Нежить — різний, лікування — схоже. Що допоможе дихати вільно

21 вересня 2020, 14:30
Спецпроект
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Нежить виникає з різних причин і зовсім не обов’язково означає застуду (Фото:pexels)

Нежить виникає з різних причин і зовсім не обов’язково означає застуду (Фото:pexels)

Він буває у дорослих і дітей. Він не робить винятків для різних вікових груп, але частіше зустрічається у малюків і дошкільнят.

Зазвичай він швидко минає, але іноді може «затриматися», спричиняючи ускладнення. Він виникає з різних причин і зовсім не обов’язково означає застуду. Нежить настільки багатоликий і різний, що ми не завжди можемо зрозуміти, чи варто ставитися до нього серйозно. Наш порада — не легковажити і розібратися, в чому причина, щоб правильно лікувати нежить.

Перший симптом застуди

Як правило, застуда починається з легкого нежитю і незначної закладеності носа. Перший день ГРЗ — це також часто біль у горлі, відчуття першіння, легкий сухий кашель. Ці симптоми означають, що на слизову верхніх дихальних шляхів потрапив вірус, який спричиняє респіраторну інфекцію. Організм дорослого і дитини постійно зустрічається з цими «непроханими гостями», але в багатьох випадках збудник хвороби потрапляє в організм або в занадто маленькій кількості і не здатен розвинутися в захворювання, або розпізнається імунітетом, який знешкоджує і виводить вірус з організму.

Однак якщо перші симптоми застуди вже з’явилися, це означає, що хвороботворні мікроорганізми починають розвиватися в дихальних шляхах, які реагують запаленням (болем і першінням в горлі, набряком слизової носа) і виділенням слизу, який потрібен для зволоження внутрішньої поверхні носа з великою кількістю судин, а також для виведення вірусу. Саме закладений ніс і виділення з носа ми називаємо нежитем. Його завдання — не дратувати нас і не тиснути на нерви вихователям дитячого саду, які просять забрати дитину, щойно вона шмигне носом. Нежить говорить про те, що організму потрібна допомога, і що слизові та імунна система вже почали боротьбу з вірусом.

Чи можна зупинити нежить?

Звучить дивно, але — так, іноді цілком можливо призупинити запальний процес і полегшити як сам нежить, так і тривалість та інтенсивність застуди. Для цього одразу, щойно відчули нездужання, можна вдатися до простих заходів:

 • пити багато рідини, бажано — теплої (чаю, компоту);
 • якщо захворювання почало розвиватися в холодну пору року — зігріти ноги за допомогою теплої ванни, одягнути теплі шкарпетки, полежати, закутавшись в плед або ковдру;
 • влаштувати собі вихідний, відпочивати, лежати, спати, читати, робити щось приємне — але не напружуватися і не піддавати організм стресу та психологічним і фізичним навантаженням.

Ці методи дієві далеко не завжди, але пам’ятати про них варто. Умов безліч: активне зігрівання не рекомендується, якщо підвищена температура тіла; рідко при симптомах застуди є можливість практично одразу «залягти» в ліжко і взяти умовний лікарняний; іноді вірус настільки сильний, а організм настільки ослаблений, що рясне пиття і спокій просто не допомагають боротися з інфекцією. Але в будь-якому випадку вживання великої кількості рідини і мінімізація навантажень йдуть на користь при респіраторних вірусних інфекціях.

Якщо ГРВІ розвивається, набряк слизової носа стає більш вираженим, дихати стає важко, особливо лежачи, а з носа буквально «тече». На цьому етапі розвитку застуди важливо продовжувати пити достатньо рідини, перебувати в приміщенні зі зволоженим повітрям (55−60% вологості) і температурою 19−22°С, а також використовувати препарати для зменшення симптомів захворювання.

Не слід збивати температуру тіла, якщо вона не перевищує 38,6°С. За необхідності для зниження температури рекомендується застосовувати парацетамол та ібупрофен — причому як дітям, так і дорослим. Такі жарознижуючі, як аспірин або анальгін, краще не приймати і не давати їх дітям.

Якщо нежить не дозволяє повноцінно дихати, можна скористатися судинозвужувальними препаратами проти закладеності носа. Дорослі при застуді часто обходяться без них, натомість лікувати ГРВІ у дитини без судинозвужувального засобу практично неможливо: під час нежитю у маленьких дітей закладає ніс настільки, що вони в прямому сенсі слова не можуть дихати. Через це виникають проблеми під час прийомів їжі та сну.

А може це не застуда?

