Смачного. Австралійські вчені з’ясували, до чого призводить споживання м’яса

22 лютого, 15:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
М’ясо виявилося кориснішим, ніж думали (Фото:Unsplash)

М’ясо виявилося кориснішим, ніж думали (Фото:Unsplash)

Вживання м’яса дає важливі переваги для здоров’я людини. У тому числі, м’ясоїдність збільшує тривалість життя у популяціях у всьому світі.

Автор дослідження, фахівець у галузі біомедичної галузі з Університету Аделаїди доктор Венпен Ю, каже, що люди розвивалися і процвітали протягом мільйонів років завдяки значному споживанню м'яса.

Відео дня

"Ми хотіли уважніше вивчити дослідження, в яких негативно висвітлюється споживання м'яса в раціоні людини", - говорить доктор Ю.

«Дивлячись лише на кореляцію споживання м'яса зі здоров'ям або тривалістю життя людей у певній групі та/або в конкретному регіоні чи країні, можна зробити складні висновки, що вводять в оману. Наша команда широко проаналізувала кореляції між вживанням м'яса та очікуваною тривалістю життя, а також дитячою смертністю на глобальному та регіональному рівнях, мінімізувавши похибку дослідження та зробивши наш висновок більш репрезентативним для загального впливу вживання м'яса на здоров'я», - наголосив учений.

У дослідженні вивчалися загальні наслідки загального споживання м'яса здоров'я у понад 170 країнах світу.

Дослідники виявили, що споживання енергії з вуглеводних культур (зернових та бульбоплодів) не призводить до збільшення тривалості життя, і що загальне споживання м'яса корелює з більшою тривалістю життя, незалежно від конкуруючих ефектів загального споживання калорій, економічного достатку, міських переваг.

«Незважаючи на те, що згубний вплив споживання м'яса на здоров'я людини було виявлено в деяких дослідженнях у минулому, методи та результати цих досліджень є суперечливими та непрямими», — каже доктор Ю.

Старший автор дослідження, почесний професор Університету Аделаїди Мацей Хеннеберг каже, що люди адаптувалися до м'ясоїдства з погляду їхньої більш ніж двохмільйонної еволюції.

"М'ясо дрібних і великих тварин забезпечувало оптимальне харчування для наших предків, у яких розвинулися генетичні, фізіологічні та морфологічні пристосування до поїдання м'ясних продуктів, і ми успадкували ці пристосування", - каже професор Хеннеберг.

Але з сильним розвитком науки про харчування та економічним статком дослідження деяких груп населення у розвинених країнах пов'язують дієти без м'яса (вегетаріанські та веганські) з покращенням здоров'я.

"Я думаю, ми повинні розуміти, що це не може суперечити благотворному ефекту споживання м'яса", - говорить дієтолог Янфей Ге, який брав участь у дослідженні.

«Дослідження, що вивчають дієти багатих, високоосвічених спільнот, дивляться на людей, які мають купівельну спроможність і знання, щоб вибрати рослинну дієту, яка забезпечує доступ до всіх поживних речовин, які зазвичай містяться в м'ясі. По суті вони замінили м'ясо всіма поживними речовинами. Таке ж харчування забезпечує м'ясо», – пояснив учений.

Співавтор та біолог з Університету Аделаїди, доктор Рената Хеннеберг, каже, що сьогодні м'ясо, як і раніше, є основним харчовим компонентом у раціоні багатьох людей у всьому світі.

"До того, як 10 000 років тому з'явилося сільське господарство, м'ясо було основним продуктом харчування людини", - каже вона.

Співавтор, антрополог з Університету Аделаїди та біолог з Польської академії наук, доктор Артур Саніотіс, каже, що результати узгоджуються з іншими дослідженнями, які показують, що продукти на основі злаків мають нижчу поживну цінність, ніж м'ясо.

«Хоча для багатьох із нас це не є несподіванкою, на це все ж таки потрібно вказати», — каже доктор Саніотіс. Підкреслюється, що м'ясо має свої власні компоненти, що впливають на загальний стан здоров'я, крім кількості споживаних калорій, і що без м'яса в нашому раціоні ми не можемо процвітати.

Раніше НВ писав, що вчені університету Глазго в Шотландії виявили, що відмова від м'яса сприяє здоровішому профілю біомаркерів незважаючи на вік, вагу, куріння чи вживання алкоголю.

Проте є й низка негативних наслідків, які зафіксували дослідники.

Навіть після обліку потенційно впливових факторів, включаючи вік, стать, освіту, етнічну приналежність, ожиріння, куріння та споживання алкоголю, аналіз показав, що порівняно з м'ясоїдами у вегетаріанців були значно нижчі рівні 13 біомаркерів, включаючи: загальний холестерин, ліпопротеїни (або «поганий холестерин»), аполіпопротеїн A (пов'язаний з серцево-судинними захворюваннями), аполіпопротеїн B (пов'язаний з серцево-судинними захворюваннями), гамма-глутамілтрансфераза та аланінамінотрансфераза (маркери функції печінки, що вказують на запалення або пошкодження клітин) інсуліноподібний фактор зростання (гормон, що стимулює ріст і розростання ракових клітин) та креатинін (маркер погіршення функції нирок).

Однак у вегетаріанців також був нижчий рівень корисних біомаркерів, включаючи ліпопротеїн високої щільності («хороший» (ЛПВЩ) холестерин), а також вітамін D та кальцій (пов'язаний зі здоров'ям кісток та суглобів). Крім того, у них був значно вищий рівень жирів (тригліцеридів) у крові та цистатину-С (що свідчить про поганий стан нирок).

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X