4 грудня 2022, 08:32
Організм адаптується. Вагітність призводить до кардинальних змін у мозку
Команда нідерландських вчених провела дослідження, під час якого вони вивчали мозок вагітних жінок. Так, вони підтвердили результати своєї попередньої роботи — виявилося, що під час вагітності у жінок справді зменшується кількість сірої речовини у мозку, причому цей процес може розтягнутися на два роки після пологів.
Це навряд чи шкідливий процес, зазначають дослідники: найімовірніше, це особлива «тонка настройка» мозку, яка потім дає можливість мамам краще доглядати за новонародженими.
Крім того, у вагітних змінюється робота мережі пасивного режиму роботи мозку — це система взаємодіючих ділянок головного мозку, яка особливо активна коли людина не зайнята певним завданням, а мріє, розмірковує, відпочиває або просто занурена у себе.
Виявилося, що чим більше змінюються ці ділянки мозку, тим більший зв’язок із дитиною відчувають матері. Так, жінкам більше подобається доглядати немовля, вони менше гніваються на нього, а в майбутньому їм буде легше сепаруватися від дитини. За словами вчених, ці зміни «роблять свій внесок у трансформацію особистості, що часто супроводжує материнство».
Результати також показують, що основним чинником таких змін є гормони; водночас сон, рівень стресу і тип пологів ніяк не впливали на зміни у мозку жінок. Проте вчені зазначають, що на мозок також можуть впливати інші фактори, не включені до дослідження, на зразок фізичних вправ, харчування та генетики.