Нобелівський парадокс. Як захистити себе від раку і старіння за допомогою браку кисню - фото

Нобелівський парадокс. Як захистити себе від раку і старіння за допомогою браку кисню

16 листопада 2019, 07:07

Гіпоксія допоможе уберегти себе від раку, діабету і старіння. Маячня? Не зовсім.

Українські медики розповідають, як звичайна людина може поставити собі на службу недавнє медичне відкриття, що заслужило Нобелівську премію

Н обелівську премію щороку присуджують тим, хто протягом попереднього року приніс найбільшу користь людству.

Відео дня

У галузі медицини в 2019-му найкориснішими визнали дослідження одразу трьох учених. І $ 900 тис. розділили між собою американці Грегг Семенза, Вільям Келін-молодший і британець Пітер Реткліфф.

Всі вони працювали порізно. Але в підсумку їхні зусилля привели до розуміння того, як організм адаптується до гіпоксії — нестачі кисню.

Ми поставили запитання, а чи є у цього нового розуміння практична сторона? Простіше кажучи — як звичайна людина може поставити ці знання на службу своєму здоров'ю?

Про це ми поговорили з Катериною Розовою, доктором біологічних наук, провідним співробітником відділу гіпоксії Інституту фізіології ім. О. Богомольця, і Геннадієм Апанасенком, професор кафедри медичної реабілітації, фізіотерапії та спортивної медицини Національної медакадемії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика.

Pexels

Фото: Pexels

Як тіло реагує на нестачу кисню

Ц ей науковий пазл складався протягом багатьох років. Спочатку професор, член Медакадемії США Грегг Семенза в 1995 році відкрив білковий комплекс HIF (абревіатура означає «фактори, індуковані гіпоксією»).

Він складається з двох білків HIF-1α і ARNT і у відповідь на гіпоксію запускає виробництво гормону еритропоетину. А той своєю чергою стимулює утворення гемоглобіну та еритроцитів.

Перший забезпечує перенесення кисню до тканин. Другі — червоні кров'яні тільця — насичуються киснем у легенях і потім розносять його по всьому тілу.

«Так, як не парадоксально, завдяки тому, що організм недоотримав кисню ззовні, поліпшується кровопостачання у всьому тілі і тканини, навпаки, ним ефективніше збагачуються», — коментує Катерина Розова.

Внесок професора Оксфорду Пітера Реткліффа такий: він довів, що білок HIF-1a зокрема диригує обмінними процесами в усіх клітинах нашого тіла. Наприклад, під час гіпоксії прискорює їх.

А професор Гарвардської медичної школи Вільям Келін виявив, що ген VHL при нормальних рівнях кисню сприяє руйнуванню білка HIF-1α, таким чином завершуючи запущений гіпоксією адаптивний механізм.

Pexels

Фото: Pexels

У чому користь нестачі кисню

О тже, завдяки розрізненим зусиллям трьох учених світова наука отримала найповнішу на сьогодні картину того, як наше тіло реагує на кисневе голодування.

«Це дасть можливість створити нові препарати і методики лікування багатьох серйозних захворювань, таких як хвороба Паркінсона, діабет, рак», — вважає Катерина Розова.

Пам'ятаєте, як HIF запускає утворення гемоглобіну та еритроцитів? Водночас також утворюються нові кровоносні судини. Зокрема і в пухлинах, і вони ростуть. Навчившись блокувати цей процес, вчені зможуть приборкати онкологію.

Як бачимо, гіпоксія — штука непроста: може запустити як оздоровчі, так і небезпечні для здоров'я процеси в організмі.

Як спрямувати цю окси-силу в мирне русло? Що потрібно робити, аби гіпоксія приносила користь? І в чому, власне, полягає ця користь?

«Весь мій досвід і мої наукові дослідження свідчать, що тренування гіпоксією підвищує стійкість людини до різних негативних впливів факторів зовнішнього середовища, збільшує резерви організму», — стверджує Геннадій Апанасенко.

За його словами, користь дефіциту кисню доводить і досвід жителів високогір'я, серед яких великий відсоток довгожителів.

За рахунок чого це відбувається?

«Включаються пристосувальні реакції й активізуються дуже багато процесів в організмі, які пов'язані з серцево-судинною, дихальною, кровоносною системами, — пояснює Катерина Розова. — І що важливо: навіть після того, як рівень кисню нормалізувався, в організмі залишається тренувальний слід. Наскільки довго — залежить від індивідуальних особливостей організму».

Pexels

Фото: Pexels

Окси-дефіцит створюють гори, суміші і спорт

У звичайної людини, далекої від медицини, може виникнути цілком закономірне питання: виходить, корисно сидіти у переповненому офісі з наглухо «задраєними» вікнами?

Адже в таких умовах дійсно здається, що нічим дихати.

Відповідь на нього — ні.

Щоб підвищити свої резерви за допомогою браку кисню і оздоровитися, є три шляхи.

«Перший — дихати газовими сумішами зі зниженою концентрацією кисню. Ці гіпоксичні тренування дозовані і короткочасні», — розповідає Катерина Розова.

Другий варіант, за її словами, це гори. До того ж українські Карпати — оптимальні для гіпоксичних навантажень: вони невисокі, а отже, не виникне гірська хвороба.

«До того ж Карпати дуже зелені, там чисте повітря», — уточнює вона.

І третій шлях оздоровлення за допомогою браку кисню — це фізичні навантаження. При них також виникає гіпоксія.

Pexels

Фото: Pexels

Брак кисню — зворотний бік медалі

А ось нестача кисню, яку довго відчуває людина в погано провітрюваному приміщенні, заповненому людьми, нічого доброго не принесе.

«По-перше, в разі гіпоксичних тренувань дефіцит кисню короткочасний. По-друге, в офісі ситуація ускладнюється ще й гіподинамією: людина дуже мало рухається, і гіперкапнією — накопиченням у повітрі вуглекислого газу», — пояснює Катерина Розова.

За словами експерта, це може призвести до того, що змінюються обмінні процеси: в організмі зростає вміст шкідливих речовин і не виробляються енергетично ефективні й необхідні.

А це може призвести до виникнення будь-якої патології.

Що робити?

Не кидати ж улюблену роботу через брак кисню?

Влаштовуйте собі кисневі паузи.

«Наприклад, виходьте на балкон. Тільки не на нижні поверхи: там у міському повітрі накопичується багато шкідливих речовин. І в жодному разі не паліть», — радить Катерина Розова.

За її словами, під час обіду краще виходити з офісу, щоб прогулятися.

За робочим столом варто час від часу виконувати якісь нескладні фізичні вправи: це поліпшить кровопостачання в тілі.

На вихідних варто більше перебувати на свіжому повітрі: так з організму через легені краще виводяться накопичені шкідливі речовини.

«І за першої-ліпшої можливості вирушайте на відпочинок у гори», — підсумовує Катерина Розова.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X