Хитра зараза. Чому коронавірус не ослабне з приходом літньої спеки - фото
НВ Преміум

Хитра зараза. Чому коронавірус не ослабне з приходом літньої спеки

25 квітня 2020, 16:00

Розбираємося, як зміниться епідемія COVID-19 з приходом літнього тепла

Представники Білого дому, включно з президентом США Дональдом Трампом, припустили, що пандемія COVID-19 може ослабнути з приходом літнього тепла. Американські політики послалися на наукове дослідження, хоча інші вчені скептично ставляться до сезонності коронавірусу.

Відео дня

До кінця квітня 2020-го пандемія коронавірусу продовжує набирати обертів: по всьому світу зареєстрували вже майже 2,8 млн людей з COVID-19, а кількість летальних випадків стрімко наближається до 200 тисяч.

Хоча в Китаї, звідки новий штам коронавірусу SARS-CoV-2 почав поширюватися по всьому світу, карантин закінчився ще кілька тижнів тому, і країні вистачило два місяці, щоб побороти епідемію з мінімальними втратами.

Днями влада США — країни, яка має найвищі показники заражених і загиблих від COVID-19 — заявила, що вірус може ослабнути з приходом літньої спеки. Це припустив і чинний американський президент Дональд Трамп.

Дійсно, деякі експерти припускають, що у коронавірусу, як і в інших грипозних вірусів, знижується показник зараження людей з підвищенням вологості і температури повітря. Але відсутність досліджень і недостатня кількість інформації з приводу вірусу поки не дозволяють вченим заявляти, погода може будь-яким чином впливати на поширення COVID-19.

Кому вірити і чи варто очікувати швидкої смерті коронавірусу через літню спеку — розбираймося разом.

edition.cnn.com

Фото: edition.cnn.com

Більше тепла — менше хворих

Нещодавно представники Білого дому, включно з президентом США Дональдом Трампом, заявили, що «вірус помирає, найімовірніше, під дією прямих сонячних променів». Це сказав виконувач обов’язків керівника Управління науки і технологій Департаменту внутрішньої безпеки США Вільям Браян.

«Одного разу я згадав, що вірус може піти зі спекою і світлом. І людям це не дуже сподобалося», — сказав Дональд Трамп.

За словами Браяна, вчені підтвердили, що вірус вразливий до сонячного світла, тепла і вологості, і якщо на поверхні в темній кімнаті він може виживати протягом декількох годин, то під прямим впливом сонячних променів він протримається «максимум 90 секунд».

Раніше вчені з Бейханского університету в Пекіні опублікували схожі результати свого дослідження, згідно з якими висока вологість і температура повітря призводять до зниження рівня передачі коронавірусу від людини до людини.

Автори роботи визначили, що з підвищенням температури повітря на 10 градусів Цельсія, середня кількість людей, які заражаються від іншого хворого протягом усього заразного періоду хвороби (R0), скорочується на 20%.

«Цей результат демонструє, що висока температура і висока вологість знижують передачу грипу й ГРВІ. Це вказує на те, що настання літнього і дощового сезону в північній півкулі може ефективно зменшити передачу COVID-19», — писали вчені.

Згідно з іншим дослідженням, результати якого опублікувала група вчених з Рурського університету в Бохумі, зниження рівня поширення коронавірусу підтверджується статистично.

Вірусологи з Німеччини проаналізували кількість заражених COVID-19 протягом дня в період з 8 до 29 лютого в різних країнах, і також дійшли висновку, що холодний клімат сприяє поширенню хвороби.

Наприклад, в Італії, де середня температура повітря в цей час зберігалася на рівні 9 градусів Цельсія, було вчетверо більше нових випадків зараження, ніж у Таїланді, де навіть у лютому середня температура становить близько 35 градусів Цельсія.

Вчені пов’язують це з тим, що у спекотну погоду швидше руйнується шар жиру, який захищає вірус і дозволяє йому довго виживати на поверхнях, переходячи від однієї людини до іншої.

