Не так кололи. Медики виявили, як поліпшити ефект щеплення від туберкульозу

2 січня 2020, 12:35
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідження на тваринах показало, що внутрішньовенне введення вакцини проти туберкульозу значно підвищує її ефективність.

Досліди на мавпах показали, що після внутрішньовенного введення класичної вакцини від туберкульозу примати стали майже невразливими для цієї хвороби.

У всьому світі від туберкульозу вмирає більше людей, ніж від будь-яких інших інфекційних захворювань, хоча більшість їх було вакциновано. Просто вакцина виявилася не настільки надійна.

Відео дня

Дослідники з Медичного факультету Університету Піттсбурга і Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NIAID) виявили, що внутрішньовенна вакцинація проти туберкульозу краще захищає від інфекції у мавп в порівнянні зі стандартною ін'єкцією безпосередньо в шкіру, яка забезпечує мінімальний захист.

«Ефект приголомшливий. Коли ми порівнювали легені тварин, яким вводили вакцину внутрішньовенно, зі стандартним шляхом, ми побачили зменшення бактеріальної навантаження в 100 000 разів. У дев’яти з 10 тварин не було запалення в легенях», — відзначає старший автор Джоанн Флінн професор мікробіології і молекулярної генетики в Центрі досліджень вакцин Пітта.

Команда Флінн перевірила кілька шляхів і доз єдиною комерційно доступною вакцини проти туберкульозу людини, Bacille Calmette-Guérin (БЦЖ), яка зроблена з живої, ослабленої форми бактерій туберкульозу у великої рогатої худоби.

Вакцина БЦЖ існує вже близько 100 років і є однією з найбільш широко використовуваних вакцин в світі, але її ефективність варіюється в широких межах. Ідея внутрішньовенної вакцинації проти туберкульозу виникла з більш ранніх експериментів іншого автора дослідження, Роберта Седера. Седер показав як на тваринах, так і на людях, що вакцина проти малярії більш ефективна при внутрішньовенному введенні.

Щоб перевірити, чи має значення метод введення при туберкульозі, Флінн і її колеги розділили колонію мавп на шість груп: невакцинованих, стандартна ін'єкція людині, сильніша доза, але той же шлях введення, інгаляція, ін'єкція плюс інгаляція і, нарешті, більш сильна доза БЦЖ в вену.

Через шість місяців дослідники піддали тварин впливу туберкульозу і спостерігали за їх ознаками інфекції. У всіх тварин, які отримували стандартну дозу для людини, було постійне запалення легенів, і середня кількість бактерій туберкульозу в їх легких було лише трохи менше, ніж у мавп, які взагалі не отримували вакцини. Інші вакцини забезпечували настільки ж скромне захист від туберкульозу.

Внутрішньовенна вакцина, з іншого боку, забезпечувала майже повний захист. У легенях цих тварин практично не було бактерій туберкульозу, і тільки в однієї мавпи в цій групі розвинулося запалення легенів.

«Причина, з якої внутрішньовенний шлях настільки ефективний, в тому, що вакцина швидко проходить через кровотік в легені, лімфатичні вузли і селезінку, і вона заповнює Т-клітини до того, як її уб’ють», — пояснила Флінн.

Але перш ніж цей метод може бути випробуваний на людях, дослідники повинні знати, що він не тільки безпечний, але і практичний. Внутрішньовенна вакцина вимагає великих навичок для введення і несе більш високий ризик зараження.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X