Вчені знайшли спосіб «налаштовувати» горезвісний біологічний годинник. Невже ми перемогли старіння?

2 червня 2021, 06:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

А ви знали що все живе на Землі має біологічний годинник? Цей механізм відповідає за здатність організму підлаштовуватися до навколишнього середовища. Коли в біологічних годинниках відбувається «збій», то зростає ризик розвитку важких хвороб.

Життя на Землі розвивалося в рамках 24-годинного циклу - світла і темряви, гарячого і холодного, в результаті чого наші клітини синхронізувалися з цими коливаннями.

Ще у 2017 році вчені Джеффрі Хол, Майкл Росбаш і Майкл Янг (США) отримали Нобелівську премію з медицини за те, що відкрили частину ДНК, яка контролює біологічний годинник.

Відео дня

Учені з Нідерландів і Японії представили керований світлом перемикач включення-виключення інгібітора кінази, який впливає на функцію біологічного годинника. Це дає їм можливість контролювати біологічний годинник в культивованих клітинах.

«Стає все більш очевидним, що цей годинник може бути порушений в органах або тканинах, що може привести до захворювань», - сказав перший автор дослідження Душан Коларськи.

В останні роки стало ясно, що біологічний годинник може бути збитий окремих органах або тканинах. Щоб вивчити і потенційно вирішити проблеми з годинником всередині наших клітин, вчені створили з'єднання, яке продовжить 24-годинний цикл, його також можна активувати або деактивувати за допомогою світла.

Експеримент говорить про те, що можна змінити 24-годинний цикл в клітинах або тканинах на 28-годинний цикл, активуючи з'єднання.

Розгляньмо дослідження опубліковане в журналі Nature Communications докладніше.

Наші циркадні годинник регулюються центральним контролером в супрахіазматичному ядрі, області мозку безпосередньо над зоровим нервом, але всі наші клітини містять власний годинник. Цей годинник складається з коливань у виробництві і розщепленні певних білків.

Для вивчення цих ефектів вчені хотіли б мати ліки, яке локально може впливати на ці години. Для цього вчені створили кілька з'єднань, таких як антибіотики або протиракові препарати, які можна було включати і вимикати за допомогою світла.

Раніше японський вчений розробив інгібітор кінази, longdaysin ( «довгі дні»), який уповільнює циркадний годинник до циклу, що триває до 48 годин. Цей longdaysin оснастили вимикачем, який дозволяв йому активувати або деактивувати цю сполуку.

На розробку цієї адаптації пішло кілька років, але результат того вартий.

Вченим вдалося збільшити культивування клітин з 24 до 28 годин за рахунок обробки похідним longdaysin.

«Ця оборотна регуляція забезпечить новий підхід до аналізу того, як годинник в кожній клітині організований на тканинному рівні, щоб отримати глибше розуміння складної системи циркадних годин», - заявляють вчені.

Вчені також скорегували фазу циклів в культивованих клітинах - триденна активація похідного longdaysin з подальшою дезактивацією викликала зрушення у 24-годинному циклі до шести годин. Це як якби осередки були синхронізовані з іншим часовим поясом.

Ці експерименти дозволять вченим набагато детальніше вивчити циркадний годинник. Наступним кроком буде використання longdaysin на рибках даніо, а пізніше на мишах. Мета не в тому, щоб виправити зміну часових поясів, а в тому, щоб вивчити вплив довгого дня на фізіологію.

Активований світлом препарат, такий як longdaysin, ймовірно, буде використовуватися для лікування серйозних захворювань і розладів, наприклад серцево-судинними, шлунково-кишковими, хворобою Альцгеймера, психічними захворюваннями, діабетом, раком і сонну хворобу.

Старіння - це зовсім не цифра в паспорті - а саме біологічний вік, який говорить про стан організму в цілому і його здатності боротися з важкими віковими хворобами.

Щоб звернути цей вік назад, потрібно докласти багато зусиль, це процес не одного дня.

Так, американські вчені з'ясували , що знизити біологічний вік більш ніж на три роки за такий короткий період часу можна за допомогою дієти і способу життя.

Перше у своєму роді рецензованих дослідження надає наукові докази того, що зміна способу життя і дієти може привести до негайного і швидкого зниження нашого біологічного віку.

Старіння є основною причиною хронічних захворювань, якщо уповільнити цей процес можна значно поліпшити якість життя.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X