Вчені не змогли довести, що на уханьських ринках продавали ймовірного переносника коронавірусу
Дослідники встановили, що на уханьских ринках уже кілька років не продавали панголінів. Тривалий час саме ці тварини вважалися проміжними переносниками вірусу SARS-CoV-2, що спричиняє COVID-19.
Вчені і досі не можуть відповісти, що саме спровокувало пандемію коронавірусу. Зараз існують дві найбільш ймовірні версії — це його природна передача від тварини людині та ймовірне лабораторне походження.
У першому випадку, згідно з більшістю припущень, вірус SARS-CoV-2 або його предок міг циркулювати серед кажанів, після чого через посередника — ймовірно, дику тварину — мутував і потрапив до людини. Встановити, що це за тварина, вчені не можуть, однак саме панголінів називали одним з найбільш ймовірних посередників. Крім того, що у них є схожі коронавіруси, їхні луска та м’ясо часто використовуються в східній медицині та кулінарії.
Команда вчених з Китаю, Канади та Великої Британії вивчила, які види тварин продавалися на ринках міста Ухань в період з травня 2017-го року до листопада 2019-го. Результати свого дослідження вони опублікували в статті для журналу Scientific Report.
На початку 2021 року експерти ВООЗ відправили експедицію в Ухань, яка мала визначити осередок хвороби. Однак там команда зіткнулася з проблемою того, що мокрі ринки, на яких раніше продавали диких тварин та їхнє м’ясо, були закриті владою Китаю через ризик повторного зараження. Через це у ВООЗ не було можливості вивчити їх. Однак вчені на чолі з доктором Чжао-Мінь Чжоу вже давно займаються проблемою торгівлі дикими тваринами в Китаї, тому у них була інформація про асортимент ринків на той час.
За два з половиною роки продавці реалізували 36295 особин наземних диких тварин, що належать до 38 видів. Але серед них не було панголітів — вчені пов’язують це з тим, що чисельність цих ссавців в дикій природі різко скоротилася через діяльність браконьєрів. Примітно, що кажанів на уханьских ринках також не продавали, що ставить хрест на популярних в соціальних мережах теоріях про те, що вірус передався людині через поїдання м’яса рукокрилих.
Дослідники дійшли висновку, що якщо коронавірус дійсно прийшов до нас з ринків, то панголіни ніякої участі в цьому не брали, як вважалося раніше. Проте виключати можливість природнього походження хвороби все одно рано, адже представники всіх 38 видів тварин, яких продавали на ринках, утримувалися в жахливих умовах без дотримання будь-яких санітарних норм.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.