Смачного. Медики пояснили, як фастфуд впливає на наші хромосоми

1 вересня 2020, 12:24
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Згідно з новим дослідженням, люди, які їдять багато шкідливої їжі, з більшою ймовірністю отримають пов’язані зі старінням зміни в своїх хромосомах.

Три або більше порції так званої «ультра-обробленої їжі» на день подвоюють шанси того, що нитки ДНК і ділянки, звані теломерами, що знаходяться на кінцях хромосом, будуть коротшими, ніж у людей з контрольної групи, повідомили іспанські вчені.

Відео дня

Кожна клітина людини має 23 пари хромосом, які містять наш генетичний код. Теломери не несуть генетичну інформацію, але життєво важливі для збереження стабільності і цілісності хромосом і, як наслідок, ДНК, на яку покладаються всі клітини нашого тіла.

У міру того як ми старіємо, наші теломери природним чином коротшають, тому що кожен раз, коли клітина ділиться, частина теломер втрачається. Це зменшення довжини давно визнано маркером біологічного віку.

Однак, незважаючи на сильну кореляцію, причинний зв’язок між вживанням продуктів з високим ступенем обробки та зменшенням теломер залишається спекулятивним, попереджають автори.

Більш ранні дослідження вказали на можливий зв’язок з цукровмісних напоями, обробленим м’ясом та іншими продуктами, багатими насиченими жирами і цукром, але результати були непереконливими.

Ультра-оброблені харчові продукти — це речовини, що виробляються промисловим способом, що складаються з деякої суміші масел, жирів, цукрів, крохмалю та білків, які практично не містять цільних або натуральних продуктів. Вони часто включають штучні ароматизатори, барвники, емульгатори, консерванти та інші добавки, що збільшують термін зберігання і розмір прибутку. Ці ж властивості, однак, також означають, що такі продукти є бідними за поживністю в порівнянні з менш обробленими альтернативами, кажуть дослідники.

Вчені на чолі з професорами Марією Біс-Растролло і Амелією Марті, обидві з Університету Наварри в Іспанії, хотіли вивчити ймовірний зв’язок між регулярним споживанням високотехнологічної нездорової їжі і скороченням теломер.

Марті і її колеги вивчили дані про стан здоров’я майже 900 осіб у віці 55 років і старше, які надали зразки ДНК в 2008 році, і кожні два роки після цього надавали докладні дані про свої харчові звички.

645 чоловіків і 241 жінка були порівну розділені на чотири групи в залежності від того, скільки вони споживали ультра-оброблених харчових продуктів. Ті, хто входив до групи з високим споживанням, з більшою ймовірністю мали сімейний анамнез серцево-судинних захворювань, діабету і аномальних жирів в крові. Вони також споживали менше продуктів, пов’язаних з середземноморською дієтою — клітковини, оливкового масла, фруктів, овочів і горіхів.

У порівнянні з групою, яка їла найменшу кількість ультраперероблених продуктів, у трьох інших була підвищена ймовірність — 29, 40 і 82 відсотки відповідно — укорочених теломер.

Раніше НВ писав, що дослідники з Університету Абердіна припустили, що наш організм більш ефективно використовує ті калорії, які споживає вранці, а не ввечері. Це вказує на можливу стратегію, яка може бути корисною для схуднення.

Хоча є багато причин для цього явища, одна з них може бути нашим циркадних ритмів. Це природний внутрішній процес, який регулює цикл сну і неспання протягом 24 годин.

Наш циркадний ритм не тільки змушує нас відчувати втому вночі і не спати протягом дня, він також регулює час процесів в організмі, включаючи травлення, метаболізм і регуляцію апетиту. Зміни нашого циркадного ритму можуть вплинути на наше фізичне і психічне здоров’я, а також на наш імунітет.

«З огляду на, наскільки важливий циркадний ритм для нашого тіла і загального стану здоров’я, наша команда хотіла знати, як він впливає на наш метаболізм. Ми провели огляд, в якому вивчалися дослідження на людях, чиї циркадні ритми були навмисно порушені «, — зазначив Алекс Джонстон, керівник кафедри харчування в Університеті Абердіна.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X