Шість факторів, які можуть викликати депресію. Чому цифри на вагах мають значення?

16 серпня 2021, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вчені виявили прямий зв’язок між зайвою вагою і депресією (Фото:Yunmai/Unsplash)

Вчені виявили прямий зв’язок між зайвою вагою і депресією (Фото:Yunmai/Unsplash)

Ми живемо в такий час, що про загальні психічні захворювання знають практично всі. Постійна печаль, втрата інтересу до повсякденного життя, загальний поганий настрій — це все є ключовими ознаками депресії.

Звісно, найпростіший спосіб виявити у себе психічний розлад - це звернутися до фахівця, якому під силу діагностувати наявність у вас депресії в клінічній формі і призначити відповідне лікування.

Відео дня

Депресія - це відповідь організму на певні чинники, відповідно, щоб зрозуміти причину її виникнення, важливо визначити ці тригери, щоб усунути їх згубний вплив на ваше ментальне здоров'я.

1 Соціальні мережі

Дослідження показало, що чим більше люди проводять в Facebook, тим вище ризик депресії.

Згідно з даними вчених з Технологічного університету Наньян, у ознаки депресії, пов'язані з використанням Facebook, продовжують проводити ще більше часу в соціальних мережах — і все глибше занурюються в порочне коло депресії.

Дослідження поводилося з 2016 року, в ньому взяли участь понад 1200 осіб, враховувалися особливості людей різної вікової категорії.

Напружений настрій в учасників пов'язували із заздрістю, яка виникає на тлі використання соціальних мереж.

За словами вчених, людям в соціальних відносинах властиво порівнювати себе з іншими, і соціальні мережі відмінне джерело цього процесу.

«Але цей процес порівняння може привести до того, що ми відчуємо пригніченість, коли побачимо, що у когось більше ресурсів, ніж у нас» - сказав професор Едсон Тандок, який викладає в Школі комунікації та інформації NTU (Сінгапур).

Зазначимо, що порівняння себе з іншими іноді може піти на користь, адже це може відмінно мотивувати.

2 Надмірна вага

Вам знайома ситуація, коли ви додали у вазі, і ваш одяг став трохи тісніше через що ваш настрій впав? Так ось, вчені виявили прямий зв'язок — зайва вага викликає депресію.

Хоча небезпека ожиріння для фізичного здоров'я вже була добре відома, дослідники тепер виявили, що надмірна вага також може мати значний вплив на психічне здоров'я.

Надмірна вага не тільки може погіршити ваше самопочуття, але і привести вас до депресії, як показало нове великомасштабне дослідження британських вчених. Експерти також вказують, що як соціальні, так і фізичні фактори можуть грати роль в цьому ефекті.

«Наші дослідження показують, що збільшення ваги призводить до вищого ризику депресії, незалежно від ролі метаболічного здоров'я. Це говорить про те, що і фізичне здоров'я, і соціальні чинники, такі як соціальна стигма, грають роль у взаємозв'язку між ожирінням і депресією», - сказала провідний автор Джесс О'Лафлін з Медичної школи Університету Ексетера

Вчені впевнені, що їх робота допоможе в пошуку нових способів, щоб скинути вагу. І як наслідок -  це може принести користь як їх психічному, так і фізичному здоров'ю.

3 Позбавлення сну

Безсоння є супутником депресії. Один з типів депресії, званий сезонним афективним розладом (офіційно відомий як велике депресивний розлад з сезонним характером), викликаний саме порушенням сну.

Під час коротших зимових днів, коли люди можуть проводити обмежений час на відкритому повітрі, цей ритм може порушуватися. Найбільше від розладу сну страждають люди, які проживають в більш холодному кліматі, з короткими темними днями.

Крім порушень циркадного ритму, зменшення кількості сонячного світла також може привести до падіння рівня серотоніну в мозку, що може вплинути на настрій. Сезонні зміни також впливають на рівень мелатоніну в організмі, що може порушити сон і сприяти зміні настрою.

Хоча ви не можете контролювати зміну пір року, ви можете зробити кроки, щоб мінімізувати вплив цих змін на ваше психічне здоров'я.

4 Споживання психоактивних речовин

Наркотики і алкоголь можуть сприяти розвитку депресивних розладів. До цього числа можна також сміливо прописати деякі ліки, що відпускаються за рецептом, які викликають депресію.

Ці хімічні токсиканти можуть вживати з метою «самолікування» для заспокоєння почуття низької самооцінки, безнадії і розпачу, які характерні для психічного розладу.

Варто пам'ятати, що ці речовини можуть за допомогою хімічної інтоксикації посилити депресивні епізоди, збільшуючи частоту і інтенсивність негативних думок і саморуйнівної поведінки.

Деякі препарати, як було встановлено, пов'язані з депресією, включають протисудомні препарати, статини, стимулятори, бензодіазепіни, кортикостероїди і бета-адреноблокатори.

5 Життєві події

Дослідження показують, що такі труднощі як: тривале безробіття, жорстокі або байдужі відносини, тривала ізоляція або самотність, тривалий стрес на роботі - з більшою ймовірністю стануть причиною депресії.

Негативні події можуть викликати депресію, якщо ви вже знаходитеся в групі ризику через попередній поганий досвід або особисті фактори.

Наприклад, після втрати коханої людини скорботні люди відчувають багато з тих же симптомів депресії. Проблеми зі сном, поганий апетит і втрата задоволення або інтересу до діяльності - це нормальна реакція на втрату.

Очікується, що з часом симптоми горя зникнуть. Але коли симптоми погіршуються, горе може перейти в депресію.

Дослідники звинувачують в цьому високий рівень гормону кортизолу, який виділяється в ці стресові і травматичні часи.

Кортизол впливає на нейромедіатор серотонін і може викликати депресію.

6 Екологічна обстановка

Середовище в якому ви перебуваєте є дуже важливим аспектом для виникнення депресії.

Синтетичні хімічні речовини у вигляді харчових добавок і консервантів, пестицидів, гормонів та ліків, а також промислових побічних продуктів мають негативний вплив на наш організм.

Внесок навколишнього середовища в депресію неосяжний.  Забруднення повітря, води і продуктів харчування, клімат, стихійні лиха та інші катастрофічні екологічні явища можуть стати причиною виникнення депресії.

Стихійні лиха, такі як руйнівні урагани, цунамі і землетрусу, а також антропогенні катастрофи та інші травматичні події, можуть сприяти тому, що і без того вразлива людина буде схильний до депресії.

Рівень нашого впливу деяких з цих факторів навколишнього середовища частково знаходиться під нашим контролем. Наприклад, якщо у вашому районі якість води погана, ви можете використовувати недорогий фільтр для води. Точно так, якщо ви вважаєте, що на ваше здоров'я впливає хімічна або електрична чутливість, ви можете зробити кроки, щоб уникнути цих речовин.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X