Ще один коронавірус. У Кенії шукають мутацію вірусу MERS, яка може передатися від верблюдів людині

15 квітня 2021, 13:18

У Кенії ветеринари беруть у верблюдів проби на коронавірус MERS, щоб зрозуміти, як мутує цей вірус і чи здатний він заразити більше людей.

Дослідження має вирішальне значення для розуміння близькосхідного респіраторного синдрому (MERS) — набагато більш смертоносного родича COVID-19, який, як побоюються вчені, може викликати таку глобальну пандемію.

Відео дня

Є побоювання, що цей вірус, який якийсь час поширювався серед верблюдів і, в меншій мірі, їх власників в Кенії, може мутувати, і новий штам може поширитися за межі пасовищних співтовариств серед населення в цілому.

«Відбір проб у кожної тварини важкий в тому сенсі, що ніколи не знаєш, що станеться … якщо ти збираєшся зробити щось не так, тоді це може стати важче в тому сенсі, що вона може штовхнути тебе, вона може вкусити» , — сказав кенійський ветеринар Нельсон Кіпчірчір, який бере проби у тварин на рівнинах Капіто на півдні Кенії.

Капіто належить Міжнародному науково-дослідному інституту тваринництва (ILRI) зі штаб-квартирою в Найробі і його дослідницькій станції на ранчо, де вчені вивчають диких тварин, велику рогату худобу і овець.

ILRI почала досліджувати верблюдів в Кенії в 2013 році, через рік після появи в Саудівській Аравії MERS, коронавірусу, який вбиває приблизно 35 відсотків заражених їм людей, при цьому, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, зареєстровано близько 850 смертей.

MERS — це зоонозний вірус, який, як вважається, передається від кажанів верблюдам і викликає у людей симптоми, аналогічні COVID-19: лихоманку, кашель і утруднене дихання.

Поява COVID-19, від якого за 16 місяців загинуло майже три мільйони людей в усьому світі, привернула увагу до наступного вірусу, який може перейти від тварин до людини або, в разі MERS, мутувати, щоб стати ще більш передаваним. Експерти ВООЗ вважають, що SARS-CoV-2 перейшов від кажанів до людей через проміжну тварину, яку ще не було ідентифіковано.

«Через проблеми COVID спостерігається відновлення інтересу до всього, що пов’язано з вірусами, до зоонозних захворювань», — сказав Ерік Февр, фахівець з інфекційних захворювань з ILRI і університету Ліверпуля в Великобританії.

У лабораторії ILRI в Найробі біолог Аліса Кійонга отримує постійний потік зразків, узятих у верблюдів по всій Кенії, які вона аналізує на наявність MERS.

Дослідження, яке вона провела в 2014 році, показало, що антитіла до MERS є у 46 відсотків досліджених верблюдів і у п’яти відсотків оброблювачів верблюдів і робочих бойні, які пройшли тестування.

«MERS, який у нас в даний час є в Кенії, нелегко передати людині», в порівнянні з таким в Саудівській Аравії, — сказала вона.

Але дослідники одержимі ймовірністю появи варіанта, який може зробити кенійський MERS більш заразним для людства.

«Це точно так само, як з COVID … з’явилися нові варіанти … те ж саме і з MERS, вірус весь час змінюється. Хотів би я мати кришталеву кульку, щоб я міг би сказати вам, що, можливо, він ніколи не стане надзвичайно небезпечним для людей», — підкреслив Ерік Февр.

Раніше НВ писав, що близько 40 відсотків видів, потенційно сприйнятливих до SARS-CoV-2, класифікуються Міжнародним союзом охорони природи як «ті, що знаходяться під загрозою» і можуть бути особливо уразливі для передачі від людини тварині. Таким чином, вимираючі види можуть зіткнутися з новою небезпекою.

Деякі знаходяться під загрозою зникнення види приматів, такі як західна низинна горила, суматранський орангутанг і північний білощокий гібон, за прогнозами, схильні до дуже високого ризику зараження SARS-CoV-2 через їх рецептор ACE2.

До іншим тварин, віднесеним до групи підвищеного ризику, відносяться морські ссавці, такі як сірі кити і афаліни, а також китайські хом’яки.

Було виявлено, що домашні тварини, такі як кішки, велика рогата худоба і вівці, мають середній ризик, а собаки, коні і свині мають низький ризик зв’язування ACE2. Як це пов’язано з інфекціями і ризиком захворювання, необхідно визначити в майбутніх дослідженнях.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X