Побічний ефект. Британські вчені виявили, що ліки проти рідкісної хвороби знижують ризик інсульту

10 вересня 2021, 11:16
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Препарат може допомогти очистити стінки артерій (Фото:bhf.org.uk)

Препарат може допомогти очистити стінки артерій (Фото:bhf.org.uk)

Нове дослідження показало, що антиоксидантний препарат цистеамін може використовуватися для запобігання серцевим нападам та інсультам через утворення тромбів.

Зазвичай ці ліки використовуються для лікування рідкісного генетичного захворювання — цистоноза.

Коли тип жиру, так званий «поганий холестерин» (ЛПНЩ), окислюється і перетворюється на бляшки на стінках артерій, запалення і пошкодження посилюються, що може призвести до розриву бляшок і згортання крові. Ці згустки можуть блокувати життєво важливі артерії, які дозволяють крові текти до серця, викликаючи серцевий напад, або до мозку, викликаючи інсульт.

Відео дня

Раніше дослідники з Університету Редінга виявили, що «поганий холестерин» може окислюватися в невеликих «мішечках», які називаються лізосомами, в імунних клітинах всередині стінки артерії. Тепер професор Девід Лик і його команда виявили, що антиоксидант, цистеамін, здатний відключати і навіть звертати назад цей руйнівний процес.

Цистеамін накопичується в лізосомах і зупиняє окислення холестерину ЛПНЩ. Уже відомо, що він безпечний для людей, оскільки його використовують для лікування рідкісного лізосомного захворювання, яке називається цистиноз.

Коли дослідники вивчали мишей з атеросклерозом, у тих, кого лікували цистеаміном, спостерігалося зменшення розміру атеросклеротичних бляшок на 32−56 відсотків залежно від досліджуваної частини аорти — найбільшої артерії в організмі.

Цистеамін зменшив кількість окисленого жиру на 73 відсотки і підвищив стабільність атеросклеротичних ділянок. Це зменшило частку запальних лейкоцитів на 55 відсотків і збільшило площу, що складається з гладких клітин, на 85 відсотків, що зрештою зменшило вірогідність розриву бляшок і утворення тромбу.

Цікаво, що попередні антиоксидантні препарати, які раніше давали багатонадійні результати на мишах, розчарували у клінічних випробуваннях з лікування серцево-судинних захворювань, але дослідники сподіваються, що з цими багатонадійними результатами цистеамін виявиться успішним і для лікування людей.

Професор Девід Лик, вчений, який керував дослідженням в Університеті Редінга, сказав: «Потенціал цього препарату для захисту від серцевих нападів та інсультів і, зрештою, для порятунку життів перевершив наші очікування. Ми сподівалися, що це призведе до більш повільного зростання бляшок, але ми були здивовані, виявивши, що це повністю змінило процес».

Професор Джеймс Лейпер, медичний директор британського кардіологічного фонду, додав: «Серцеві напади та інсульти занадто часто загрожують життю людей. У Великій Британії кожні п’ять хвилин хтось потрапляє в лікарню з серцевим нападом, і те ж саме стосується інсульту. Чим більше ми знайдемо способів лікування першопричини серцево-судинних захворювань, тим більше життів і засобів до існування ми зможемо врятувати. Якщо цей антиоксидантний препарат зможе показати такі ж багатообіцяльні ефекти у людей, то в майбутньому він може стати рятувальним колом для тисяч людей».

Раніше НВ писав, що інженери Каліфорнійського університету в Сан-Дієго розробили м’яку та еластичну ультразвукову пов’язку, яку можна носити на шкірі, щоб контролювати кровотік.

Знання того, як швидко і скільки крові проходить через кровоносні судини пацієнта, важливо, тому що це може допомогти лікарям діагностувати різні серцево-судинні захворювання, включаючи закупорки артерій, які можуть призвести до інсульту або серцевого нападу.

Новий ультразвуковий пластир, розроблений в Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго, може безперервно контролювати кровотік, а також артеріальний тиск і роботу серця в режимі реального часу. Носіння такого пристрою може полегшити виявлення серцево-судинних проблем на ранньому етапі.

Його можна носити на шиї або грудях. Особливість пластиру полягає в тому, що він неінвазивним способом розпізнає і вимірює серцево-судинні сигнали на глибині до 14 сантиметрів всередині тіла. І робить це з високою точністю.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X