віку.

Хоча деякі можуть розглядати дітей як «маленьких дорослих», діти по-різному реагують на ліки і вакцинацію, тому проведення клінічних випробувань, специфічних для цієї групи населення, важливо для повного розуміння їх переваг і потенційних побічних ефектів.

Відео дня

В даний час виробники вакцин Pfizer і Moderna проводять випробування на здорових дітях у віці від 6 місяців до 11 років. До того ж дослідники залучили вже тисячі дітей в США, Польщі, Фінляндії та Іспанії.

У той час, коли більша частина світу все ще намагається отримати доступ до вакцин від COVID, питання про те, чи вакцинувати дітей, може здаватися недоречним. Але кілька країн, в тому числі США і Ізраїль, просунулися дуже далеко в цьому, коли інші країни сподіваються наслідувати їхній прикладу, коли дозволять поставки.

5 травня 2021 року Канада стала першою країною в світі, яка схвалила вакцини COVID-19 для екстреного застосування у дітей у віці 12−15 років. Пізніше в тому ж місяці Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США і Європейське агентство з лікарських засобів також дали зелене світло вакцині Pfizer-BioNTech COVID-19 для підлітків.

Діти молодше 12 років — наступна група населення, яка потребує безпечної та ефективної вакцини проти COVID-19.

Чи потрібна вакцина дітям?

Вакцини проти Covid-19 для дорослих виявилися надзвичайно ефективними. Тому є надія, що такий же ефект буде і з дітьми. Попередні дослідження у підлітків вказують на високий рівень продукції антитіл і ефективність 93−100% в запобіганні COVID-19.

Проте факт залишається очевидним, діти набагато рідше хворіють SARS-CoV-2 у тяжкій формі, ніж у дорослих.

Але незважаючи на це, діти не захищені повністю від тривалого COVID-19 іноді виснажливих симптомів, які можуть зберігатися протягом місяців навіть після легкого нападу COVID-19. Більш того, у маленьких дітей хвороба протікає легше, батькам і опікунам важливо розуміти, що діти можуть бути інфіковані COVID-19 і що вони можуть передавати його іншим.

Щоб система охорони здоров’я могла запропонувати дитині якусь вакцину, необхідно задати два ключових етичних питання. По-перше, чи переважують переваги ризики? По-друге, якщо вакцини не вистачає, кому вона потрібніша? Пильна увага до обох питань говорить про те, що поки варто відкласти вакцинацію від COVID-19 серед здорових дітей.

Всупереч тому, що вчені ретельно вивчають всі дані, які можна відстежити, є віддалені країни, де все ще мало відомо про те, як COVID впливає на дітей. Деякі офіційні підрахунки госпіталізацій і смертей через COVID, наприклад, в деяких країнах Африки не розбивають випадки за віком. В результаті педіатри не знають, які випадки смерті були серед дітей і молодих людей і як на результати COVID можуть вплинути такі стани, як недоїдання, супутній туберкульоз або ВІЛ-інфекція.

Чи безпечна вакцинація дітей?

Якщо ми говоримо про дітей, які молодші за 12 років, на даний момент існують обмежені результати клінічних випробувань, що показують, що вакцина ефективна і безпечна для цієї вікової групи. Планується проведення клінічних випробувань за участю дітей. На сьогодні немає ніяких доказів того, що в майбутньому діти не зможуть отримувати COVID-вакцини.

Наприклад підлітки 12−15 років вже отримували вакцини протягом декількох місяців, і дані клінічних випробувань вакцини Pfizer в США показали відсутність проблем з безпекою для дітей в цій групі.

Вакцина також була на 100% ефективна в запобіганні симптоматичної інфекції COVID-19. З понад 2 тисячі підлітків було всього 18 випадків COVID-19 — все в групі плацебо.

Зараз випробування для дітей молодше 12 років тривають, поки немає доступних даних на рахунок цього. В Сполучених Штатах вакцини для дітей молодше 12 років можуть бути доступні в кінці цього року, говорить педіатр Андреа Шейн з Університету Еморі в Атланті, штат Джорджія.

Однак дослідникам ще належить встановити, що вакцина викликала запалення. Більшість постраждалих одужали, і дані показують, що ризик цих станів «надзвичайно низький», говорить педіатр Девід Пейс з Мальтійського університету в Мсіда.

Як вакцинація дітей та молоді вплине на пандемію?

Дані показують, що діти і особливо підлітки можуть відігравати значну роль у передачі коронавірусу. І побоювання з приводу передачі вірусу серед дітей і підлітків ростуть у міру появи нових варіантів коронавірусу.

Можливо, що мутації вірусу зроблять його ще більш стійким, в такому випадку тим більше важливо, щоб верстви населення були вакциновані.

Надії на досягнення колективного імунітету з допомогою імунізації ослабли, тому країнам необхідно зробити все можливе, щоб знизити рівень передачі вірусу.

Чи можна очікувати побічних ефектів від вакцини у дітей?

Як і в випадку з дорослими і старшими підлітками, молодші підлітки можуть відчувати побічні ефекти вакцини, включаючи біль і почервоніння в місці ін'єкції, а також втому, головний біль, біль в м’язах, лихоманку і озноб. Підлітки молодшого віку відчувають побічні ефекти частіше, ніж підлітки старшого віку, і побічні ефекти можуть бути більш інтенсивними після другої ін'єкції.

У Центрі з контролю і профілактиці захворювань США заявили, що побічні ефекти повинні зникнути протягом декількох днів.

Хоча такі явища рідкісні, тим, у кого спостерігається важка або негайна алергічна реакція на першу дозу, слід проконсультуватися з лікарем перед другою.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X