Медицина

28 вересня 2021, 21:00

НВ Преміум

Дельта атакує. Шість питань і відповідей про коронавірус — що вам потрібно знати восени 2021 року

Ще на початку літа з’явилася надія на те, що пандемія коронавірусу може відійти на другий план, але нові мутації вірусу COVID-19 змінили цю перспективу і вже зараз у світі, зокрема і в Україні, фіксують збільшення кількості випадків коронавірусу.

Варіант Дельта, вперше виявлений в Індії в грудні 2020 року, швидко поширився по всьому світу. Відтоді він став домінуючим штамом і в Україні.

Вважається, що штам Дельта більш ніж в два рази заразніший, ніж попередні варіанти, і дослідження показали, що ймовірність госпіталізації інфікованих людей може бути вище, ніж у «класичного» вірусу.

Хоча більшість випадків дельта-інфекції виникає у невакцинованих людей, дані також показали, що цей варіант має підвищену передачу навіть серед деяких людей з антитілами до коронавірусу. Ці випадки ще відомі як «проривні». Вчені досі знаходяться в пошуках нової інформації і даних про те, як повністю вакциновані люди реагують на вірус і як вони можуть поширювати його серед людей без щеплення.

У зв'язку з новою хвилею коронавірусу, НВ зібрав для вас актуальні дослідження, які проллють світло на багато питань, які, можливо, дотепер залишаються без відповіді.

Передплатіть, щоб прочитати повністю

Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою

Передплатити
Перший місяць 1 ₴. Відмовитися від передплати можна у будь-який момент

Тканинна маска може допомогти протистояти дельта-варіанту?

В останні місяці деякі європейські авіакомпанії заборонили використання тканинних масок для контролю поширення коронавірусу під час авіаперельотів, натомість віддавши перевагу респіраторам N95 і хірургічним маскам, які іноді називають медичними або одноразовими.

Це ще один камінь спотикання серед експертів про ефективність повсюдної тканинної маски, яка стала порятунком, коли хірургічні маски й респіратори було важко знайти в перші дні пандемії.

Маски залишаються важливим засобом пом'якшення наслідків, тому що люди в основному заражаються вірусом SARS-CoV-2, при вдиханні невеликих аерозольних часток, що затримуються в повітрі, або великих респіраторних крапель, що утворюються при кашлі та чханні.

Але часи змінюються. Дельта, яка зараз є одним з найпоширеніших варіантів, набагато більш заразна, ніж «звичайний» коронавірус, тому щільність вірусу в повітрі вища.

Деякі експерти скоригували свої рекомендації відносно захисних масок. З огляду на дельта-варіант, вам, ймовірно, буде потрібно оновити маску.

Яку маску потрібно носити?

Не хвилюйтеся, якщо ви заплуталися. З самого початку пандемії введення масок було неоднозначним, і нові дослідження змінили це традиційне мислення. Вже зараз ви можете бачити рекомендації в громадських місцях вашого міста про те, що «саморобні» маски точно не підходять, і на це є свої причини.

А з початку вакцинації, деякі вважали, що людям з щепленнями не обов'язково носити маску в громадських місцях. Але незабаром після цього ситуація змінилася, адже в наше життя «увірвався» штам Дельта, у зв'язку з цим громадськості порадили не нехтувати захисними засобами.

Зовсім недавно, в кінці серпня, американський учений-медик, імунолог і інфекціоніст, доктор Ентоні Фаучи заявив, що не має значення яку маску ви оберете, головне щоб вона була.

Доктор Пітер Чин-Хонг, експерт з інфекційних захворювань Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, сказав, що маску можна носити протягом тривалого часу, якщо ви не перебуваєте в небезпечній епідеміологічній ситуації.

Експерти вважають, що базовим рівнем повинна бути хірургічна маска, її простіше знайти і вона бюджетна, хоча це може негативно вплинути на навколишнє середовище.

Фахівці вважають, що тканинні маски можуть забезпечити достатній захист при певних обставинах. Наприклад, повністю вакцинована людина, швидше за все, отримає адекватний захист, якщо буде носити тканинне покриття о протягом тривалого часу, перебуваючи в приміщенні, з невеликою кількістю людей.

У зв'язку з появою Дельти, маски повинні бути посилені для боротьби з цим агресивним штамом.

У дослідженні, опублікованому в травні в журналі ACS Biomaterials Science & Engineering, рекомендується використовувати мінімум три шари для виготовлення масок — комбінацію бавовни, льону, поліестеру або нейлону.

Великомасштабне дослідження , опубліковане в цьому місяці, показало, що хірургічні маски особливо ефективні для зменшення симптоматичних інфекцій. Ці типи масок запобігли 1 з 3 випадків інфікування серед людей 60 років і старше.

Дослідники Єльського університету, Стенфорда і некомерційної організації GreenVoice спостерігали за більш ніж 340 000 дорослих в сільських районах Бангладешу протягом як мінімум восьми тижнів.

У селах, в яких проводилися експерименти, використання масок збільшилася з 13% до 42%. У тих же селах було зареєстровано меншу кількість підтверджених інфекцій COVID і меншу частоту супутніх симптомів.

У селах, де видавали тканинні маски, симптоми знизилися на 8,5%, а в селах, які отримали хірургічні маски, - на 13,6%. Коли третина дорослих з симптомами, зазвичай пов'язаними з COVID, погодилася здати кров на виявлення вірусу, дослідники побачили зниження захворюваності на 11% серед тих, хто носив хірургічні маски. Крім того, вони спостерігали 5% -ве зниження інфекцій серед тих, хто носив тканинні маски. Це дослідження проводилося до того, як дельта-варіант набув широкого поширення в країні. 

