Як дожити до 120 років — сім способів, обґрунтованих наукою

6 червня 2021, 06:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Загалом, аби жити довше, медики радять регулярні заняття спортом, правильне харчування, відсутність стресових чинників у житті, але є ще інші важливі звички для довгого і щасливого життя, про які, ми вважаємо, ви маєте знати.

Запити про те, як можна збільшити тривалість життя або те, як уникнути смерті давно стали мейнстрімом серед наукових досліджень, тому ми зібрали для вас сім незвичайних способів для довголіття.

Відео дня

Час на свіжому повітрі

Щоб поліпшити своє фізичне і психологічне здоров’я потрібно проводити більше часу на природі, у своєму природному середовищі.

Спостерігати за природою можна не тільки на незайманих ділянках, але і в звичайному місцевому парку чи сквері.

Крім того, дослідники підкреслюють, що таке дозвілля може не тільки позбавити вас від стресу, тривожності або знизити супутні симптоми депресії, але й позитивно вплинути на серцево-судинну систему.

Крім того, прогулянки на свіжому повітрі стануть відмінним джерелом вітаміну D, який, згідно з дослідженням, залучає гени довголіття, щоб збільшити тривалість життя і запобігти накопиченню токсичних білків, пов’язаних з багатьма віковими захворюваннями.

Їжте менше м’яса

Фінські вчені з’ясували, що велика кількість м’яса може негативно позначатися на тривалості життя.

Вчені протягом 22 років спостерігали за здоров’ям понад двох тисяч чоловіків. В ході дослідження 1225 з них померли.

У порівнянні з чоловіками, які їли менш як 76 грамів м’яса в день (червоне м’ясо, біле м’ясо і субпродукти), ймовірність смерті у тих, хто їв понад 251 грам в день, була на 23% вище.

Підвищене споживання білка не було значимо пов’язано з підвищеним ризиком передчасної смерті, за винятком людей з серйозним захворюванням. А споживання білків в рибі, яйцях, молочних продуктах і рослинах не вплинуло на смертність.

За даними вчених, чим вище співвідношення м’ясних білків до рослинних, тим вище ризик передчасної смерті.

Регулярний секс

Дослідження підтвердили користь для здорового способу життя від регулярного сексу, особливо для жінок, але це не означає, що чоловікам інтимне дозвілля не може продовжити життя. Дослідження, проведене кілька років тому, свідчить про те, що у чоловіків, які часто відчували оргазм, ризик смертності знижувався на 50%.

Отже, як саме секс є ключем до довголіття? Давайте розглянемо, як активне сексуальне життя може його збільшити.

Крім того, під час оргазму організм виділяє гормон окситоцин, який допомагає заспокоїти нерви і може протидіяти дії кортизолу, гормону стресу. І як наслідок — зниження високого артеріального тиску.

Будьте ласкаві до себе

Нове дослідження показує, що якщо приділити час добрим думкам про себе і близьких, це принесе психологічну і фізичну користь.

У дослідженні, опублікованому в журналі Clinical Psychological Science, 135 здорових студентів Ексетерського університету були розділені на п’ять груп, і члени кожної групи прослухали різні набори звукових інструкцій. Команда провела фізичні вимірювання частоти серцевих скорочень і реакції потовиділення, згодом вони попросили учасників повідомити, як вони себе почувають. Питання включали, наскільки вони відчували себе в безпеці, наскільки ймовірно, що вони будуть ласкаві до себе, і наскільки пов’язані вони з іншими.

Дві групи, чиї інструкції спонукали їх бути добрими до себе, не тільки повідомили про почуття більшого жалю до себе і зв’язку з іншими, але також показали тілесну реакцію, відповідну відчуттям розслаблення і безпеки. У них знизилася частота пульсу і різниця в часі між ударами серця — здорова ознака серця, яке може гнучко реагувати на ситуації. Вони також показали нижчу реакцію потовиділення.

Тим часом, інструкції, які викликали критичний внутрішній голос, приводили до почастішання пульсу і посилення реакції потовиділення, що відповідало відчуттям загрози і страждання.

Заведіть собі чотирилапого друга

Собаки і люди, які взаємодіючи один з одним, отримують викид окситоцину, так званого «гормону обіймів». І якщо ви зможете обіймати їх кожен день, ви можете прожити довше.

Дослідження, опубліковане в журналі Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes, показує, що володіння собакою пов’язано зі зниженням ризику смерті на 21% для людей з серцевими захворюваннями.

Люди, які щасливі у шлюбі, живуть довше

Згідно з недавнім дослідженням, опублікованим у журналі Health Psychology, в одружених людей, які оцінили свій союз як «дуже щасливий», шанси померти раніше часу приблизно на 20% нижче, в порівнянні з людьми, які не дуже щасливі в шлюбі. Робота розширює існуючі дослідження, які пов’язують шлюб з низкою позитивних результатів для здоров’я — від здорового серця до тонкої талії.

Дослідження було засноване на відповідях в інтерв'ю понад 19 тис. одружених людей у віці до 90 років, які брали участь в загальному соціальному опитуванні в період з 1978 по 2010 рік. Їх попросили оцінити щастя і загальну якість їх шлюбів, серед інших питань. Потім дослідники відстежували їх здоров’я і виживання до 2014 року.

Оптимізм впливає на довголіття

Хороші новини для радісних людей: дослідження в Бостоні показує, що люди, схильні до оптимізму, з більшою ймовірністю доживуть до 85 років і більше.

Це відкриття не залежало від інших чинників, які, як вважається, впливають на тривалість життя, таких як «соціально-економічний статус, стан здоров’я, депресія, соціальна інтеграція і поведінка стосовно здоров’я», — кажуть дослідники з Медичної школи Бостонського університету і Гарвардської школи громадської охорони здоров’я Т.Х. Чана.

За словами клінічного психолога в Бостонському університеті Левіна Лі, в дослідженні вчені хотіли розглянути переваги психологічних ресурсів, таких як оптимізм і можливо нові цілі для сприяння здорового старінню.

Але крім факторів, які без особливих зусиль може виконати будь-яка людина, щоб збільшити якість і тривалість життя, є ще й науковий прогрес. Так австралійським вченим вдалося продовжити життя мишам на 30%. Крім того, вони заявляють, що цей спосіб може допомогти й людям.

Давайте розберемося, як саме, вони це зробили? Основою цього методу є білок SIRT6, який захищає організм від вікових захворювань.

У дослідженні опублікованому в журналі Nature communications, зазначається, що білок SIRT6 надає дії на процеси, зокрема старіння, ожиріння та інсулінорезистентність.

Вчені змогли продовжити життя мишам при цьому ще й поліпшити їм здоров’я і фізичну активність.

Крім того, висока експресія SIRT6 справила позитивний ефект на захист організму від вікових захворювань таких як рак, в той же час, миші були такими ж активними і сильними, в порівнянні з гризунами молодшого віку.

«Для людей це означає збільшення тривалості життя 90-річної людини до 120 років», — зазначають вчені.

Незважаючи на те, що вже існує безліч тверджень про те, що ми вже можемо уповільнити старіння, вчені продовжують шукати нові способи, які радикально зможуть продовжити молодість і зміцнити здоров’я людини.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X