Іноді нежить можуть спричиняти інші фактори. Друга за поширеністю причина закладеності носа у дітей і дорослих — алергія. Найчастіше вона виникає наприкінці весни та на початку літа, в період цвітіння рослин, однак алергічний риніт в принципі може з’явитися в будь-який момент. При цілорічному алергічному риніті, наприклад, при алергії на домашній пил або пилового кліща, оздоблювальні матеріали в приміщеннях, фарби чи деякі продукти харчування немає зв’язку між порою року і закладеністю носа.

Лікування алергічного нежитю відрізняється від лікування застуди, але в обох випадках для зменшення закладеності носа застосовують судинозвужувальні краплі: при сильному алергічному нежитю так само складно дихати, як і при застудному, і від цього особливо страждають діти.

Ніс може бути закладений через те, що в ніздрю потрапило чужорідне тіло, а також при викривленні перегородки носа (в такому випадку часто закладена одна ніздря).

Нежить також може супроводжувати так звані «дитячі» інфекції: кір, скарлатину, вітрянку. Якщо після симптомів застуди або одночасно з ними з’являються висипання на тілі, обов’язково якомога швидше зверніться до лікаря! У таких ситуаціях також може стати в нагоді судинозвужувальний препарат, який допоможе полегшити дихання і загальне самопочуття, якщо ніс сильно закладений.

unsplash
Фото: unsplash

Як обрати судинозвужувальний препарат для дитини

Вибір потрібно робити відповідально, адже застосування судинозвужувального засобу, не призначеного для дітей, може призвести до ускладнень або небезпечного отруєння. Ось про що слід пам’ятати:

 • Не можна застосовувати для лікування нежитю у дітей «дорослі» краплі: вони можуть містити діючі речовини, небезпечні для дитячого організму, а також занадто великі їхня дозування. Зменшити дозу речовини в одній-двох краплях препарату ви не зможете, тому не розраховуйте на те, що «закапаєте трохи».
 • Використовуйте судинозвужувальний препарат суворо відповідно до інструкції, не перевищуючи рекомендовану кількість застосувань протягом дня.
 • Визначте, хто з дорослих в сім'ї буде під час хвороби дитини давати їй ліки, в тому числі - судинозвужувальний засіб проти нежитю. Це потрібно, щоб не вийшло, що хтось із батьків «продублював» лікування — через це відбуваються передозування препаратів.
 • Оберіть препарат із діючою речовиною, призначеною для лікування дітей і в формі, яка буде максимально зручною для вас і комфортною для дитини. Зараз зовсім не обов’язково закапувати закладений ніс. Існують оральні краплі проти закладеності носа — це Мілі Носік, препарат, який потрібно капати в рот, а не в ніс. Мілі Носік містить комбінацію діючих речовин: фенілефрин (судинозвужувальний компонент з високим профілем безпеки, рекомендований дітям) і хлорфенірамін (протиалергічний препарат, який також широко застосовують в педіатрії). Мілі Носік можна закапати прямо дитині в рот, а можна накапати потрібну дозу в ложку і дати як сироп. Краплі приємні на смак, діти приймають таке лікування набагато охочіше, ніж краплі в ніс. Препарат застосовують для симптоматичного лікування застудного та алергічного нежитю, їх можна використовувати 2−3 рази на день протягом 4−5 днів. Мілі Носік рекомендують дітям старше 4 років і дорослим у відповідних вікових дозах, які є в інструкції до препарату.

Як обрати судинозвужувальний препарат для дорослого

Багато дорослих майже ніколи або дуже рідко використовують судинозвужувальні препарати від закладеності носа — про це свідчить опитування, яке нещодавно провела на своїй сторінці в соцмережі компанія Mili Healthcare. Це пов’язано з тим, що дорослі часто набагато легше переносять нежить, ніж діти. Але капати ніс іноді доводиться — близько 60% дорослих вважають цю процедуру неприємною і охоче застосовували б судинозвужувальні краплі в іншій формі. Це потрібно врахувати, обираючи препарат від закладеності носа.

 • Дорослі можуть застосовувати будь-які судинозвужувальні засоби в будь-яких формах — краплі, спреї, а також оральні краплі від нежитю.
 • Принципово важливо дотримуватися дозування препаратів і не перевищувати тривалість лікування, рекомендовану в інструкції.
 • Зверніть увагу на протипоказання: судинозвужувальні препарати, наприклад, не можна застосовувати під час вагітності. У разі необхідності при лікуванні синуситу, гаймориту чи інших недугах обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!
 • Якщо капати краплі в ніс для вас некомфортно, обирайте Мілі Носік — оральні краплі, які легко дозуються для дітей та дорослих.

Застосування судинозвужувальних препаратів при застуді або алергії можна починати після консультації з лікарем — це стосується і малечі, і дорослих. Обираючи препарат, звертайте увагу на ефективність, безпеку і зручність застосування.

Мілі Носік: нежить вмить проходить — носику не шкодить!

Health warning
Фото: Health warning

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X