Як вони це роблять? Вчені пояснили, чому деякі люди можуть висипатися за 4−6 годин

7 серпня 2020, 21:04
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вчені з США підтвердили, що деяким людям дійсно може бути достатньо всього кілька годин сну на добу. Виявляється, справа у генетичних мутаціях і циркадних ритмах.

Згідно з загальноприйнятими рекомендаціями, здоровий сон для дорослої людини становить 7−9 годин, в той час як дітям до 14 років бажано спати більше 10 годин.

Порушення цих норм може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, враховуючи серцево-судинні захворювання, ожиріння, депресію, не кажучи вже про втрату уваги і концентрації.

Відео дня

Попри те, що багато людей часто сплять менше 7 годин, для декого такий сон може бути абсолютно нешкідливим.

Це недавно підтвердили професори Каліфорнійського університету у Сан-Франциско доктор Луїс Птачек і доктор Ін-Хуей Фу, які досліджують генетику сну.

Близько 10 років тому вчені виявили рідкісну генетичну мутацію, яка дозволяє деяким людям висипатися за 4−6 абсолютно без шкоди для здоров’я. Після цього команда Птачека і Фу виявила ще один мутований ген, який пов’язаний з можливістю обмеженої кількості сну.

Незабаром дослідники планують опублікувати статтю з детальним описом цих генів, яка дозволить їм довести, що можливість деяких людей висипатися за короткий час — це генетична риса.

Вчені також заявили, що довжина сну залежить від циркадних ритмів конкретної людини, — це певні циклічні коливання біологічних процесів організму, які залежать від зміни дня і ночі.

Циркадні ритми у людей можуть відрізнятися на кілька годин, що може пояснити, чому деякі люди лягають спати раніше і, при цьому, не можуть отримати нормальну кількість сну для свого організму.

Як уже писав НВ, торік нейробіологи з Університету Південної Каліфорнії у Сан-Франциско виявили ген, який дозволяє людям спати мало без шкоди для здоров’я.

Вчені досліджували організми батька і сина, які сплять всього по 4−5 годин на добу, і при цьому у них немає ніяких негативних фізичних і когнітивних ефектів.

Йдеться про ген NPSR1, який кодує білок, що має безпосереднє відношення до регуляції сну і неспання. Повідомляється, що цей ген зустрічається лише у одного з чотирьох мільйонів осіб.

Щоб дослідити функції цього гена, вчені вживили його у організм мишей. Тварини також почали менше спати, і при цьому у них не порушувалася пам’ять, що часто буває під час порушень сну.

«NPSR1 не тільки сприяє короткого сну, але і запобігає проблемам з пам’яттю, які зазвичай стають результатом депривації сну. Це перший виявлений ген, який захищає від одного з багатьох несприятливих наслідків нестачі сну», — заявили автори відкриття.

Дослідження властивостей цього гена може допомогти у лікуванні порушень сну за допомогою створення медичних препаратів на його основі.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X