Щастя

27 жовтня 2022, 22:20

Ексклюзив NV

Вчені спростовують популярний міф про людську пам’ять. Ваша особистість складніша ніж ви думаєте

Які спогади визначають нашу особу? І чому ми не обираємо, що запам’ятовувати, а що ні?

На початку XXI століття набула поширення теорія про те, що особистість людини багато в чому визначається так званими основними спогадами (core memories). Але сьогодні до неї багато питань.

Прихильники теорії стверджують, що основні спогади багато в чому формують наші особистості, поведінку та світовідчуття. Більшість цих основних спогадів нібито формуються у дитинстві та ранньому підлітковому віці. З чого випливає, що в пізньому віці ми вплинути на них не можемо.

Вважається, що таких основних спогадів може бути трохи більше п'яти. Іншими словами, з безлічі спогадів, що зберігаються у вашій пам'яті, не більше п'яти є основними — такими, що визначають вашу особистість. З цього також випливає, що особистість кожного з нас багато в чому формується кількома ключовими подіями, кожна з яких робить свій внесок у нашу особистість, патерни поведінки та відчуття самих себе.

Мультфільм Головоломка студії Pixar, що вийшов у 2015 році, привів ідею про основні спогади до справжньої масовості. З того часу тема залишається популярною у соцмережах (особливо в TikTok), де користувачі активно діляться своїми яскравими спогадами дитинства.

Багато людей вважають, що основними спогадами, які визначили їхні особистості, були найяскравіші і найбільш ранні їхні спогади. Наприклад, перегляд мультфільму з батьками суботнього ранку, теплий літній дощ або перше кохання в дитячому садку.

А що говорить про основні спогади наука?

Насправді якщо ви встигли повірити в міф про основні спогади, то новини вам не сподобаються.

Передплатіть, щоб прочитати повністю

Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою

Передплатити
Перший місяць 1 ₴. Відмовитися від передплати можна у будь-який момент

П'ять причин, чому з міфом про основні спогади потрібно прощатися

Наша пам'ять не обмежена лише кількома ключовими спогадами / Фото: Pixabay

Ніхто не сперечається із твердженням про те, що спогади мають найважливіше значення для формування особистості людини. Однак, теорія про те, що одні спогади з якихось причин відіграють значнішу роль ніж інші, не знаходить достатньої кількості підтверджень.

Проаналізувавши все, що сучасна наука знає про роботу людської пам'яті, можна дійти висновку, що є як мінімум п'ять причин, чому з ідеєю про основні спогади настав час прощатися, констатує австралійський психолог Пенні ван Берген.

Ось ці причини.

Ключових спогадів може бути незліченна кількість

Не зрозуміло, звідки взялася гіпотеза про те, що основних спогадів має бути якась обмежена кількість.

Згідно з усіма актуальними дослідженнями, наші автобіографічні спогади зберігаються у людини в довгостроковій пам'яті. І ми не маємо жодних свідчень того, що обсяг цієї пам'яті якимось чином обмежений. Отже, і сама кількість таких спогадів може бути фактично нескінченною.

Не ясно, чому одні спогади можуть бути важливішими за інші

Безумовно, наші спогади мають фундаментальний вплив на наші особистості. Завдяки їм формується так звана автобіографічна пам'ять.

Вона допомагає нам пам'ятати, хто ми є, формує соціальну функцію та допомагає отримувати уроки з минулого досвіду та вирішувати нові складні ситуації на основі цих спогадів.

Але дійти невтішного висновку у тому, що особистість людини формується під впливом лише кількох конкретних спогадів — неможливо.

Дитячі спогади — не обов'язково найважливіші

Ми дуже мало пам'ятаємо, що відбувається в нашому дитинстві. І дитячі спогади не завжди найяскравіші.

Ви швидше за все навряд чи пам'ятаєте щось зі свого життя до віку 3–4 років. І, будучи дорослим, швидше за все, не пам'ятаєте більшу частину того, що відбувалося з вами до підліткового віку. Дуже важко зробити науково достовірний висновок про те, що вашу особистість визначають лише кілька дитячих спогадів. Це, зважаючи на все, не так, роблять висновок дослідники.

Неможливо передбачити, які спогади стануть найважливішими

Все, що наука може точно сказати, це те, що ми легко запам'ятовуємо емоційно забарвлені події, а не нейтральні. Про це говорить, наприклад, нещодавнє велике дослідження вчених із США.

Однак ми не можемо вибирати, які речі залишаться в нашій пам'яті, а які ні. І не до кінця розуміємо механізм, який визначає міру важливості тих чи інших спогадів.

Звідси й висновок про безглуздість популярного в TikTok тренду — постити яскраві епізоди зі свого життя з тэгом «new core memory».

Свята, душевні зустрічі, теплі обійми тощо, звісно, може здаватися вам значущим, але це зовсім не означає, що ви згадаєте це за кілька місяців і тим більше років. І зовсім не означає, що це народження «основного спогаду».

Більше того, якщо ви ретельно проаналізуєте свої спогади про минуле, то можете зробити висновок, що багато важливих спогадів могли бути про події, яким ви спочатку навіть не надали значення.

До того ж, різні спогади можуть мати різне значення на різних стадіях життя.

Немає підстав стверджувати, що основні спогади є більш точними, ніж будь-які інші

Численні дослідження показують, що наші спогади не є константами. Спогади зазвичай пов'язані зі змістом події та деякими, найважливішими деталями. Щоразу, коли ми згадуємо про якусь подію, ми вибудовуємо її цілком за допомогою нашої уяви, вносячи до спогадів своєрідні зміни.

Немає підстав вважати, що так звані «основні спогади» мають якісь принципові відмінності. Вони не можуть бути аналогами відеофайлів, як би сильно нам цього не хотілося.

Вдаючись до спогадів, ви мимоволі «перезаписуєте» їх у пам'яті, надаючи їм нового емоційного забарвлення. Це суперечить ідеї про те, що є певні «основні спогади», які настільки міцні та чіткі, що здатні визначати вашу особистість.

Другие новости

Всі новини