Перехитрити Бога. Американські вчені відкрили механізм старіння і запропонували спосіб його змінити

23 грудня 2020, 05:55
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Старіння неминуче, але його можна сповільнити. Такого висновку дійшли вчені з університету Сан-Дієго.

Дослідники вивчали старіння в дріжджах, які обрали для експерименту через те що їхніми клітинами легко маніпулювати. Їхньою метою було зрозуміти, чи правда, що різні клітини старіють з однаковою швидкістю і з тих самих причин.

Відео дня

Те, що вони з’ясували, здивувало їх.

Результати дослідження опублікували в авторитетному журналі Science.

Давайте розберемося, що з’ясували вчені і що це означає.

Чи можна уповільнити старіння?

Навіть клітини зроблені із загального генетичного матеріалу і поміщені в однакові умови старіли з різними швидкостями.

Приблизно половина клітин дріжджів старіли через поступовий занепад у клітинних ядрах.

Однак, друга половина клітин старіла через відмову мітохондрій, які виробляють енергію для клітин.

Клітини вибирають один із двох шляхів розвитку — нуклеарний або мітохондріальний — на ранніх етапах життя і надалі залишаються на цьому життєвому шляху.

За словами Нань Хао, провідного автора дослідження, вчені спробували розібратися, яким чином клітини приймають таке рішення. Було виявлено молекулярну структуру, яка відповідає за старіння клітин. За своєю суттю, ця структура нагадує електричну мережу для харчування побутової техніки.

І ось тут починається найцікавіше.

Створивши комп’ютерну модель механізму, який управляє старінням клітин, дослідники припустили, що цим механізмом можна управляти. Для цього необхідно змінити клітинну ДНК і перепрограмувати молекулярну структуру, яка відповідає за старіння клітин.

У межах комп’ютерної моделі вчені змогли створити інший алгоритм старіння, який істотно подовжував життя дріжджових клітин.

Вчені вважають, що у віддаленій перспективі це дозволить відтермінувати старіння і клітин людини.

Хао пояснює, що мова йде не про вплив на існуючий механізм старіння, а про заміну його за допомогою абсолютно нового алгоритму.

Поки що рано говорити про практичне застосування такої методики. Однак, Хао вже має уявлення про те, як це могло б виглядати.

«Існує ймовірність створення певного набору генів або якоїсь генної терапії, яка дозволить перепрограмувати механізм старіння в людських клітинах», — розповів Хао в інтерв'ю CNN.

За його словами, це призведе до уповільнення старіння і продовження людського життя. Хоча поки складно припустити, наскільки можна продовжити життя таким фантастичним способом.

Дослідники мають намір перевірити, наскільки можливе використання моделі, яка виявилася ефективною на дріжджових клітинах, для модифікації складних клітин.

Як раніше писав НВ, вчені з Великої Британії і Німеччини проаналізували генетичні дані більше ніж одного мільйона людей і з’ясували, що є ключовою причиною швидкого старіння організму. Секрет у рівні заліза в крові, резюмували вони.

Автори дослідження виявили зв’язок між певними генами, які відповідають за метаболізм заліза в крові, і вищою тривалістю життя людей.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X