Як один укол Covid-вакцин захищає вас від коронавірусу? Або що з вами буде, якщо не пощастило вчасно отримати дві дози

1 липня 2021, 21:10
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

В Україні вакцинація просувається нижчими темпами, ніж, наприклад, в США або в Китаї.

На сьогоднішній день, повністю вакциновано понад 700 тисяч людей, першу дозу вакцини отримали майже 2 мільйони українців, у зв'язку з цим давайте з'ясуємо, який захист отримує людина після першого щеплення і чи достатньо його, щоб вже відчувати себе трохи спокійніше?

Відео дня

Друга доза вакцини в Україні передбачена відповідно до рекомендацій виробників препарату - для препарату Pfizer-BioNTech рекомендована друга доза через 21-28 днів, CoronaVac / Sinovac Biotech - 28 днів, Oxford / AstraZeneca - 12 тижнів.

Дані про те, наскільки добре вакцини діють після однієї дози точно неясні - тому що все залежить від дуже багатьох чинників, але є попередні результати, які можливо можуть бути вірні.

Наприклад, американське дослідження свідчить про те, що перехворілій людині може знадобитися всього одна доза антіковідної мРНК-вакцини Pfizer-BioNTech або Moderna. Справа в тому, що рівень антитіл в даному випадку абсолютно можна порівняти або навіть вище, ніж у тих, хто вакцинувався повністю і при цьому раніше не стикався з коронавірусом. Про це пишуть в препринті вчені медцентру Маунт-Синай в США. Вони закликають розглянути схему імунізації, при якій перехворілим «короною» дають тільки одну дозу.

Розгляньмо останні дані наукових співробітників і з'ясуємо, наскільки ефективна ступінь захисту, яку дає вам одне щеплення кожної вакцини, виходячи з цих даних.

Pfizer-BioNTech

Щоб вакцина Pfizer змогла повністю вас захистити потрібно дві дози вакцини, як вище згадувалося з інтервалом 21 день-28 днів.

Але захисні властивості даної вакцини вже проявляються після першої дози, і в цілому вакцина показала високу ефективність після першої дози, аж до 85%, згідно з дослідженням 2021 року до опублікованого в Lancet.

Щеплення Pfizer було на 52,4% ефективніше в захисті від COVID-19 з симптомами між першою і другою дозою. Але цифра 52,4% включає 11 днів до спрацьовування захисту після першої дози, так що реальний відсоток цілком може бути вище.

Що стосується питання щодо захисту вакцини від госпіталізації і летального результату, один укол від Pfizer був на 100% ефективним, згідно з документами FDA. Однак ці дані були засновані на невеликому дослідженні - тільки чотири людини заразилися важким COVID-19 в ході випробування після прийому плацебо, а не вакцини.

Moderna

За даними американських фахівців, через два тижні після введення першої дози вакцини, ризик зараження коронавірусом знизився на 80%. Також один укол препарату запобігав зараження інфекцією, яка протікає безсимптомно.

Центр досліджував 3950 осіб, які отримали вакцину в першу чергу. Протягом тринадцяти тижнів кожні сім днів їм робили тест на коронавірус, що дозволило виявити ефективність однієї дози вакцини через два тижні після введення. Другий укол підвищує ефективність до 90%.

Неясно, наскільки добре одне щеплення захищає від госпіталізації і смерті, тому що не всі люди заразилися важким COVID-19 - два в групі вакцини і чотири в групі плацебо.

Еванс сказав, що вакцина Moderna проти COVID-19 з симптомами після одноразової дози протягом 28 днів забезпечує як мінімум 80-відсотковий захист - і, ймовірно, краще, ніж 90-процентну. Через 28 днів це було неясно, тому що не було перевірено. Знову ж таки, це було засноване на загальному читанні даних FDA.

В Україні американської вакцини Moderna немає і, судячи з усього, закуповувати її не будуть.

AstraZeneca

Препарат AstraZeneca на 76% ефективна в захисті від COVID-19 з симптомами протягом як мінімум 90 днів, згідно з даними випробувань на пізніх стадіях, опублікованими в The Lancet. Більш того, згідно з цим дослідженням, одна доза сприяє 100% захисту від госпіталізації.

В цілому, ефективність одноразової дози вакцини AstraZeneca проти COVID-19 становила не менше 70%.

Захист від COVID-19 починається приблизно через 3 тижні після отримання першої дози вакцини проти COVID-19 AstraZeneca. Хоча одна доза може дати певний захист, її може вистачити тільки на короткострокову перспективу, приблизно до 12 тижнів. Друга доза підвищує рівень антитіл і, ймовірно, продовжить тривалість захисту

Для людей, які не отримують повний захист за допомогою першого уколу, деякі отримують повний захист після другої дози. Деякі люди ніколи не отримають повного захисту від вакцини, тому що їх імунна система взагалі не реагує.

Але все ж, як довго буде діяти захист вакцини? Це питання досі хвилює дослідників, бо люди, інфіковані коронавірусів, демонструють зниження захисту протягом декількох місяців, але їх імунітет може зберігатися значно довше .(деякі люди, можливо, двічі хворіли COVID-19, що є досить рідкісним явищем). Але вчені вже побачили досить сильну імунну відповідь, принаймні, через кілька місяців після вакцинації, що може говорити про можливий довгостроковий імунітет.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X