Крім того, дослідники пишуть, що в жарку погоду люди більше пітніють, і в таких умовах рівень передачі вірусу також знижується.

Ще одним аргументом на користь скорочення епідемії COVID-19 через теплу погоду можуть бути дані про споріднені коронавіруси, які переважно поширюються якраз у зимовий період.

Дані вчених з Університетського коледжу Лондона і Лондонської школи гігієни і тропічної медицини свідчать, що пікові показники зараження іншими видами коронавірусів відбувалися саме взимку, — так само як і інші сезонні віруси грипу.

Одна з авторів цієї роботи Еллен Фрегезі каже, що, «можливо», з приходом літньої погоди кількість випадків зараження знизиться. Однак, вчені поки не впевнені, як поведе себе новий коронавірус SARS-CoV-2 в подальшому, і поки немає жодних свідоцтв того, що COVID-19 — це сезонне захворювання.

Вчені з інших університетів, які критикують дослідження про вплив погоди на поширення коронавірусу, пояснюють, що в цих роботах недостатньо даних для будь-яких висновків, і для вивчення сезонних спалахів хвороби потрібно набагато більше часу.

parismou.org

Фото: parismou.org

(не) Сезонна хвороба


«Ми вивчаємо цей вірус всього вісім тижнів, — починаючи з кінця грудня, а зараз тільки березень. Тож поки що ми мало знаємо про те, як цей вірус поводитиметься протягом сезону», — говорила експерт Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з інфекційних захворювань Марія ван Керхе в березні.

Відтоді позиція ВООЗ не змінилася, і медики поки не радять сподіватися на те, що вірус зникне з приходом літа.

За словами виконавчого директора програми з надзвичайних ситуацій ВООЗ Майка Раяна, вірус буде продовжувати поширюватися, і поки немає жодних підстав для заяв про те, що епідемія закінчиться до літа.

До середини квітня 2020-го COVID-19 поширився в кожен регіон, де працює ВООЗ, включно з усіма кліматичними зонами, і як країни з жаркими/вологими погодними умовами, так і північні держави з холодним/сухим кліматом.

Варто також враховувати, що сезонність грипозних вірусів стосується країн строго північного або південного півкулі Землі, — поблизу екватора віруси поширюються за іншою моделлю.

Заяви вчених про вплив погоди на епідемію COVID-19 можуть вплинути і на рішення влади про продовження/припинення карантину в країні.

«З огляду на поточні дані, ми вважаємо, що пандемія, найімовірніше, не припиниться з приходом літа, і ми маємо бути обережними, щоб не засновувати політику і стратегії в надії на те, що це станеться», — каже імунолог з Дослідницького центру трансляції інституту Скріппса в Каліфорнії Крістіан Андерсен.

За його словами, медики дійсно можуть помітити зниження в поширенні СOVID-19 ближче до літа, але це не можна списувати на клімат, оскільки багато країн вжили жорстких карантинних заходів, які насправді допомогли в боротьбі з вірусом.

«Я впевнений, що сезонні зміни в поведінці вірусу відіграють свою роль у його поширенні. Але в порівнянні з тим ефектом, який справляє соціальне дистанціювання, це буде дуже незначний вплив. Це може привести до незначних наслідків, але вони не замінять самоізоляцію», — пояснює вірусолог з Імперського коледжу Лондона Майкл Скіннер.

У ВООЗ як і раніше говорять, що Сонце або температура вище 25 градусів за Цельсієм не запобігає поширенню COVID-19.

Медики впевнені, що заразитися новим коронавірусом можна незалежно від того, яка температура повітря або рівень вологості. Тому в країнах зі спекотною погодою також повідомляють про випадки зараження COVID-19.

До того ж автори дослідження про сезонність коронавірусу, — доктор Корі Мероу і Марк Урбан, — кажуть, що ультрафіолетове світло не є ефективним засобом захисту від коронавірусу. Хоча досі Дональд Трамп також спекулював на тему впливу будь-якого випромінювання, зокрема ультрафіолетового, на SARS-CoV-2.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X