Дельта-варіант небезпечніший для дітей, ніж звичайний коронавірус?

Експерти кажуть, що немає переконливих доказів того, що він якось особливо небезпечний для дітей і підлітків, ніж більш ранні версії вірусу. Але все ж штам Дельта привів до сплеску інфекцій серед дітей, оскільки він є агресивнішим.

Здатність Дельти до більш легкого поширення робить її  небезпечнішою для дітей і це ще раз підкреслює необхідність використання масок в школах і вакцинації для тих, хто досяг певного віку.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, дельта-варіант був виявлений як мінімум в 180 країнах. У багатьох з них сплеск інфекцій також збільшив кількість госпіталізацій маленьких дітей і підлітків.

Проте Дельта-варіант не викликає важких випадків серед дітей. У більшості з них відзначається легка форма захворюваності або відсутність симптомів, і їх не потрібно госпіталізувати.

Як відрізнити коронавірус від грипу?

З настанням осені, а потім зими, нас також підстерігає підступний сезон грипу, який починає свій шлях з початку вересня.

Оскільки в останні роки в нашому житті з'явилася пандемія, то біль в горлі і нежить може викликати у нас справжню паніку, в деякій мірі через те, що визначити COVID-19 це чи ні, є важким завданням.

За словами доктора Мері Хайден, професора Університету Раша і голови відділення інфекційних захворювань (штат Іллінойс, США), точних правил не існує.

Симптоми настільки схожі, що насправді немає нічого, що чітко відрізняло б одне захворювання від іншого, це робить практично неможливим надійну самодіагностику.

Але є кілька швидких порад від експертів, якщо вам цікаво, чи є у вас COVID-19, і вони можуть допомогти вам захистити себе і оточуючих вас людей.

Слідкуйте за симптомами, такими як втрата нюху, які не відповідають поширеним захворюванням.

За словами експертів, втрата нюху — це симптом, який найбільше вказує на COVID-19, особливо якщо у вас немає закладеності носа. Крім того, люди з COVID-19 можуть втратити нюх без будь-яких інших симптомів застуди, таких як біль в горлі або закладений ніс.

Люди з COVID-19 також хворіють дізосмією (перекручене сприйняття запахів), цей стан характеризується тим, що їжа, яку ви пробуєте, може здаватися жахливою на смак.

Найкращий спосіб визначити у вас коронавірус чи ні — це зробити ПЛР-тест, у яких можуть виявляти «дрібні сліди» вірусу в генетичному матеріалі людини.

Але це не означає, що експрес-тести на антиген є найгіршим варіантом, все залежить від ситуації. Припустимо, в країнах з низьким рівнем розвитку, де лабораторії недостатньо укомплектовані обладнанням для ПЛР-тестування, експрес тести використовувати набагато зручніше.

Куріння може погіршити перебіг коронавірусу?

Якщо у вас є ця згубна звичка, то з великою ймовірністю — це посилить тяжкість COVID-19 і ризик смерті від інфекції, як виявили вчені у великому дослідженні UK Biobank, опублікованому в журналі Thorax.

Раніше зв'язок між курінням і  важчою формою COVID-19 була непослідовна, зазначають дослідники.

У порівнянні з тими, хто ніколи не курив, у нинішніх курців на 80% більше шансів потрапити в лікарню і значно більше шансів померти від COVID-19.

Дослідники використовували менделевську рандомізацію (статистичний метод, що дозволяє відрізнити причину від звичайної кореляції), щоб оцінити, чи може генетична схильність до куріння грати роль в серйозності COVID-19 серед 281 тисячі учасників, які проживають в Англії.

Це показало, що генетична схильність до паління була пов'язана з підвищеним на 45% ризиком зараження і на 60% вищим ризиком госпіталізації з приводу COVID-19.

«Ідея про те, що куріння тютюну може захистити від COVID-19, завжди була неймовірною», - стверджують доктора Ентоні Лаверті і Крістофер Міллєт з Імперського коледжу Лондона.

У зв'язку з цим, респіраторна пандемія повинна бути ідеальним моментом, щоб зосередити колективний розум на боротьбі проти тютюну.

Як антитіла реагують на нові штами коронавірусу?

Дослідження показало, що антитіла від нинішніх вакцин проти COVID-19 погано зв'язуються з новими варіантами вірусу.

Дослідники зосередилися на антитілах проти білка-шипа, частини вірусу, яка зв'язується з рецепторами на клітинах людини і заражає їх.

Організм може виробляти близько 1 трильйона різних антитіл, тому, коли люди хворіють або вакцинується, організм здатний виробляти антитіла до певного вірусу. Вчені виявили, що вакцина може посилити ефект.

В рамках нового дослідження, вчені зосередилися на характеристиці антитіл, створених у людей, інфікованих вихідним штамом вірусу.

До початку дослідження варіанти не представляли великої проблеми. Але, як тільки вони з'явилися, дослідники захотіли дізнатися, чи здатні звичайні антитіла зв'язуватися з новими варіантами.

«Не дивлячись на те, що ця відповідь антитіл дуже характерна для вихідних штамів, вони насправді не взаємодіють з варіантами. Це викликає занепокоєння з приводу того, що вірус еволюціонує, щоб уникнути основної відповіді організму, а групи антитіл не будуть настільки ж ефективними.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Другие новости

Всі новини