Імуномодулятори або імбир з лимоном: що переможе ГРВІ та їх ускладнення?

Що переможе ГРВІ та їх ускладнення? (Фото:depositphotos)
Лічені дні залишилися до початку календарної осені. Це означає, що можна починати відлік до старту сезону застуд і грипу. Кожен хоче знизити для себе і своїх дітей ймовірність захворіти на вірусну інфекцію, але методи профілактики у всіх різні. Одні довіряють виключно народним методам, щиро вірячи в цілющі сили лимона і імбиру, а інші не вірять ні в що, крім аптечних препаратів.
Давайте поговоримо про те, що саме і як впливає на імунітет, і які засоби дійсно допомагають знизити захворюваність.
Як діють на організм «народні засоби»
Засоби, здатні якимось чином впливати на імунітет, називають імуномодуляторами. Частина з них — імуностимулятори, які активізують імунні реакції. Це препарати, що продаються в аптеках, а такж різні БАДи і улюблені багатьма «народні засоби». Саме їх з ентузіазмом (а іноді і не без задоволення, адже вони бувають смачними) використовують цілком здорові люди, щоб в разі близького спілкування з хворим на вірусну інфекцію людиною не «підхопити» від неї вірус.
Вважається, що імуностимулювальні властивості мають популярні народні методи: поїдання часнику, вживання меду, лимона, імбиру або суміші з цих продуктів, прийом підвищених доз вітаміну С, нібито має протизастудний ефект. Логіка проста: якщо вживати їх досить багато, віруси і бактерії будуть обходити стороною, адже імунітет настільки посилиться, що буде з легкістю давати їм відсіч.
Цим засобам доводилося довіряти тоді, коли інших варіантів не було. У світі без антибіотиків, антисептиків і елементарних уявлень про важливість гігієни мед і часник були єдиними дарами природи, якими можна було підтримати свій організм в сувору зиму. До речі, ні лимона, ні імбиру давно не використовували — в усякому разі, на території сучасної України.
Віра в імуностимулювальні властивості вітаміну С при застуді поширилася в 1970-х роках. Однак твердження, ніби підвищені дозування вітаміну С можуть запобігти розвитку ГРВІ або явно полегшувати захворювання, не знайшло підтвердження в багатьох сучасних дослідженнях. Рекомендація сучасних лікарів — не використовувати цей вітамін для профілактики ГРВІ та грипу через високу ймовірність небажаних ефектів і відсутність протизастудного ефекту. До речі, тривале вживання високих доз вітаміну С навіть може скорочувати тривалість життя.
З вірою в протизастудну силу вітаміну С пов’язана і наша сезонна «прихильність» до лимонів: ми щиро віримо, що скибочка цитрусового, кинута взимку в чай, підвищує захисні сили організму. Це не так. Ні одна, ні дві скибочки, ні навіть цілий лимон не задовольняють потребу організму у вітаміні С (для дорослих це 50−100 мг/добу). Крім того, серед продуктів, що містять вітамін С, лимон — на 27 місці! А на першому — шипшина, на другому — обліпиха. Тож лимон краще залишити для кулінарних цілей, а для забезпечення організму вітаміном С в потрібних для здоров’я дозах краще віддавати перевагу іншим продуктам.

