Не світи в очі. Вчені пояснили, як гаджети впливають на мозок вночі

9 червня 2020, 11:14
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Китайські дослідники виявили, що вплив надмірного світла в нічний час може вплинути на нейронні ланцюжки головного мозку і викликати депресію.

В першу чергу, на нейрони впливає синє випромінювання, яке характерно для техніки.

За результатами дослідження з’ясувалося, що світло може впливати на фізіологічні функції ссавців, включаючи настрій. Попередні дослідження показали, що тривалий вплив аномального світла вночі може викликати депресію і когнітивні порушення у людей, але механізм цього процесу залишався неясним.

Відео дня

Вчені з Китайського науково-технічного університету та Хефейского інституту розробили модель, згідно з якою вони піддавали мишей дії синього світла протягом двох годин щоночі в період трьох тижнів, в результаті чого у тварин стала з’являтися депресивна поведінка, яка довго тривала навіть після того, як синє світло було прибрано.

За допомогою інструменту нейронного трасування, команда вчених виявила специфічний нейронний ланцюг, що піддається впливові синього світла, а також механізм, що лежить в основі депресії. Ланцюг починається зі світлочутливих гангліонарних клітин сітківки, а закінчується нейронами прилеглого ядра.

За словами Чжао Хуань з Хефейського інституту, одного з авторів дослідження, якщо світло впливає на один і той самий нейронний ланцюг в організмі людини, то це може пояснити, як надмірна дія світла в нічний час впливає на людей.

Таким чином, підкреслили вчені, людям варто контролювати рівень світла, що впливає на організм в нічний час: це допомагає уникнути погіршення психологічного стану і настання депресивних періодів.

Автори дослідження припускають, що вивчений механізм допомагає тваринам уникати зайвого світла ночами і тим самим оберігати себе від хижаків, ховаючись в темні місця на ночівлю, і зберігати необхідний рівень активності вдень. У людини цей шлях втратив своє еволюційне значення і в постіндустріальну епоху став органічною основою для розвитку депресії.

Додамо, в нещодавній роботі дослідників з Торонто йдеться, що смартфони і соціальні мережі, ймовірно, сприяють зростанню психічних розладів серед дітей та підлітків. Проте, лікарі не підтримують ідею заборони на використання смартфонів і соціальних мереж.

Дослідницька група з лікарні SickKids розглянула численні існуючі дослідження про зв’язок між цифрової активністю молодих людей і проблемами психічного здоров’я, включаючи різні психічні розлади, самоушкодження і суїциди.

Хоча причинно-наслідкові зв’язки було важко довести, дослідники прийшли до висновку, що у клініцистів, батьків і шкіл достатньо доказів, щоб обмежувати надмірне використання смартфонів і соціальних мереж.

«Я не думаю, що ми можемо продовжувати ігнорувати це і говорити: О, нам потрібно більше доказів. Використання соціальних мереж і смартфонів не так уже й погано. Але я думаю, що нам потрібно звернути увагу на це питання, оскільки воно, ймовірно, вносить важливий внесок в те, що ми бачимо», — сказав провідний автор Елія Аби-Жауде, штатний психіатр в SickKids.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X