Корисні мутації. Генетики знайшли спосіб відстежувати шляхи поширення коронавірусу

1 квітня 2020, 07:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Генетичний аналіз коронавірусу допоміг вченим зрозуміти, як він рухається по світу, передаючись від однієї людини іншій

Оскільки коронавірус поширюється по всьому світу, він починає трохи мутувати. Однак, ці мутації не викликають занепокоєння і не роблять вірус більш-менш небезпечним. У той же час, вчені навчилися використовувати ці невеликі зміни для відстеження вірусу і розуміння, як він поширюється на території окремих країн і міст.

Відео дня

«Якщо ми ідентифікуємо новий кластер спалаху вірусу в одному стані і виникне питання, чи пов'язаний він з попереднім кластером, невеликі мутаційні зміни можуть допомогти нам це з'ясувати», - каже синтетичний біолог в Ginkgo Bioworks Патрік Бойл.

Коронавірус складається з близько 29 000 блоків генетичного матеріалу, званого нуклеотидами. У біотехнологічних компаній і лабораторій є технологія, щоб взяти зразок вірусу і прочитати повну послідовність цих нуклеотидів. Здебільшого послідовність буде однаковою в кожному зразку. Але вірус копіює себе в організмі людини, і іноді він може помилятися - замінюючи один або два нуклеотиду на інший. Версія вірусу з цими змінами може бути передана іншій людині.

Мета таких аналізів полягає в тому, щоб відтворити детальну карту, яка б показувала, як вірус перейшов від однієї людини до іншої і, як він поширюється по території.

Наприклад, вірусолог з Дослідницького центру раку Фреда Хатчінсона Тревор Бедфорд зміг зв'язати випадок COVID-19, діагностований 27 лютого в Вашингтоні, з випадком, який був діагностований в кінці січня в тому ж штаті.

Це вказує на те, що вірус циркулював локально і не виявлявся весь цей час. Це також показало, що випадок в січні викликав захворювання у інших, таким чином поширившись по всьому штату.

Інші штати починають виконувати таку ж детективну роботу, використовуючи генетичний аналіз. Аналіз дев'яти зразків вірусів, зібраних в Коннектикуті, показав, що деякі з них були пов'язані з вірусами, виявленими в штаті Вашингтон, що свідчить про те, що коронавірус поширювався всередині країни, а не був повторно привезений з інших країн. Інше дослідження зразків вірусу з північної Каліфорнії виявило, що коронавірус був ввезений в штат в декількох точках.

За словами Патрік Бойла, однією з проблем в даному дослідженні, є отримання зразків вірусу від пацієнтів для аналізу. Лабораторії в США та інших країнах, які проводять тести на вірус, щодня отримують сотні або тисячі зразків. Але ці лабораторії перевіряють зразок тільки на наявність у пацієнта COVID-19.

Тести не дають ніякої додаткової інформації про конкретний вірус у пацієнта. Ginkgo планує співпрацювати з випробувальними лабораторіями, щоб вони могли більш уважно вивчити зразки вірусу після завершення тестування.

Інші лабораторії і групи по всьому світу приступають до аналогічних проектів: наприклад, дослідний консорціум в Сполученому Королівстві виділив понад $ 20 млн на збір зразків.

Збільшення кількості подібних аналізів дасть вченим мапу спалаху в США і в усьому світі.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X