Що стосується імбиру, то представники старшого покоління взагалі навряд чи згадають його на прилавках магазинів або ринках в своїй молодості. Його вирощують в основному в Китаї, Індії, Індонезії, на Ямайці, на Барбадосі… Навряд чи приправу і традиційний лікарський засіб цих країн можна вважати «засобом народної медицини, яким користувалися наші бабусі для профілактики застуди».
Важлива деталь: методи стимуляції імунітету, які дійсно здатні допомогти організму захиститися від простудних захворювань або легше їх переносити, існують. Це здоровий спосіб життя, правильне харчування і загартування. Завдяки цим «імуностимуляторам» організм дійсно легше переносить перепади температур, менше піддається впливу зовнішніх факторів і, як результат, імунна система має більше можливостей працювати «по ділу», а не відволікатися на стрес або промоклі ноги.
Як вже було сказано, до імуностимуляторів належать і фармацевтичні препарати, наприклад, інтерферони.
Як діють на організм імуномодулятори
Так діють, наприклад, бактеріальні лізати, одна з груп імуномодулювальних препаратів. У них містяться частинки бактерій, що є збудниками захворювань нижніх дихальних шляхів — бронхітів і пневмоній. Причому для створення препарату використовуються фрагменти бактерій, які при потраплянні на слизову викликають імунну відповідь. Прийом бактеріального лізату дозволяє «навчити» імунні клітини слизових оболонок розпізнавати хвороботворні мікроорганізми, якщо вони проникнуть в дихальні шляхи. У медичній літературі такі препарати називають мукозальними вакцинами — тобто, бактеріальними препаратами в таблетках для розсмоктування.
Існують мукозальні вакцини, що містять компоненти одного-двох видів хвороботворних бактерій. Однак більш зручними для профілактики захворювань нижніх дихальних шляхів є мукозальні вакцини в формі механічних бактеріальних лізатів, що містять фрагменти більшого числа бактерій — це допомагає стимулювати імунний захист на випадок контакту з різними хвороботворними мікроорганізмами. Наприклад, препарат Респіброн містить фрагменти 13-ти видів бактерій, що найчастіше викликають бронхіти і пневмонії як самостійні захворювання, а також бактеріальні ускладнення в нижніх дихальних шляхах після перенесеної ГРВІ.
Бактеріальні лізати — один з небагатьох видів імуномодуляторів, чия ефективність доведена в клінічних дослідженнях. Причому є дані як про профілактичний вплив препаратів, так і про здатність таких засобів скорочувати перебіг ГРВІ на 57%. Вони також на 81% знижують необхідність призначення антибіотиків. Остання цифра говорить про те, що бактеріальний лізат значно зменшує ймовірність розвитку бактеріальних ускладнень вірусних інфекцій — саме при їх розвитку лікарі змушені призначати терапію антибіотиками. Для досягнення такого ефекту можна починати приймати бактеріальний лізат, наприклад, Респіброн, з першого дня захворювання.
Однак особливої уваги заслуговує здатність Респіброну знижувати ймовірність простудних захворювань на 60%. В цьому плані механічний бактеріальний лізат (такий, як Респіброн), вигідно відрізняється від хімічних бактеріальних лізатів (у них містяться фрагменти бактерій, отримані шляхом хімічного впливу, тоді як в механічних використовується ультразвуковий тиск). Дослідження показали, що механічний лізат має більш тривалу дію, стимулює загальний імунітет і забезпечує захист від бактеріальних ускладнень вірусних інфекцій мінімум протягом року.

Народні засоби або Респіброн?
Який підхід до профілактики ви оберете, залежить від того, які цілі перед собою ставите. Якщо вам дійсно важливо менше хворіти протягом сезону ГРВІ і грипу, якщо ви хочете захистити від вірусних інфекцій своїх дітей і літніх родичів, якщо вважаєте, що профілактика ускладнень простуд не менш важлива, ніж профілактика самих ГРВІ — робіть вибір на користь механічного бактеріального лізату. Якщо почати профілактичний курс Респіброна в теплу пору року, з настанням холодів можна буде не боятися застуд та їх ускладнень, не пропускати роботу і навчання, бути впевненими в захисних силах свого організму. Для профілактики ГРВІ, грипу, а також бронхітів і пневмоній Респіброн рекомендується приймати трьома курсами тривалістю 10 днів з перервою 20 днів між ними. Це забезпечить підтримку загального і специфічного імунітету на найближчі 12 місяців.
Лимон, імбир і мед ви можете «приймати» в будь-яку пору року і в будь-якій кількості. Навряд чи ви знайдете інструкцію до лимону, в якій буде написано, скільки днів і в яких дозах потрібно його з'їдати, щоб домогтися профілактичного ефекту, і наскільки цей ефект буде тривалим. І в ціні, і в доведеній ефективності «випробувані народні засоби» програють Респіброну, який ви можете купити в аптеці. До речі, на відміну від цитрусових і меду, Респіброн не є алергеном, його призначають дітям з двох років.
Респіброн допомагає — від застуди захищає! І від її ускладнень — теж.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.